دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، نتایج یک بررسی که اخیرا درباره مقایسه اثربخشی‌ واکسن‌ها در ایران توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز صورت گرفته بیانگر آن است، اجرای  طرح واکسیناسیون شامل همه گزینه‌های واکسن موجود در ایران با کاهش قابل توجهی در ابتلا به کووید-۱۹، بستری شدن در بیمارستان و مرگ مرتبط با کووید-۱۹ همراه بود.

در این پژوهش بیش از ۳ میلیون ۶۲۸ هزار نفر از ساکنان جنوب ایران که همه افراد شامل گروه سنی بالای ۱۸ سال بودند، تحت بررسی قرار گرفتند و داده‌های به دست آمده از آن نشان داد، دریافت واکسن به میزان قابل توجهی در کاهش آمار مرگ و بستری تاثیر گذار بوده است.  در همه گروه‌های سنی واکسینه شده با دو دز، به‌طور کلی میزان مرگ و میر، ۸۵درصد کاهش یافته است.

طبق این بررسی، تاثیر واکسن برکت در «پیشگیری از ابتلا» با ۸۷٫۱% اثربخشی، بیشتر از دیگر واکسن‌ها بوده است. این عدد برای سینوفارم ۷۹٫۹ %، برای آسترازنکا ۸۴٫۴ % و برای اسپوتنیک ۷۴٫۷ % است.

در «پیشگیری از بستری»، اثربخشی برکت ۸۶٫۴%، آسترازنکا ۸۱٫۵%، سینوفارم ۷۱٫۹% و اسپوتنیک ۶۷٫۵% بوده است.

 

در «پیشگیری از مرگ ناشی از کرونا»، اثربخشی برکت ۹۸٫۳%، اسپوتنیک ۱۰۰%، آسترازنکا ۹۱٫۸% و و سینوفارم ۸۶٫۱% بوده است.

جدول اثربخشی واکسن‌ها در مطالعه منتشر شده

 

از کل جمیعت مورد بررسی، ۷۵٫۳۳% سینوفارم دریافت کرده بوده‌اند. همچنین ۱۴٫۸۷% نیز استرازنکا، ۸٫۱۸% نیز برکت و ۱٫۶۲% اسپوتنیک دریافت کرده بوده اند. 

در این مطالعه افراد با سابقه ابتلای قبلی کووید-۱۹ کنار گذاشته شده اند. فقط افرادی بررسی شده اند که دو دز واکسن (بیش از ۸۸۱ هزار نفر) را دریافت کرده اند. تاریخ شروع واکسیناسیون  و مطالعه در این پروژه درست ذکر شده است (۲۱ بهمن ۱۳۹۹) و پیگیری در مطالعه تا تاریخ ۳۰ مهر ۱۴۰۰ انجام شده است. 

این مقاله که توسط کامران باقری لنکرانی و همکارانش نوشته شده، در مرحله پیش‌چاپ و در وبسایت «medrxiv.org» منتشر شده است.

 

 

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.