یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در شرایطی که تحرکات تنش آفرین آمریکا و انگلیس در قبال روسیه ادامه دارد، رئیس‌جمهور یک کشور عضو ناتو خواستار جدا کردن کشورش از این تنش‌ها شد.

همزمان با ادامه اظهارنظرهای مقام‌های ارشد آمریکایی و متحدانش علیه روسیه به بهانه تدارک مسکو برای «حمله به اوکراین»، رئیس‌جمهور یک کشور عضو ناتو خواستار توجه به منافع امنیتی روسیه شد.

به گزارش خبرگزاری تاس وبگاه «پالتیکو»، «زوران میلانوویچ» رئیس‌جمهور کرواسی اعلام کرد در صورت جنگ بین روسیه و اوکراین، او تمام نظامیان کرواسی عضو ماموریت ناتو در شرق اروپا را به کشور برمی‌گرداند.

میلانوویچ که طبق قانون اساسی کرواسی فرمانده کل قوا و نیروهای مسلح این کشور است، در نطق تلویزیونی روز سه شنبه (دیروز) این اظهارات را مطرح کرد.

او گفت: «من به‌ عنوان فرمانده کل قوا، اظهاراتی را از نزدیک دنبال می‌کنم که نشان می‌دهد ناتو در حال تقویت حضور خود و ارسال برخی کشتی‌های شناسایی است. ما هیچ ارتباطی با این موضوع نداریم و کاری هم نخواهیم داشت. من این را تضمین می‌کنم».

زوران میلانوویچ ادامه داد: «در صورت تشدید تنش (میان روسیه و اوکراین)، کرواسی هیچ نیرویی اعزام نخواهد کرد و برعکس، تمام نیروهایش را تا آخرین سرباز کروات (به کشور) فرا خواهد خواند».

رئیس‌جمهور کرواسی با هشدار درباره مواضع آمریکا و برخی کشورهای اروپایی عضو ناتو در قبال روسیه گفت: «تا آنجا که به مسائل امنیتی بین‌المللی مربوط می‌شود، من می‌توانم ناهماهنگی و در واقع رفتار خطرناک را ببینم».

وی از سیاست کابینه اوکراین در قبال روسیه هم انتقاد کرد و به مواضع «گوردان گرلیچ-رادمان» وزیر خارجه، «ماریو بانوزیچ» وزیر دفاع و «آندری پلنکوویچ» نخست‌وزیر اوکراین تاخت.

رئیس‌جمهور کرواسی و لاوروف وزیر خارجه روسیه

 

رئیس‌جمهور اوکراین گفت: «گرلیچ-رادمان و بانوزیچ آزاد هستند که به بروکسل بروند. در مورد ارتش کرواسی باید بگویم که کرواسی در این مسابقه شرکت نخواهد کرد. چیزی از آن در نخواهد آمد. پلنکوویچ هر چقدر که بخواهد ممکن است روسیه را تهدید کند اما کرواسی باید مثل آتش از آن فرار کند».

روابط زوران میلانوویچ رئیس‌جمهور کرواسی با کابینه آندری پلنکوویچ روابطی شکننده بوده است و او سابقه تنش با اعضای ارشد این کابینه چپ میانه را دارد.

اظهارات میلانوویچ در انتقاد از مواضع دولت در قبال تنش‌های اخیر روسیه و اوکراین در شرایطی مطرح شده که کرواسی از سال ۲۰۰۹ عضو ناتو بوده است.

طبق قوانین موجود در کرواسی، رئیس‌جمهور این کشور فرمانده کل قوا و نیروهای مسلح است اما وزیر دفاع کرواسی مسئول اداره اقدامات مربوط به استقرار نیروهای این کشور در قبال ناتو را با تایید پارلمان کرواسی در اختیار دارد.

زوران میلانوویچ رئیس‌جمهور کرواسی اخیرا در جریان بازدید از یک کارخانه در این کشور گفته بود که کرواسی خود را در بحران جاری بین روسیه و اوکراین درگیر نمی‌کند.

رئیس‌جمهور کرواسی گفته بود: «همه این اتفاق‌ها در اتاق بغلی روسیه دارد می‌افتد. باید توافقی حاصل شود که منافع امنیتی روسیه در آن لحاظ شود».

به گفته او، راه‌های دیگری برای حفظ تمامیت ارضی اوکراین وجود دارد و آن کمک کردن به این کشور از طریق اقتصادی است».

«گوردان گرلیچ-رادمان» وزیر خارجه کرواسی امابه اظهارات رئیس‌جمهور این کشور واکنشن نشان داد و مدعی شد که این سخنان، ربطی به موضع دولت اوکراین ندارد.

وی به خبرنگار «فرانکفورتر آلگماین زایتونگ» گفت: «رئیس‌جمهور از طرف کرواسی صحبت نمی‌کند، بلکه از طرف خودش حرف می‌زند. ما عضو وفادار ناتو هستیم و خواهیم ماند. هر کاری که انجام می‌دهیم، با مشورت شرکای خود انجام می‌دهیم».

وزیر خارجه کرواسی افزود: «در برهه‌های زمانی مثل وضع کنونی، نشان دادن همبستگی در میان شرکا بسیار مهم است و کرواسی این کار را در اتحادیه اروپا و ناتو انجام خواهد داد».

انتهای پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.