یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


ایسنا/بوشهر جشنواره تئاتر فجر منطقه ۲ (بوشهر) صبح امروز شنبه ۱۷ دی ماه در تالار اصلی مجتمع فرهنگی هنری نهم دی استان بوشهر با اعلام برگزیدگان این رویداد هنری به کار خود پایان داد.

 آیین اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور در بوشهر ساعت ۱۰ صبح با حضور محمود سالاری (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی)، اسرافیل فرج‌اللهی (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی)، ابراهیم شریفی (معاون هماهنگی امور استان‌های وزارت ارشاد)، مهدی رضوی (مشاور فرهنگی مدیرکل هنرهای نمایشی)، کوروش زارعی (دبیر جشنواره تئاتر فجر)، حسن رونده (مسئول هماهنگی امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی)، غلامرضا نعمتی (معاون اجرایی اداره کل هنرهای نمایشی)، مدیران تئاتر استانی، هنرمندان و اهالی رسانه در مجتمع فرهنگی و هنری نهم دی (تئاتر شهر بوشهر) برگزار شد.

کوروش زارعی، دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی سن آمد و گفت: باشرف شمایید که در میدان جهاد ایثارگردانه ایستادگی کردید و در شرایطی که همه برای حضور در جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای منع و تهدیدتان کردند، برای هنر فاخر تئاتر کار کردید و ناملایمات را به جان خریدید.

وی ادامه داد: در جشنواره استانی هنرمندان می‌گفتند به دلیل اجرا و روشن نگه داشتن چراغ تئاتر مورد تهدید قرار گرفته‌اند اما همچنان برای تئاتر تلاش می‌کنند.

کوروش زارعی، دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی که با همت آن‌ها جشنواره تئاتر منطقه‌ای راه افتاد، سپاسگزاری کرد.

این هنرمند گفت: من از ۱۵ سالگی در جشنواره استانی حضور داشتم و همیشه برای شرکت در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تلاش کردم تا در سن ۱۸ سالگی با نمایش «گل و جهله» از شهرستان میناب به این رویداد هنری راه پیدا کردم و آغاز دیگری برای من رقم خورد. می‌دانم که اگر کارتان انتخاب نشود از تلاش دست برنمی‌دارید.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، وی ادامه داد: ما به دلیل کمبود ظرفیت فقط ۴ اثر را برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر انتخاب می کنیم. شرایط اقتصادی، ظرفیت سالن‌ها و زمان به ما اجازه نمی‌دهد که همه آثار برای جشنواره بین‌المللی فجر همراه باشند.

کوروش زارعی افزود: «جشنواره محل رفاقت و برادری است و این تئاتر را قشنگ می‌کند. من بسیاری از دوستانم را از این رویدادهای هنری دارم و قطعا این دوستی‌ها و رفاقت‌ها برای گروه‌های نمایشی باقی است که می‌ماند.»

دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ادامه داد: به ۴ بانویی که در این رویداد هنری حضور دارند، افتخار می‌کنم و در مقابل تمامی بانوان و بازیگران زن این جشنواره تعظیم می‌کنم.

در ادامه این مراسم، محمود سالاری معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از برگزارکنندگان این رویداد گفت: از همه عزیزانی که باعث شدند، هنرمندان چندین استان در کنار هم تجربه‌های‌شان را به اشتراک بگذارند به ویژه دکتر عبدالرحیم افروغ، هنرمندان و دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد و انجمن هنرهای نمایش استان بوشهر که زحمت کشیدند، ممنونم.»سالاری ادامه داد: «تئاتر فرهنگی‌ترین هنر است لذا در همه جوامع تئاتری بودن به معنی فرهیختگی است و احترام تمامی هنرها واجب است.

وی افزود: تئاتری‌ها در همه جا منشا فکر و اثر هستند و اگر فرهنگ یعنی تجلی یک تفکر، پس تئاتر نیز تجلی تفکر است و در جنگ فرهنگی تلاش می‌شود، این تفکر تا حد امکان ظهور و بروز نداشته باشد. به همین دلیل در شرایط ناملایم هر کشوری اولین جایی که مورد هدف قرار گرفته می‌شود، فرهنگ است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در شرایط کنونی در کشور ما نیز تلاش می‌شود تا تئاتر را تعطیل کنند و فرهنگ را در پستو قرار دهند، گفت: من از شما ممنونم که نگذاشتید این جناحی که با اندیشه و تفکر مشکل دارد، صحنه را به خاموشی و سکوت بکشاند و این یعنی جنگ فرهنگی.

وی ادامه داد: جنگ فرهنگی یعنی تلاش کنند، اندیشه را به پستو و انزوا بکشانند. در حالیکه اندیشه باید دیده شود و تئاتر این کار را انجام می‌دهد. سینما از تئاتر ارتزاق می‌کند و دیگر هنرها با تئاتر دیده می‌شوند البته این به معنای تخفیف هنرهای دیگر نیست ولی تئاتر جایگاه دیگری دارد.»سالاری در پایان گفت: ما مسئولان هنری وظیفه‌ای جز تلاش برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری نداریم تا این مسیر توسط هنرمندان طی شود و امیدوارم این کاستی‌ها را بر ما ببخشید.

در پایان این بخش از برنامه، محمود سالاری (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، عبدالرحیم افروغ (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر)، اسرافیل فرج‌اللهی(مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران) و غلامرضا نعمتی (معاون اجرایی اداره کل هنرهای نمایشی) از علی قربانی، مرتضی فیروزی، فخرالدین فخری، عبداله دشتی‌فر پیشکوستان هنر استان بوشهر و همچنین داوران جشنواره تئاتر منطقه ۲ (بوشهر) محمدرضا آزاد، احمد جولایی، حسن علی شوندی، حمید تلخابی، سید مصطفی موتورچی به پاس تلاش‌های‌شان در عرصه تئاتر تقدیر کردند.

پس از مراسم تجلیل از هنرمندان، احمد جولایی، پژوهشگر و مدرس تئاتر بیانیه هیئت داوران را روی صحنه قرائت کرد و سپس اسامی برگزیدگان جشنواره تئاتر منطقه ۲ (بوشهر) بدین شرح اعلام شد. 

طراحی بروشور

لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به بهروز غلامی، طراح بروشور نمایش «آگنیتاژ» از ماهشهر اهدا شد.

 

موسیقی

لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به علی خاتمی برای نمایش «تکرار» از کرمانشاه رسید.

موسیقی برگزیده

لوح تقدیر و جایزه نقدی گروه موسیقی به نمایش «مرثیه ای برای چاقویی که گلوی اسماعیل را برید» از خرمشهر اهدا شد.

 

طراحی نور

لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به سعید نظری و سیدمحمدهادی هاشم‌زاده برای «اسب قاتلین» از شیراز اهدا شد.

 

طراحی لباس

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مریم شکری  طراح لباس «اسب قاتلین» از شیراز رسید.

 

طراح گریم

لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به فاطمه فتحی زاده طراح گریم نمایش «اسب قاتلین» از شیراز اهدا شد.

 

طراحی صحنه

لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به مصطفی حیات برای نمایش «آگنیتاژ» از ماهشهر رسید.

 

جایزه طراحی صحنه برگزیده، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به نمایش «اسب قاتلین» سیدمحمدهادی هاشم زاده از شیراز اهدا شد.

 

بازیگری مرد

لوح تقدیر و جایزه نقدی بازیگری مرد به ایمان زارع  برای «اسب قاتلین» از شیراز رسید.

لوح تقدیر و جایزه نقدی بازیگری مرد به حسین هنردوست برای «مرگ در ماه اردیبهشت» از یاسوج اهدا شد.

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به علی عباسیه برای نمایش «زاخار خروپف لای پرونده های مستنطق» رسید.

رتبه دوم، بازیگری مرد به عبدالرضا نصاری برای نمایش «آگنیتاژ» اهدا شد.

رتبه اول بازیگری مرد، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به امید رهبر از نمایش «اسب قاتلین» رسید.

جایزه ویژه هیئت داوران در بخش بازیگری نوجوان به ابوالفضل پارسا برای نمایش «مادرم زری سر زا رفت» از گچساران و امیرمهدی ذاکری خواه برای نمایش «خلیج خونین» از منطقه آزاد قشم اهدا کرد.

 

بازیگری زن

لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به شیما اکبری برای نمایش «جنگ های سیاسی برابر در مدت نامعلوم» از بندرعباس رسید. 

لوح تقدیر و جایزه نقدی بازیگری زن به شبنم صمدی برای نمایش «دانه های کال انجیر» از استهبان اهدا شد.

رتبه سوم بازیگری زن، لوح تقدیر و جایزه نقدی به پریا امینی دهکردی برای نمایش «خاکستری» رسید.

رتبه دوم بازیگری زن، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مژده خیاط برای نمایش «آگنیتاژ» اهدا شد.

رتبه اول بازیگری زن، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره نیز به مریم شکری نمایش «اسب قاتلین» رسید.  

نمایشنامه نویسی

رتبه سوم نمایشنامه نویسی به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به صورت مشترک به ابوالقاسم غلام حیدر برای نمایش «ساتوردار» از شوشتر و پریا امینی دهکردی برای نمایش «خاکستری» از شهرکرد اهدا شد.

رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به شهرام پورعسکر و علی عباسیه برای نمایش «زاخار خروپف لای پرونده های مستنطق» از منطقه آزاد اروند رسید.

نمایشنامه برگزیده، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به رسول حق جو برای نویسندگی نمایش «آگنیتاژ»اهدا شد.

کارگردانی 

لوح تقدیر و جایزه نقدی  این بخش به «دانه های کال انجیر» به کارگردانی سانیا عاجلی از استهبان رسید.

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به پریا امینی دهکردی برای نمایش «خاکستری» از شهرکرد اهدا شد.

رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به حسین کارگر برای نمایش «آگنی تاژ» از ماهشهر اهدا شد.

رتبه اول، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به سیدمحمدهادی هاشم زاده  برای نمایش «اسب قاتلین» از شیراز اهدا شد.

اسامی نمایش های برگزیده جشنواره تئاتر فجر منطقه ۲ (بوشهر) که به جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه پیدا کردند بدین شرح است: «اسب قاتلین» به کارگردانی سیدمحمدهادی هاشم زاده از شیراز

«آگنیتاژ» به کارگردانی حسین کارگر از ماهشهر

«خاکستری» به کارگردانی پریا امینی از شهرکرد

«دانه های کال انجیر» به کارگردانی سانیا عاجلی از استهبان

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.