یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی درخصوص برگزاری کنکور سراسری در آخر هفته در استان گفت: مدیران تمام تلاش خود را برای برگزاری کنکور در محیطی آرام و گرم و حتی بهتر از سال قبل برای فرزندانمان داشته باشند تا داوطلبان با آرامش آزمون بدهند. 

جواد قناعت، دوشنبه شب ۲۶ دی در جلسه مشترک ستاد مدیریت بحران و مدیریت مصرف انرژی استان، ضمن تشکر از مردم فهیم و مؤمن خراسان جنوبی بابت صرفه جویی در مصرف گاز و همچنین تقدیر ویژه از واحدهای تولیدی استان که از سوخت جایگزین گاز برای گرمایش استفاده کردند، گفت: سرمای شدید و برودت هوا که امسال اتفاق افتاده طی ۱۵ سال گذشته در کشور بی سابقه بوده است.

به گزارش ایسنا، استاندار در پاسخ به این شبهه که چرا ایران با وجود ذخایر غنی گازی دچار مشکل کاهش فشار گاز شده است، افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل این افت فشار گاز، سرمای کم سابقه و ادامه دار در تمام نقاط کشور است به طوری که این سرما ۴۶۰ شهر و ۲۷ استان کشور و حتی کشورهای همسایه را در برگرفته و برخی استان‌ها نیز دمای منفی ۲۸ درجه را تجربه کرده‌اند. 

وی ادامه داد: خراسان جنوبی نیز سرمای کم سابقه‌ای را تجربه می‌کند که در ۱۵ سال اخیر نظیر نداشته و در برخی مناطق استان دما تا منفی ۲۰ درجه هم گزارش شده است. 

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه مشکلات افت فشار بدلیل سرمای شدید هوا و افزایش مصرف است و ربطی به وزارت نفت و پالایشگاه‌ها ندارد، گفت: حداکثر تولید روزانه گاز در کشور ۸۵۰ میلیون متر مکعب است اما در شرایط فعلی با سرمای هوا، مصرف گاز در کشور به بیش از ۱۱۰۰ مترمکعب رسیده که در کشور بی سابقه است. 

قناعت با اشاره به اینکه سرمای شدید هوا باعث شد که حتی ترکمنستان که گاز دو استان گلستان و مازندران را به دلیل دور بودن از خط انتقال گاز جنوب کشور و مقرون به صرفه بودن برای ایران، تأمین می‌کرد، صادرات خود را قطع کند، گفت: در این سرمای شدید هوا، این دو استان کشور هم که قبلاً از ترکمنستان گاز می‌گرفتند به شبکه انتقال گاز شرق کشور اضافه شدند و فشار پایین تر آمد. 

وی به برخی سیاست‌های غلط از جمله منحل کردن شرکت ذخیره نفت و گاز در کشور در دولت قبل اشاره کرد و گفت: این شرکت، نفت و گاز کشور را برای موقعیت های بحرانی ذخیره می‌کرد که دولت قبل آن را به طور کامل منحل کرد و در این زمینه کوتاهی‌هایی صورت گرفت‌، در غیر این صورت امروز باید بخشی از گاز از این منبع تأمین می‌شد. 

استاندار با تأکید بر لزوم الگوسازی فرهنگ درست مصرف کردن گاز در کشور، گفت: موضوع صرفه جویی در مصرف گاز در بین مردم عادی بیشتر تا خواص رعایت می‌شود. 

قناعت ضمن تقدیر ویژه از کارشبانه روزی و جهادی مدیران، کارکنان و کارگران شرکت گاز خراسان جنوبی در موضوع مدیریت افت فشار گاز در استان، گفت: برخی شهرهای کشور با فشار ۱۶۰ با قطعی گاز مواجه شدند اما برخی از شهرهای خراسان جنوبی با کار شبانه روزی و جهادی شرکت گاز با فشار زیر ۱۰۰ قطعی نداشتیم که باید دست همه کارگران و افرادی که در این شرایط سخت، تلاش می کنند تا گاز قطع نشود را بوسید. 

وی با تأکید بر افزایش بازرسی‌ها از ادارات، دستگاه‌های اجرایی، اصناف و سایر مراکزی که مقرر شده از سوخت جایگزین استفاده کنند، یادآور شد: بازرسی‌ها با کمک بسیج و همچنین بازرسان خود دستگاه‌های اجرایی صورت گیرد و گزارش کار نیز ارائه شود.

انتهای پیام 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.