دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی گفت: تسهیل مقررات بانکی برای بازسازی منازل، از درخواست‌های مردم مناطق آسیب‌دیده از زلزله است که انتظار می‌رود به آن توجه شود.

جواد قناعت، یکشنبه شب ۱۸ دی در نشست ستاد مدیریت بحران استان که با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد، اظهار کرد: درخواست‌ها برای بازسازی منازل آسیب‌دیده از زلزله اخیر در شهرستان‌های بشرویه و طبس وجود دارد و ساخت واحدهای مقاوم از دغدغه‌های اصلی مردم است.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اثرات روحی و روانی مردم زلزله‌زده ناشی از ترس و دلهره به جای مانده از آن، گفت: افزایش سقف کمک‌های بلاعوض و تسهیلات از مهمترین درخواست‌هاست و با توجه به بالارفتن هزینه‌های ساخت و ساز، افزایش رقم تسهیلات کمک بلاعوض به ۱۰۰ میلیون تومان با توجه به محرومیت‌های منطقه مورد درخواست است.

استاندار بیان کرد: افزایش سقف تسهیلات بانکی از ۲۰۰ میلیون به ۳۰۰ میلیون تومان و تسهیل و حذف مقررات سخت بانکی نیز از دیگر پیشنهادات و درخواست‌هاست که انتظار می‌رود به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: درخواست می‌شود متقاضیانی که “فرم جیم شان” قرمز شده یا از تسهیلات بنیاد مسکن قبلاً استفاده کرده‌اند نیز بتوانند مجدد برای بازسازی و نوسازی تسهیلات دریافت کنند.

قناعت همچنین اختصاص مبلغ ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض معیشتی برای هر خانوار آسیب‌دیده را خواستار شد و گفت: تأمین و تخصیص اعتبار برای جبران هزینه‌های حین بحران نیز مورد انتظار است و با توجه به اهمیت احیای قنوات در استان، ضرورت بازگشایی مسیر آب قنوات، کار احیا و مرمت توسط سازمان جهاد کشاورزی به صورت دیون آغاز و هزینه‌های احیا و مرمت از طریق مدیریت بحران پرداخت شود.

ضرورت توجه به زیرساخت‌های امدادرسانی 

استاندار با تأکید بر ضرورت تأمین اعتبار برای اقدامات پیشگیرانه و احداث سوله‌های چند منظوره در استان، یادآور شد: توجه به زیرساخت‌ها در نقاط تعیین شده برای اسکان اضطراری و تکمیل باند امداد و نجات شهرستان فردوس با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی به عنوان یکی از چهار باند اضطراری کشور مورد تأکید است.

وی تقویت چارت تشکیلاتی مدیریت بحران استان را ضروری دانست و گفت: پهناور بودن خراسان جنوبی و ضعیف بودن زیرساخت‌ها در این استان بر ضرورت اجرای این موضوع می‌افزاید.

به گفته قناعت؛ احداث ساختمان مدیریت بحران، تخصیص ۴۰ میلیارد تومان برای تکمیل و تجهیز مرکز مدیریت بحران در استان و تأمین زیرساخت‌های ماهواره‌ای از درخواست‌هایی است که انتظار می‌رود در سطح کلان کشور به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه در زلزله اخیر استان شاهد خلق صحنه‌های زیبایی از همدلی و همراهی بودیم، گفت: حضور موکب‌داران اربعین حسینی و جوانان جهادی منطقه با برپایی چادرهای گروهی موجب رقم زدن صحنه‌ها و لحظه‌های زیبایی شد که نشان از همبستگی و همدلی بین مردم و مسئولان داشت.                                                                                                       

قناعت یادآور شد: کار تیمی و تعامل بسیار خوب بین مردم و مسئولان مدیریت بحران استان وجود دارد و همه سازمان‌ها و مجموعه‌ها با هم‌افزایی و تعامل بالا به مردم خدمت ارائه دادند.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.