دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح (جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ ) در شانزدهمین سفر استانی خود به استان گلستان سفر کرد تا ضمن دیدار با مردم؛ از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این استان قرار گیرد.

رئیس جمهور در بدو فرود به فرودگاه گرگان از سوی نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و جمعی از مسئولین محلی مورد استقبال قرار گرفت.

وزرای اقتصاد، کشور، ورزش و جوانان، راه و شهرسازی، نیرو و معاون اجرایی و رییس سازمان برنامه و بودجه رییس‌جمهور را در این سفر همراهی کردند.

* ایجاد اشتغال در گلستان فراهم است و کار متفاوتی در استان انجام خواهد شد

رئیس جمهور در آغاز سفر به استان گلستان در جمع خبرنگاران درباره اهداف این سفر گفت:‌ برای بنده و همکارانم توفیقی است که در روز اول شعبان المعظم در استان گلستان باشیم و به مردم ولایتمدار و شهید پرور و ایثارگران عزیز این استان عرض سلام و احترام کنیم.

رئیسی افزود: گلستان، استانی است که به لطف خداوند متعال دارای ظرفیت‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف است. در حوزه کشاورزی، قطب کشاورزی است. در عرصه صنعت دارای صنایع بسیاری است و در حوزه گردشگری نیز قطب گردشگری است.

وی اظهار داشت: با وجود همه کارهایی که تاکنون برای آبادانی استان انجام شده، اما امروز مشکلاتی در استان گلستان داریم. همکاران بنده و مدیران استان تحت نظر استاندار و در خدمت نماینده محترم مقام معظم رهبری در استان، بررسی‌های خوبی درباره این مشکلات و مسائل و به ویژه مشکل بیکاری در استان انجام داده‌اند.

 

 

رئیس جمهور با بیان اینکه بیکاری یکی از دغدغه‌های جدی خانواده‌های محترم و تحصیل‌کردگان ماست، تصریح کرد: زمینه ایجاد اشتغال در استان گلستان فراهم است و ان‌شاء الله با کمک همه مدیران و دست‌اندرکاران و مردم عزیز در استان با یک حرکت جهادی کار متفاوتی در این زمینه انجام خواهد شد.

آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: امیدوارم با پیروی از سرداران شهید و رزمندگان سنی و شیعه در این استان که حرکت‌شان برای همه ما درس‌آموز بوده، کارهای ماندگاری برای استان گلستان انجام شود.

* دستور آیت الله رئیسی برای لایروبی و جریان آب در خلیج گرگان

 سید ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر خود به استان گلستان با حضور در جزیره آشوراده و کانال خزینی از نزدیک در جریان مشکلات توسعه‌ای این مناطق قرار گرفت.

رئیس جمهور تأکید کرد: ضروری است که کانال‌های ورودی آب به این منطقه لایروبی شود.

رئیسی خاطر نشان کرد: آب باید در خلیج گرگان جریان داشته باشد. مسئولین بدون فوت وقت سریعاً برای احیاء خلیج گرگان اقدام کنند.

 

 

وی با تاکید بر اینکه پس از این سفر استانی لایروبی آبراهه‌های تامین کننده آب این مناطق انجام شود ، تصریح کرد: حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز جلسه کارشناسی را تشکیل و اقدامات لازم بسرعت آغاز شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: دستگاه های اداری ، احیاء، نگهداری و استفاده از این طبیعت را در پیچ و خم روزمرگی معطل کرده اند.

آیت الله رئیسی با اشاره به ظرفیت های این منطقه برای توسعه در زمینه گردشگری و محیط زیست، اظهار داشت: چندین بار در زمینه توسعه این منطقه مطالعه انجام شده است لذا الان دیگر زمان اجرا است و تعلل پذیرفتنی نیست.

* دستورات رئیس جمهور برای پیگیری و رفع مشکلات بازاریان

‎رئیس‌جمهور در ادامه سفر به استان گلستان با حضور در مرکز لجستیک مرزی و گمرک اینچه‌برون، گفت: گسترش مسیرهای ریلی، یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه ملی است و برای توسعه خطوط ریلی مقرون به صرفه‌ترین، مطمئن‌ترین و کوتاه‌ترین روش‌ها مدنظر باشد.

 

 

 

رئیس‌جمهور توجه به پیشنهادات و راهکارهای کارشناسی و تخصصی را ضرورت اصلیِ کارآمدی فرایندهای توسعه‌ای دانست و خاطرنشان کرد: در میان راهکارهای نخبگانی و کارشناسی نیز آنچه که منافع ملی را بهتر و بیشتر تامین می‌کند باید ملاک عمل باشد.

وی در ادامه به اهمیت کریدور شمال-جنوب اشاره و تأکید کرد: این کریدور از آن دسته زیرساخت‌هایی است که کمک موثر و زیادی به توسعه کشور می‌کند.

رئیسی همچنین با حضور در بازارچه مرزی اینچه‌برون با مردم و برخی از کسبه دیدار و گفتگو کرد.

در جریان این بازدید رئیس‌جمهور پس از شنیدن مشکلات و دیدگاه‌های بازاریان دستورات لازم را برای پیگیری و رفع این مشکلات صادر کرد.

* دولت خود را موظف به افزایش سطح رفاه و آسایش مردم می‌داند

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر خود با خیرین استان گلستان هم دیدار کرد.

رئیس جمهور در این دیدار تأکید کرد: کارهایی که خیرین انجام می‌دهند، کمک به مردم و همراهی با دولت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت اقدامات خیرین را ارج می‌نهد، گفت: کاری که دولت با همراهی مردم انجام دهد، ماندگار است و خداوند، پیامبر و اهل بیت(ع) به کار خیران و نیکوکاران توجه ویژه دارند.

 

 

رئیسی همچنین با اشاره به حلول ماه شعبان گفت: توجه به اعمال ماه‌های شعبان و رمضان نشان می‌دهد همیشه در پرتو خداخواهی، دگرخواهی و دستگیری از دیگران به‌ویژه نیازمندان وجود دارد به طوری که به فکر دیگران بودن، در آیات قرآن، سیره اهل بیت(ع) و زندگی انسان‌های سالم بسیار پررنگ است.

رئیس جمهور ایجاد رفاه و آسایش برای مردم را مهم دانست و گفت: دولت خود را موظف به افزایش سطح رفاه و آسایش مردم می‌داند و خیرین در این حوزه کمک حال دولت و مردم هستند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به بازدیدهای خود از مناطق مختلف استان گلستان، دیدن مشکلات موجود را رنج‌آور توصیف کرد و گفت: خلیج گرگان نعمت بزرگ طبیعی است که نباید خشک شود، بلکه باید با احیا و استفاده از این نعمت، در استان اشتغال‌زایی شود.

* ارتباط واقعی با مردم، حلّال بسیاری از مشکلات کشور است

آیت الله رئیسی در ادامه سفر به استان گلستان در دیدار نخبگان، علما، خانواده شهدا، ایثارگران و اقشار مردم گلستان با تبریک حلول ماه شعبان، گفت: در گلستان مردمانی از اقوام مختلف در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و وحدت، انسجام و یکپارچگی آنان ارزشمند و ستودنی است.

رئیس جمهور با اشاره به مفاخر و سرداران و مدافعان حرم و چهار هزار شهید استان، گفت: آزمون‌هایی که مردم گلستان در حفظ و ارزش‌های انقلاب گذرانده، به ویژه مجاهدت رزمندگان و شهدای شیعه و سنی و حضور اقوام مختلف، از جلوه‌های زیبای این استان است.

رئیسی، طبیعت بهشتی و زمین حاصلخیز گلستان را نعمت خدادادی توصیف کرد و گفت: عمران و آباد کردن زمین و بهره‌گیری از ظرفیت‌های خدادادی، از ماموریت‌های انبیا(ع) بوده و از بین بردن زمین و طبیعت با منفعت‌طلبی و تخریب محیط زیست، خلاف آبادانی است.

 

 

آیت‌الله رئیسی استان گلستان را از قطبهای کشاورزی در کشور توصیف کرد و با تاکید بر ضرورت فعال‌سازی اقتصاد روستا، گفت: تضمین محصول، ایجاد تسهیلات و جاذبه اقتصادی، باعث فعال‌سازی اقتصاد روستاها می‌شود.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت فعال شدن اقتصاد دریا در گلستان، آن را زمینه‌ساز اشتغال و تولید در استان دانست.

وی با اشاره به بازدید از بندر ترکمن و جزیره آشوراده، ضمن ابراز تاسف از معطل ماندن نعمت‌های خدادادی در این مناطق به علت دیوانسالاری و مسائل اداری گفت: امروز یکی از صنایع مهم در این استان، صنعت گردشگری است که فعال شدن آن می‌تواند باعث اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری شود.

رئیس جمهور با اشاره به دالان بین‌المللی شمال – جنوب گفت: منطقه اینچه‌برون ظرفیت‌های زیادی دارد و ظرفیت‌های منطقه آزاد اینچه‌برون باید به سرعت فعال شود.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به توسعه روابط با کشورهای همسایه در ماه‌های اخیر، گفت: بسیاری از کشورهای همسایه خواستار توسعه روابط با ایران هستند و برای نمونه، قطعی گاز در سال‌های گذشته مردم را رنج می‌داد اما امسال در زمستان، قطعی گاز و برق نداشتیم.

رئیس جمهور دیپلماسی همسایگی را از محورهای سیاست خارجی دولت دانست و گفت: استان‌های مرزی با هماهنگی وزارت امور خارجه با کشورهای همسایه ارتباط برقرار و حتما بازارچه‌های مرزی را هم فعال کنند.

وی با اشاره به ارزش کارگروه‌های جهادی در کشور ضمن اعلام حمایت دولت از آنان، اظهار داشت: با ساز و کار شورای عالی جهاد و بسیج سازندگی، می‌توان از کمک جوانان بهره گرفت و اقدامات آنها را سازماندهی کرد.

رئیس جمهور فرهنگ مردم استان گلستان را مبتنی بر دین و دین‌مداری دانست و گفت: حضور مردمی در رفع ناهنجاریهای اجتماعی موثر است زیرا برخی ناهنجاری‌ها با مشارکت مردم کاهش می‌یابد.

رئیسی، مشی دولت را پیگیری و اجرای مصوبات استانی اعلام کرد و با تاکید بر اینکه از چند طریق تلاش می‌کنیم این مصوبات مشمول مرور زمان نشود، گفت: ارتباط واقعی با مردم، بسیاری از مشکلات را حل می‌کند و مدیران دستگاه‌ها و نهادهای استانی هم باید با مردم در ارتباط باشند.

وی از مدیران دولت در استان‌ها خواست در کنار انجام وظایف سازمانی و نظارت برنامه‌ای، با حضور و نظارت میدانی، در کنار مردم باشند و مشکلات را با مشارکت آنان حل کنند.

رئیس جمهور تاکید کرد: مدیران دستگاههای اجرایی بدانند که باید نظم، رعایت تقوا، مردمداری، فسادستیزی، عدالتخواهی، گرایش به حق و انجام کار به موقع مردم، محور توجه آنها به مسائل کشور باشد و هرگونه بیعدالتی زیبنده نظام اسلامی نیست.

* مسئولان فکر خشک‌شدن خلیج گرگان را از سرشان بیرون کنند

آیت‌الله رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر خود به استان گلستان در شورای اداری این استان، گفت: توفیقی است که امروز در جمع مردم گلستان بودیم اما متأسفانه شرایط کرونا اجازه نداد در اجتماعات مردم حضور پیدا کنیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اجرایی شدن مصوبات سفر به استان گلستان، گفت: این مصوبات ناظر به حل تمامی مسئل استان نیست، بلکه اولویت‌های استان برای حل مشکلات است.

رئیسی افزود: اعتبارات لازم برای اجرای مصوبات سفرهای استانی اختصاص یافته و مصوبات سفرهای گذشته در حال اجرایی شدن است، چرا که قرار است دولت صادق‌الوعد باشد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه وزرا و مدیران باید مصمم به اجرایی کردن مصوبات باشند، گفت: کار در این زمینه کار روزمره نباید باشد، بلکه نیازمند یک کار جهادی هستیم. انتظار از مدیران استان گلستان، کار جهادی و آنچه امروز مورد نیاز است، رویکرد تحولی است. تحولی که البته باید فرایندها در آن اصلاح شود.

 

 

آیت‌الله رئیسی با اشاره به معطل ماندن برخی ظرفیت‌ها و فرصت‌ها در این استان، گفت: در منطق دولتمردان «نمی‌شود» و «نخواهد شد» نباید باشد. منطق ما، منطق ما می‌توانیم است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید شاهد باز شدن گره‌های مشکلات مردم باشیم، تصریح کرد: امکان باز شدن گره‌ها به دست شما مدیران وجود دارد.

وی در مورد اهمیت احیاء خلیج گرگان، گفت: این ثروت اینقدر عظیم است که من نمی‌دانم چگونه آن را توصیف کنم. حتماً باید خلیج گرگان احیاء شود. لایروبی و رسوب‌زدایی سریع انجام شود و راه‌های ورود آب دریا به این خلیج باز شود.

آیت‌الله رئیسی خطاب به مسئولان گلستان گفت: فکر خشک‌شدن خلیج گرگان را از سرتان بیرون کنید از صبح مسئولان استان فرضیه احتمالی خشک‌شدن خلیج گرگان را مطرح می‌کنند، من به مسئولان گفتم اصلا این فرضیه را مطرح هم نکنید.

رئیسی تاکید کرد: فرضیه‌تان باید احیای خلیج باشد و از همین فردا باید کارهای احیا و رسوب‌زدایی آغاز شود.

رئیس‌جمهور در مورد اهمیت جزیره آشوراده، گفت: این ظرفیت و ثروت خدادادی می‌تواند بخشی از مشکلات اشتغال استان را رفع کند. امروز به این جزیره رفتم و از همه موانع و مشکلات موجود اطلاع یافتم، اما هیچ حجتی برای تعلل در توسعه گردشگری در جزیره آشوراده وجود ندارد و ظرف مدت حداکثر ۱۰ روز جلسه هماهنگی آن باید برگزار شود.

آیت‌الله رئیسی در ادامه با اشاره به برخی از مصوبات سفر خود به استان گلستان، گفت: باید به تعاونی‌ها توجه جدی و موانع فعالیت کارخانه‌جات و گارگاه‌های تولیدی تعطیل یا نیمه‌تعطیل برطرف شود. آقای استاندار تیمی برای حل این مشکلات تعیین کند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر صیانت از جنگل و سواحل، تصریح کرد: جنگل‌ها به عنوان ثروت ملی باید حفظ شود. اگر همت مدیران باشد باید در مدت کوتاه شاهد تحول در استان گلستان باشیم و مردم آن را حس کنند.

رئیسی در پایان مهم‌ترین سرمایه کشور و نظام حکمرانی را اعتماد مردم دانست و در این باره تأکید کرد: دو مؤلفه قدرت و امنیت ملی در کشور ما با حضور همیشگی مردم در صحنه تامین و تضمین می‌شود.

انتهای پیام/
منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.