یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، سیل آمد. تعدادی از هموطنان در امامزاده داوود گرفتار و جان خود را از دست دادند . با وجود اینکه امامزاده داوود جز تهران محسوب نمی‌شود اما ماموران سازمان آتش نشانی شهرداری تهران به کمک حادثه دیدگان رفتند و  مسوولان مدیریت بحران شهر تهران هم به محل حادثه  اعزام و در حال خدمت رسانی هستند.

تاکنون پیکر تعدادی از جانباختگان  پیدا شده است و امدادرسانی همچنان ادامه دارد. مسئولین از شهروندان می خواهند که حداقل مقدور در کنار رودخانه ها و جاهایی که احتمال بروز حادثه وجود دارد ،نروند.

بارش ها تا روز دوشنبه ادامه دارد و ماموران سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در داخل پایتخت به صورت ۲۴ ساعته در حال آماده باش هستند تا در صورت در صورت بروز حادثه به کمک شهروندان بروند.

در خصوص آخرین وضعیت سیلاب امامزاده داوود، خروج اجساد، امدادرسانی، وضعیت تهران در بارش های اخیر، آماده باش نیروهای آتش نشانی و … با قدرت‌الله محمدی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران به گفت‌و گو نشستیم. 

چند روز است که مأموران سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران به کمک سیل‌زدگان امامزاده داوود رفتند، در خصوص آخرین وضعیت حادثه توضیح دهید. چند ایستگاه تاکنون به محل حادثه اعزام شدند؟

اولین گروهی که برای کار امداد و نجات رسید، آتش‌نشانان شهرداری تهران بودند/امام زاده داوود خارج از محدوده تهران بود/ روزانه در دو شیفت هزار نفر از پرسنل شهرداری مشغول لایروبی و جمع‌آوری گل و لای هستند

از زمان  وقوع حادثه امامزاده داوود  که طی تماس با ۱۲۵  مطلع شدیم؛ علی‌رغم اینکه امامزاده داوود خارج از محدوده مأموریتی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران بود، اما مأموران به محل حادثه رفتند و چندین ایستگاه امداد و نجات را روانه محل حادثه کردیم. اولین گروهی که برای کار امداد و نجات رسید، آتش‌نشانان شهرداری تهران بودند.

بیش از ۳ روز  است که در منطقه حضور داریم. تمامی امکانات اعزام شده و شهرداری‌های مناطق بیست و دوگانه هم در حالت آماده‌باش هستند و روزانه در دو شیفت هزار نفر از پرسنل شهرداری مشغول لایروبی و جمع‌آوری گل و لای هستند. بخشی از گل و لای موجود در امامزاده تخلیه شده و تقریبا کار رو به اتمام است.

 آمار دقیق در خصوص اجساد باید توسط هلال احمر اعلام شود/فقط در روز جمعه ۱۳ پیکر کشف کردیم

سعی کردیم تمامی پیکر های جانباختگان را خارج کنیم. تقریباً تمام محل‌ها را جستجو کرده‌ایم و تاکنون ۲۱ پیکر خارج شده است، البته این را هم بگویم که آمار دقیق در خصوص اجساد باید توسط هلال احمر اعلام شود. ما فقط در روز جمعه ۱۳ پیکر را پیدا کردیم. اکثر افرادی که جان خود را از دست دادند زائر بودند و در بین آنها افراد جوان، میانسال و کودک هم بود.

چطور این حادثه رخ داد؟

 تقریبا سه الی چهار برابر ظرفیت دبی رودخانه آب جمع شده بود/سرریز شدن آب و ورود آن به اماکن تجاری و صحن امامزاده 

دلایل مختلفی برای این امر اعلام شده است. سیلاب از بالادست آمد، بارندگی زیاد بود و در بارش دو ساعته آبی که جمع شد زیاد بود. تقریبا سه الی چهار برابر ظرفیت دبی رودخانه آب جمع شده بود و همین امر باعث سرریز شدن آب و ورود آن به اماکن تجاری و صحن امامزاده شد.

افراد هشدارها را جدی نگرفته بودند و به کار روزمره پرداخته بودند/ افرادی که آنجا بودند تصور نمی‌کردند که حجم سیلاب به این شدت باشد

بارندگی‌های تابستان متفاوت است و مثل بارندگی‌های زمستان در فواصل مشخص نیست. افراد هشدارها را جدی نگرفته بودند و به کار روزمره پرداخته بودند. به یکباره باران شدید و سیل صورت گرفت. شاید افرادی که آنجا بودند تصور نمی‌کردند که حجم سیلاب به این شدت باشد.برخی افراد به رستوران‌هایی که در زیرزمین بود پناه بردند، اما در آنجا گرفتار و جان خود را از دست دادند.

در خصوص آخرین وضعیت بارش‌ها در تهران توضیح دهید. چه میزان آبگرفتگی و حادثه در تهران در این مدت رخ داده است.

 تا دو روز آینده هم در حالت آماده‌باش هستیم/شبانه‌روز مأموران آتش‌نشانی در حال خدمت‌رسانی هستن

تهران درحالت آماده‌باش است. ۲۰ حادثه برق گرفتگی داشتیم که برطرف شد. نقاطی هم که دچار آبگرفتگی شده بود با پمپ‌های خدمات شهری تخلیه آب صورت گرفت. ما تا دو روز آینده هم در حالت آماده‌باش هستیم و مناطق بیست و دوگانه هم پای کار هستند. شبانه‌روز مأموران آتش‌نشانی در حال خدمت‌رسانی هستند.

در برخی از نقاط شهر شاهد آبگرفتگی‌های شدید بودیم، علت این امر چیست؟

باران سیل‌آسا در تابستان رخ داد/حجم آب در ظرف نیم ساعت به قدری زیاد بود که روانه خیابان‌ها شد

حجم آب زیاد بود و بارندگی‌های تابستان به یکباره رخ می‌دهد. باران سیل‌آسا در تابستان رخ داد، همانند سیل امامزاده داوود. حجم آب در ظرف نیم ساعت به قدری زیاد بود که روانه خیابان‌ها شد. در برخی از خیابان‌ها هم کانال‌ها کشش لازم را ندارد، اما ما سریعا با پمپ، آب اضافه را تخلیه کردیم. در تونل رسالت یکی از مواردی بود که آب تخلیه شد.

اخباری مبنی بر وقوع سیل در تجریش شنیده شده است، آیا این موضوع صحت دارد؟

۴ ایستگاه ما در امامزاده داوود مستقر و در حال امدادرسانی هستند/سیلی در تجریش نداشتیم

خیر، ما سیلی در تجریش نداشتیم. آبگرفتگی داشتیم که برطرف شد. تمامی نیروهای سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران در حالت آماده‌باش هستند. ۱۳۲ ایستگاه داریم که کاملا آماده خدمت‌رسانی هستند البته ۴ ایستگاه ما در امامزاده داوود مستقر و در حال امدادرسانی هستند.

اجساد حادثه سیل امامزاده داود تحویل بهشت زهرا داده شده است؟

اجساد را به هلال احمر تحویل دادیم و آنها هم به پزشکی قانونی دادند.

بارندگی‌ها تا روز دوشنبه ادامه دارد، آیا آمادگی لازم در زمینه خدمت‌رسانی وجود دارد؟

هشدارهای لازم از چند روز قبل داده شده بود/بارش ها ادامه دارد/تمام نقاط پرخطر روستای امام زاده داوود تخلیه شده است/اجساد بیشتر در یک رستوران بود/کشف چند جسد در بوستان جوانمردان

بله، آماده هستیم. باران نعمت خداست و ما در آماده‌باش کامل هستیم. بگذارید یک نکته را در اینجا بگویم. امامزاده داوود جزو استان تهران است، اما جزو شهر تهران نیست، اما طی تماسی که با ما داشتند، ما به امدادرسانی مشغول شدیم و به آنها کمک کردیم.

گفته می‌شود که هشدارهای لازم داده نشده است، دلیل این امر چیست؟

هشدارهای لازم از چند روز قبل داده شده بود. برخی به هشدارها توجه نکردند. 

در حال حاضر روستای امامزاده داوود به طور کامل تخلیه شده است؟

بله تمام نقاط پرخطر تخلیه شده است و تقریبا ۸۰ درصد روستا خالی شده است.

اجسادی که کشف کرده‌اید بیشتر در کدام نقاط بوده است؟

اجساد بیشتر در یک رستوران بود و برخی از اجساد را آب به سمت پارک جوانمردان برده بود که در آنجا پیدا کردیم، سه جسد را در این محدوده کشف کرده‌ایم.

در خصوص آخرین وضعیت آبگرفتگی معابر توضیح دهید؟

گاهی شاهد هستیم که بارش باران اختلالاتی را در زندگی شهروندان ایجاد می‌کند/آب در برخی نقاط زیاد بود که با پمپ آن را تخلیه کردیم

اگر میزان بارش از یک حد بگذرد و یا سرعت بارش زیاد باشد و به رگبار تبدیل شود خساراتی برجای می‌گذارد. گاهی شاهد هستیم که بارش باران اختلالاتی را در زندگی شهروندان ایجاد می‌کند. مشکلاتی اعم از آبگرفتگی معابر و خیابان‌ها، ترافیک سنگین، اختلال در شبکه‌های انرژی، تردد شهروندان و… البته تمام این معضلات قابل حل است. ما برای بارش‌ها آماده هستیم. معضلات ناشی از باران به دو بخش تقسیم می‌شود. ما باید قبل از بارش‌ها برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم و همچنین معابر را پاکسازی کنیم. البته با پاکسازی‌های صورت گرفته در انهار و کانال‌ها کمترین مشکل را داشتیم، اما آب در برخی نقاط زیاد بود که با پمپ آن را تخلیه کردیم.

در برخی نقاط شهر آب وارد منازل شده بود دلیل این امر چیست؟

باید در انتهای رمپ ورودی پارکینگ، کف‌شور یا کانال باریکی به صورت عرضی وجود داشته باشد/ در ورودی پارکینگ را کاملا مسدود شود 

یکی دیگر از معضلات در بارش‌ها ورود آب و آبگرفتگی در منازل است. ساختمان‌هایی که دارای زیرزمین و طبقات منفی هستند بیشتر در معرض ورود آب قرار دارند. پارکینگ ساختمان‌ها در طبقه منفی است و یک رمپ برای ورود خودروها در ابتدای آن وجود دارد که همان رمپ مسیر مناسبی برای ورود آب است. واحدها و انبارهایی که در زیرزمین هستند در این حالت خسارت می‌بینند. در چنین مواردی باید در انتهای رمپ ورودی پارکینگ، کف‌شور یا کانال باریکی به صورت عرضی وجود داشته باشد که آب باران را به مسیر چاه یا کانال موجود هدایت کند.

همچنین ساختمان‌های قدیمی و فرسوده نیز از باران‌های شدید در امان نیستند/اگر به هر دلیلی آب در روی سطح پشت‌بام باقی بماند احتمال نفوذ به داخل سقف وجود دارد

ضمن اینکه زیر در ورودی پارکینگ را کاملا مسدود کنند. منازلی که در طبقه همکف یا زیرزمین هستند باید احتیاط لازم را داشته باشند. مالک‌های این واحدها باید زیر در واحدها را کاملا بسته تا از ورود آب به داخل منزل جلوگیری شود. همچنین ساختمان‌های قدیمی و فرسوده نیز از باران‌های شدید در امان نیستند. اگر به هر دلیلی آب در روی سطح پشت‌بام باقی بماند احتمال نفوذ به داخل سقف و دیواره‌های  کناری و تخریب تدریجی آنها وجود دارد. پشت‌بام ساختمان‌های جدید اگرچه دارای لایه ایزوگام هستند و از نفوذ آب در سقف‌ها در امان هستند، باقی ماندن آب در سطح پشت‌بام، خود پتانسیل حادثه‌ساز شدن را دارد.

بارش باران باعث افزایش وزن مخصوص خاک شده و نیروهای وارد به گود را بیشتر می‌کند

بارش باران تنها باعث آسیب دیدن ساختمان‌ها نمی‌شود بلکه در مواردی باعث تخریب گودبرداری‌ها نیز می‌شود. آب باران باعث افزایش وزن مخصوص خاک شده و نیروهای وارد به گود را بیشتر می‌کند و باعث کاهش مقاومت خاک و تخریب دیواره‌های گود می‌شوند. همچنین ورود آب به لایه‌های از  خاک باعث کاهش چسبندگی آن شده و نهایتا مقاومت خاک را کاهش می‌دهند. 

در هنگام بارندگی ترافیک سنگین ایجاد می شود  و دید شهروندان هم کاهش می یابد برای کاهش مخاطرات چه توصیه ای به شهروندان می کنید؟

رانندگان باید با احتیاط کامل و سرعت مطمئنه حرکت کنند/حتما خودروی خود را هم از نظر سلامت در قسمت برف‌پاک‌کن، ترمز و چراغ‌ها مورد بازدید قرار دهند

همچنین یکی دیگر از مشکلات در زمان بارندگی مربوط به رانندگی است. در این زمان به ویژه در شب کاهش میدان دید به وجود می‌آید و رانندگان دیگر به خوبی قادر به دیدن محدوده مقابل خود نیستند.  در چنین مواردی رانندگان باید با احتیاط کامل و سرعت مطمئنه حرکت کنند، به ویژه در محل‌هایی مانند خط‌کشی عابر پیاده، مقابل مدارس و محلات مسکونی به آهستگی حرکت کنند. حتما خودروی خود را هم از نظر سلامت در قسمت برف‌پاک‌کن، ترمز و چراغ‌ها مورد بازدید قرار دهند. در زمان بارندگی‌ها خیابان‌ها و معابر لغزنده هستند. پس از ترمز زدن و تغییر ناگهانی مسیرها خودداری کنند چرا که باعث انحراف خودرو شده و کنترل آن از دست راننده خارج می‌شود. اگر موقع رانندگی با آبگرفتگی قسمتی از خیابان مواجه شدید سعی کنید به آهستگی از مسیر آبگرفته حرکت کنید، زیرا شما از وضعیت بخشی که زیر آب مانده آگاهی ندارید. چه بسا گودال و چاله‌ای باشد و باعث گرفتار شدن خودروی شما شود. اگر در آب گرفتار شدید، خودرو را خاموش نکرده و در را باز نکنید و سریعاً با نیروهای امدادی تماس بگیرید.

 در صورت بروز حادثه خونسردی خود را حفظ و با ۱۲۵ تماس بگیرید/شهروندان بهتر است در زمان بارندگی به ویژه در شب‌ها از البسه نایلونی با رنگ‌های روشن استفاده کنند

البته این موضوع را هم بگویم که عابرین پیاده نیز باید کاملاً مراقب باشند. اگر همیشه و به سادگی از وسط خیابان عبور می‌کردند که البته این کار بسیار خطرناکی است، در هنگام بارش‌ها از عرض خیابان عبور نکرده و برای این کار خود را حتما به محل‌های مشخص شده مثل خط‌کشی یا پل عابر پیاده برسانند. بهتر است در زمان بارندگی به ویژه در شب‌ها از البسه نایلونی با رنگ‌های روشن استفاده کنند. همچنین افراد در صورت بروز حادثه خونسردی خود را حفظ و با شماره ۱۲۵ تماس بگیرند و مأموران در کوتاه‌ترین زمان به محل حادثه می‌روند.

انتهای پیام/
منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.