چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ ساعت ×
پ
پ


گروه اجتماعی فارس: نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه روز چهارشنبه- ۴ خرداد- با حضور هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور برگزار شد.

در این نشست، «جواد اوجی» وزیر نفت و «الکساندر نواک» معاون نخست‌وزیر روسیه، ریاست هیئت‌های ایران و روسیه را بر عهده داشتند.

وزیر نفت در این نشست گفت: ایران و روسیه تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌های خوبی در بخش‌های انرژی، کشاورزی، حمل‌ونقل و سایر حوزه‌ها در سفر سال گذشته (۱۴۰۰) داشتند که امروز آن توافق‌ها را پیگیری خواهیم کرد تا آمادگی کامل  برای نشست اصلی کمیسیون مشترک دو کشور داشته باشیم.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه نیز در این دیدار گفت: روسیه با هیئت عالی‌رتبه متشکل از نمایندگان ادارات، وزارتخانه‌ها، استاندارها، اتحادیه‌های تجاری و نماینده شرکت‌های روسی به ایران آمده است.

وی افزود: این همکاری‌ها اخیراً از پویایی خاصی برخوردار شده است و رؤسای جمهوری دو کشور در تماس دائم با یکدیگر هستند. 

یکی از نکات قابل‌توجه، حضور علیرضا زاکانی، شهردار تهران در کمیسیون مشترک ایران و روسیه بود. با انتشار تصاویر این نشست، برخی فعالین رسانه‌ای منتسب به جریان اصلاح‌طلب، بدون آنکه از ماجرا اطلاع داشته باشند با غرض‌ورزی مدعی شدند که زاکانی که پیش‌ازاین منتقد کرسنت بود، حالا در مذاکرات نفتی و تحولات مربوط به این حوزه جای خود را باز کرده است.

این در حالی است که در کمیسیون مشترک ایران و روسیه بحث‌های مختلف و گوناگونی از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، حوزه تجارت، مالی، اقتصادی، جابجایی منابع و همچنین مسائل مربوط به امور شهری مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

 

همچنین حضور وزیر نفت به این معنا نیست که مذاکرات دو طرف صرفاً مربوط به حوزه نفت و انرژی است بلکه، وزیر نفت نماینده ویژه دولت ایران در کمیسیون مشترک ایران و روسیه است. بر همین اساس در دیگر کمیسیون‌های مشترک میان ایران و سایر کشورها نیز دیگر وزرا به‌عنوان نماینده ویژه حضور دارند و این مسئله نشان دهنده اهمیت دیپلماسی اقتصادی نزد دولت سیزدهم است.

دولت روسیه نیز نماینده ویژه‌ای برای این کمیسیون انتخاب کرده و بر همین اساس «الکساندر نواک» معاون نخست‌وزیر روسیه در کمیسیون مشترک حضور دارد و طرفین از مدیران سطوح عالی در این کمیسیون استفاده کرده‌اند.

بنابراین با توجه به اینکه موضوعات موردبررسی در این کمیسیون، گوناگون و گسترده است و مسائل مرتبط با امور شهری نیز در آن تعریف‌شده است، در جلسه اخیر شهردار تهران نیز حضورداشته است.

در نشست مذکور مقرر شد که مسائل مربوط به حوزه شهری اعم از حمل‌ونقل و دیگر مسائل مرتبط، به شهردار تهران محول شود و این ارگان در این کمیسیون متولی امور شهری شده است.

بر همین اساس شهردار تهران به‌عنوان مسئول کمیته امور شهری در کمیسیون مشترک ایران و روسیه انتخاب‌شده است.

همان‌طور که ذکر شد در این کمیته مسائلی از جمله حمل‌ونقل- مترو و اتوبوس- مباحث مرتبط با پسماند- سرمایه‌گذاری در حوزه بازیافت و پسماند- و مسائل محیط زیستی و آلودگی هوا و مسائل دیگر مطرح‌شده که می‌تواند جای کار داشته باشد.

علاوه بر این شهرداری تهران با کمک میادین میوه و تره‌بار می‌تواند میوه و اقلام این‌چنینی را بر اساس نیاز روسیه تأمین کند. در نقطه مقابل نیز یکسری کالاهای اساسی می‌تواند از روسیه وارد ایران شود.

بنابراین حضور زاکانی در نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه، اقدامی تحولی در شهرداری تهران و در راستای ارتقای خدمات شهری است.

لازم به ذکر است که در دوره‌ای که اصلاح‌طلبان در شهرداری تهران حضور داشتند، شهردار، دیپلماسی شهری و تعاملات بین‌المللی را به ویدئوکنفرانس با شهرداران دیگر کشورها که هیچ دستاوردی نیز نداشت، تقلیل داده بود.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.