جمعه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۲ ساعت ×
پ
پ


گروه سیاسی خبرگزاری فارس، بدون شک جریان تکفیری و وهابی بزرگ ترین خطری است که امروز جامعه اسلامی با آن مواجه است و این جریان در کشورهای اسلامی هر جا توانسته دست به جنایت زده و برخی کشورهای اسلامی را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده اند.

یکی از خطراتی که این روزها دنیای اسلام را تهدید می کند وجود جریانات تکفیری در کشورهای مختلف است، جریاناتی که فعالیت های آنان که با حمایت‌های غرب و امریکا و برخی کشورهای منطقه صورت می گیرد چیزی جز جنگ و خونریزی در پی ندارد.

 

 

وجود جریانات تکفیری در کشورهای اسلامی، خطرات بسیاری را برای مسلمانان اعم از شیعه و سنی ایجاد کرده، البته این جریان یک خطر برای کل بشریت است و اگر اقدام مناسب و قاطعی از سوی کشورها به خصوص کشورهای اسلامی برای مقابله با این جریان صورت نگیرد قطعا همه آسیب خواهند دید.

اگرچه تلاش هایی صورت می گیرد که با هدف اسلام هراسی جریان تکفیری را جزئی از اسلام نشان دهند اما واقعیت این است که این جریان نه تنها هیچ ربطی به اسلام ندارد بلکه بیشترین آسیب ها را تا کنون برای مسلمانان داشته اند و هر کاری که تکفیری ها و داعشی ها می کنند، با اسلام و دین در تضاد است و عملکرد آنها هیچ سنخیتی با اسلام ندارد.

کشور ما با توجه به جایگاهی که در منطقه دارد همواره در خطر نفوذ جریان تکفیری قرار داشته و تکفیری ها هر زمان به کشور ما راه پیدا کرده اند دست به جنایت زده اند که یکی از اقدامات جریان تکفیری در کشور ماجرای حمله فردی با تفکر تکفیری به سه روحانی در حرم مطهر رضوی بود که منجر به شهادت حجت‌الاسلام محمد اصلانی و حجت اسلام دارایی نیز شد.

 

 

براساس تحقیقاتی که بعد از ماجرای حرم مطهر رضوی صورت گرفت مشخص شد که عامل حمله به روحانیون تحت تأثیر عقاید و جریان‌های تکفیری بوده است. وی در همان روزی که دست به جنایت زد و قبل از حمله به سه روحانی، به دو نفر روحانی دیگر نیز که در محیط بودند حمله کرده اما بنا به دلایلی موفق نشده بود.

تحقیقات صورت گرفته همچنین نشان می داد که آشنایی قبلی بین ضارب و سه روحانی نبود و این فرد تنها به دلیل تفکرات تکفیری و آموزش هایی که از طریق فضای مجازی در خصوص جاسازی سلاح در عملیات انتحاری دریافت کرده بود با جاسازی ماهرانه، سلاح را وارد حرم کرده و دست به آن اقدام وحشیانه زده بود.

در حادثه حرم رضوی ابتدا شهید دارایی و سپس شهید اصلانی مورد حمله قرار گرفتند و نفر سوم نیز حجت‌الاسلام پاک‌دامن بود که با ضربات چاقو مجروح شد؛ این سه اقدام کمتر از دو دقیقه صورت گرفته است. حمله به سه روحانی غافلگیرانه بود و طبق فیلم‌های موجود حرکت مشکوکی تا زمان حمله وجود نداشت که به نظر می رسد این موضوع براساس آموزش هایی بود که این فرد دیده بود.

ضارب فردی ۲۱ ساله، به نام «عبداللطیف مرادی» و ازبک تبار بود که یکسال پیش به صورت غیرقانونی از مرز پاکستان وارد ایران شده و سپس در مشهد مقدس اقامت گزیده بود. او به همراه برادرش در یک باربری در مشهد کار می‌کردند و در منطقه مهرآباد مشهد سکونت داشت. عبداللطیف که برخلاف مسلمانان اهل سنت، دارای تفکرات تکفیری است شیعیان را رافضی و مجوس می‌داند و معتقد است باید خون آنان ریخته شود! این فرد صبح امروز به دلیل جنایتی که در حرم مطهر امام رضا(ع) انجام داده بود اعدام شد.

 

 

تحقیقات صورت گرفته نشان می داد ضارب با عناوینی همچون عبداللطیف السلفی، حسن مرادی و ابوالعاقب الموحّد نیز فعالیت داشته و به دنبال نشر تفکرات تکفیری و مقابله با شیعیان بوده است.

 

 

البته این اولین اقدام جریان تکفیری در کشور نیست و در سال های اخیر بارها و بارها نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کشورمان توانسته اند حرکات گروه های تکفیری را در نطفه خفه کنند.

یکی از برنامه‌های جریانات تکفیری ایجاد تفرقه میان شیعیان و اهل سنت است و بر همین اساس هم بود که اواخر فروردین سال جاری جریانات تکفیری دو طلبه اهل سنت در گنبد را قتل رساندند و پس از آن در فاصله‌ای کم به سه روحانی در جوار حرم مطهررضوی حمله می‌شود ک هم زمان با این دو اتفاق، مسجدی در  کابل نیز هدف یک اقدام تروریستی از سوی این جریانات قرار گرفت که این نشان می‌داد یک برنامه‌ریزی پشت این جنایات قرار دارد یا این هدف که میان شیعه و سنی تفرقه افکنی کند.

قتل، سرقت، حمله، درگیری و ترور مسلحانه، درگیری با نیروهای مسلح و … از اقداماتی است که طی سال های گذشته از سوی گروه های تکفیری در برخی شهرهای مرزی کشور صورت گرفته و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان قطعا اگر برخورد قاطع نیروهای امنیتی و مدافعان امنیت کشور نبود جریان تکفیری تا کنون اتفاقات تروریستی متعدد و دلخراشی را رقم زده بود.

به هر حال مردم ما انتظار دارند تا با گروه ها و جریانات تکفیری و عاملان این جریان در کشور به شدت و قاطعانه برخورد شود تا دیگر تروریست های تکفیری جرات نکنند با حضور در اماکن عمومی و اماکن مقدس ما دست به جنایت بزنند.

انتهای پیام/

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.