پنجشنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، آیین نکوداشت چهره ماندگار خوشنویسی ایران استاد یدالله کابلی‌خوانساری با عنوان «سماع در سماع» شنبه ۲۱ خرداد با حضور نامداران فرهنگ و هنر، سید‌مجید پوراحمدی، مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و مسئولان و مدیران شهر خوانسار در فرهنگسرای خانواده این شهر برگزار شد.

 

سید‌مجید پوراحمدی، مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در این مراسم نکوداشت، گفت: در جمع ما استادان و نامداران و نام‌آوران برجسته‌ای هستند که قله‌های بزرگ فرهنگ و هنر ایران‌ اسلامی‌اند و تجمع‌شان در یک شهرستان به ندرت اتفاق می‌افتد.

وی یادآورشد: مردم خوانسار، مردمی بسیار با فرهنگ، با اصالت، هنردوست و انسان‌دوست، هستند این شهر به کتابت و خوشنویسی، معروف است و نامداران بزرگی از این خاک برآمده‌اند.

 

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: در سال ۱۱۳۴ هجری قمری و در دوره‌ای که محمود افغان به ایران حمله کرده بود، پس از محاصره اصفهان و شهر خوانسار در منطقه‌ای به نام جنگا متوقف شدند و مدتی مردم به‌شدت مقاومت کردند و یکی از شهرهایی که در برابر افغان‌ها مقاومت جانانه کرد، شهر خوانسار بود. بعد از یک مدتی مهاجمان دچار کمبود آذوقه می‌شوند و از مردم خوانسار درخواست آذوقه می‌کنند و مردم این شهر به رهبریت آیت‌الله ابوالقاسم خوانساری، قبول می‌کنند که به آن‌ها آذوقه دهند و در مقابل  از افغان‎ها درخواست می‌کنند، همه کتاب‎هایی که از شهرهای دیگر غارت کرده‌اند را به آن‌ها بدهند. این اتفاق ریشه آن فرهنگ ناب مردم خوانسار می‌شود.

وی افزود: خوانسار نه فقط در عرصه علم و فرهنگ و هنر بلکه در بسیاری از رشته‌های بزرگ سرآمد است. ما مدیران، وزیران و مسئولان و عالمان برجسته‌ای از خوانسار داریم که این مهم، نشان‌دهنده متفاوت و برجسته بودن شهر خوانسار است.

پوراحمدی، بیان کرد: شهر خوانسار را به‌عنوان نخستین شهر سفر «هفت بحر هنر» انتخاب کردیم و این برنامه را در شهرهای دیگر که ویژگی‌هایی فرهنگی و هنری خاصی دارند همراه با تجلیل مفاخر و نامداران آن شهر، اجرا خواهیم کرد. آرزومندم این برنامه یادگار و عامل همبستگی برای مردم باشد چراکه فرهنگ و هنر از مهمترین ابزارهای همبستگی و ایجاد گفت‌وگو بین مردم است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پایان پیشنهاد کرد: روزی به نام قلم و حفظ آثار فرهیختگان خوانسار در نظرگرفته شود و به این مناسبت سالانه، برنامه‌هایی برگزار شود.

گفت‌و‌گو موجب پیشرفت و ارتباط انسان‌ها می‌شود

علی نصیریان نیز در این مراسم با بیان این‌که تجلیل و تکریم هنرمندان بسیار امری شایسته و درست است، گفت: همان‌قدر که جامعه  به سرپناه، نان و آب نیاز دارد به فرهنگ هم نیاز دارد. فرهنگ روح و جان ملت را تغذیه می‌کند و مطرح‌کننده مسائل انسانی است. انسان با همه ضعف‌ها و قوت‌هایش بر روی صحنه تئاتر جراحی درونی می‌شود و مردمی که این صحنه نمایش را به تماشا می‌نشینند، عبرت می‌گیرند و به قول ارسطو تزکیه می‌شوند.

وی اظهارکرد: سخن و گفت‌وگو موجب پیشرفت و ارتباط انسان‌ها می‌شود و تئاتر سخن و بیان است. همچنین سخن، اندیشه‌های متفاوتی را ایجاد می‌کند؛ بنابراین گفت‌وگو بسیار مهم است و به جای مونولوگ باید شاهد رد و بدل عقاید بین انسان‌ها باشیم.

 این هنرمند نامدار سینما و تئاتر در ادامه با اشاره به اجرای برنامه سفر «هفت بحر هنر»، تصریح کرد: این برنامه که به همت صندوق هنر برگزار شده است، فرصتی فراهم کرده است تا ما هنرمندان یکدیگر را بشناسیم و با یکدیگر گفت‌وگو کنیم. ترقی و پیشرفت در گفت‌وگو است و یک سویه جلو رفتن فایده‌ای ندارد.

 

نصیریان با قدردانی و تشکر از صندوق اعتباری هنری برای اجرای این سفر و برگزاری مراسم تجلیل از استاد «یدالله کابلی» گفت: من تا به حال به شهر خوانسار نیامده بودم و دیدن این شهر برایم بسیار جذاب بود. خوانساری شهری فوق‌العاده است برای حفظ زیبایی‌ها و طبیعت آن باید کوشا بود.

هنر خوشنویسی هنر معنا و معرفت است و سازنده شخصیت انسان‌ها است

استاد غلامحسین امیرخانی، رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران نیز در این مراسم، اظهارکرد: همیشه فرصت برای آن‌که همدیگر را ببنیم و بشنویم و با یکدیگر صحبت کنیم، کم داریم. با گفت‌وگو ما رشد و شناخت پیدا می‌کنیم. مساله دیگر رشد دیگرخواهی و خیرخواهی در کنار خودخواهی است که مشکل اصلی ما در کشور محسوب می‌شود.

 

وی گفت: من بیش از پنج‌دهه با استاد کابلی و دیگر استادان در حوزه خوشنویسی و روشن نگه داشتن چراغ انجمن تلاش کردیم. در حوزه خوشنویسی استادان بزرگی هستند که هرکدام شان به سهم خودشان خدماتی در این عرصه، عرضه داشتند که در تاریخ نمونه و نظیر نداشته است. انجمن عالی خوشنویسان ۷۴ سال سابقه فعالیت دارد که هیچ نهاد مدنی به این قدمت نداریم. بنابراین لازم است چرایی دوام این نهاد مدنی، بررسی شود تا الگویی برای دیگر نهادها شود.رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، تصریح ‌کرد: در هنر خوشنویسی، گفت‌وگو کردن را از هزارسال پیش با بهترین شیوه به‌عنوان سرمشق به ما یاد داده‌اند اما نخواسته‌ایم به آن توجه کنیم. انسان‌ها باید احساس مسئولیت داشته باشند و هرچه آگاهی بیشتر و مقام بالاتر باشد، احساس مسئولیت بیشتر است.

وی ادامه داد: هنر خوشنویسی هنر معنا و معرفت است و سازنده شخصیت انسان‌ها است. در هنر خوشنویسی، قوی‌ترین

بیان وجود دارد که به صورت دائم در جلوی دیدگان همه است. در تمام کتاب‌ها این معنا با قوت و زیبایی تمام وجود دارد و با هنری ناب آمیخته شده است که به دل همه آدم‌‌ها رسوخ می‌کند.

استاد امیرخانی افزود: فرهنگ مثل چراغی خاموش روی طاقچه است و لازم است با همت‌مان روغنی و باغیرت‌مان کبریتی برای روشن کردن آن بسازیم.

استاد طاها بهبهانی، نقاش و مجسمه‌ساز نیز در این مراسم با بیان این که خوشنویسان چهره زبان فارسی را زیبا کرده‌اند، گفت: خوانسار شهری عجیب و جادویی است که درآن مردی به دنیا آمده است که اسطوره خوشنویسی است و پر از صفا و صمیمیت و کاربلد است. شخصیت استاد کابلی دارای ابعاد مختلفی است. علم پرسپکتیو در نقاشی استفاده می‌شود اما در هنر خوشنویسی از این علم استفاده نمی‌شد اما می‌توان گفت شاید یکی از کسانی که وارد این حیطه از علم شد، استاد کابلی است که پرسپکتیو را وارد هنر خوشنویسی در ایران کرده است. در آثار استاد کابلی، حرکت را می‌بینیم و این را با علم و آگاهی کرده است. نیاز است از استاد کابلی به شایستگی قدردانی شود و تمام جوانان این هنرمند ارزشمند را بشناسند.عبدالمهدی مستکین، مدیر گروه فرهنگ کمسیون ملی یونسکو نیز از دیگر سخنران این مراسم نکوداشت، اظهار کرد: استاد کابلی دست‌ها را رو به آسمان فراز کرده است و ریشه در خاک دارد. این استاد گرانقدر هرگز بدون احرام به پای کتابت، نمی‌نشیند. کسی به سادگی استاد کابلی نمی‌شود و در این مسیر باید با سلوک پیش رفت.

حجت‌الاسلام کشفی، خوشنویس و عضو انجمن خوشنویسان ایران هم در این مراسم، گفت: تجلیل و تکریم از هنرمندان خدمت به انسانیت و نوع‌دوستی و فریادرسی است. برنامه‌ریزان دوراندیش این برنامه، کاری خطیر انجام داده‌اند.

امروز تجلیل از هنر خوشنویسی است

استاد یدالله کابلی نیز در این مراسم نکوداشت، گفت: امروز تجلیل از هنر خوشنویسی، به‌عنوان یک هنر معنوی‌ و معنایی است، که نقش بسیار عمده‌ای در ستایش کلام بزرگان و انبیا سخن  و تعالی روح بزرگان سرزمین ما داشته و خدمات بی‌بدیل و شایسته‌ای را ارائه کرده است.

وی افزود: هنر خوشنویسی با تاریخی بیش از هزارسال، نقش بسیار مهمی در علم و معرفت عهده‌دار بوده است. با نقش‌آفرینی سرقله‌های هنر خوشنویسی، گنجینه‌های عظیمی از معارف سرزمین‌مان در زیباترین قالب‌ها عرضه شده و به آن اعتبار بخشیده است.

 

استاد کابلی اظهار کرد: بسیار خرسندم این سفر با حضور برجسته‌ترین استادان هنر تجسمی و دیگر هنرها، برگزار شد. از کوشش صندوق اعتباری هنر و شهرداری خوانسار و همه جوانان که مثل جان به من متصل هستند، سپاسگزاری می‌کنم. شهر خوانسار جایگاه و ظرفیت این اتفاق فرهنگی را داشت و این رویداد در خاطر خطیر شهر خوانسار از یاد نخواهد رفت و به غنای فرهنگی شهر خواهد افزود.

وی افزود: فرهنگ و هنر در عین حال که دو مقوله جدا از هم هستند اما مکمل هم دیگر هستند. هنر مهمترین بخش فرهنگ است و ژرف ترین گفتگوی انسان های فرهیخته و صاحب دل است . اصالت هنر و پیوند آن با زندگی  بشر، رمز مانایی هنر است.این استاد برجسته و نامدار خوشنویسی گفت: با توجه به تاریخ چندهزارسال ایران باید گفت این کشور خاستگاه اقوام و گویش‌های خاصی است که هرکدام از این اقوام سهم به‌سزایی در خلق فرهنگ و آثارهنری داشته‌اند. به گونه‌ای که با مطالعه فرهنگ اقوام ایرانی، متوجه می‌شویم، فرهنگ و هنر رایج در ایران با پیداش هنرهای متنوع و بسیار غنی در جهان شهرت یافته است و زینت‌بخش ویترین موزه‌های دنیا  است. هنرمندان ایران هرگاه فرصت یافته‌اند، درخشان‌ترین دستاوردهای خود را با ذوق و نبوغ در شیوه‌های مختلف  و ظرافت‌های خارق‌العاده‌ای، به فرهنگ جهانی عرضه کرده‌اند.  

در ادامه این مراسم با حضور استادان غلامحسین امیرخانی و علی نصیریان، پوراحمدی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و مدیران و مسئولان شهر خوانسار از پنج دهه تلاش استاد یدالله کابلی خوانساری، تجلیل و قدردانی شد.

در این مراسم لوح تقدیری از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استاد یدالله  کابلی  خوانساری اهدا شد.

همچنین در ادامه این مراسم از سوی صندوق اعتباری هنر از استادان نصیریان و امیرخانی به نیابت از همه هنرمندان کاروان  «هفت بحر هنر» با اهدای هدایایی تقدیر شد.

 

استاد کابلی نیز یکی از آثارشان را به استاد نصیریان و همچنین یک اثرشان را به پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر،  تقدیم کردند.

در پایان این مراسم از کتاب رباعیات خیام استاد یدالله کابلی خوانساری، رونمایی شد.

همچنین پیش از شروع این مراسم نکوداشت، نمایشگاه آثار برگزیده استاد یدالله کابلی خوانساری در فرهنگسرای خانواده خوانسار، افتتاح شد.

سفر «هفت بحر هنر» از سوی صندوق اعتباری هنر  به مدت سه روز و به مقصد خوانسار، زادگاه استاد «یدالله کابلی خوانساری» با حضور هنرمندان برجسته و استادان رشته‌های خوشنویسی، تجسمی، موسیقی و سینما؛ غلامحسین امیرخانی، علی نصیریان، علی اکبر صادقی، محمدطاها بهبهانی، حجت الله شکیبا، سید علی کاشفی خوانساری، روح الله دلخوانی، جعفرآذری مغانجوقی، عبدالمهدی مستکین، سید علی میرزکی ابراهیم، محمد حیدری،  سید‌ه‌صغری حسینی، علی شیرازی، امیر احمد فلسفی، الهه خاتمی، رسول مرادی گوارشکی، داریوش مودبیان، داوود حیدری، قاسم رفعتی، مهدی عتیقی، سید عبدالحسین مختاباد، نصرالله حدادی، عباس سجادی، حسین رکنی تهرانی، کیوان ساکت، علی اشرف صندوق آبادی، محسن دایی نبی، محمود سمندریان، سید حبیب‌الله حاجی آقا میری، اکبرمحمود کلایه و هنرمندان برجسته استان اصفهان از جمله  امیر هوشنگ جزی‌زاده، رضا بدر‌السماء، جلیل جوکار، حسن اکلیلی، رجبعلی راعی، منوچهر غیوری، اکبر میخک، علی مقارن عسگری و… برگزار شد.منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.