دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


عظیم امیدی و علیرضا کارگزار خبرنگاران خبرگزاری تسنیم از چند روز پیش از طریق رومانی به اوکراین رفته‌اند و روزنوشت‌ها و گزارش‌‌های خود را از آنچه دیده‌اند با مخاطبان به اشتراک می‌گذارند:

ایرپین، گوستومل و بوچا دو ماه بعد از اشغال؛ نقطه برخورد روسیه و اوکراین بیخ گوش پایتخت

روسیه در اقدامی که می‌گفت در واکنش به قصد ناتو برای گسترش مرزهایش تا روسیه انجام می‌شود در ۵ اسفند ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ از محورهای مختلف که بیشتر بر مناطق شمال شرق، شرق و جنوب اوکراین متمرکز بود به این کشور همسایه غربی خود حمله کرد. همزمان با این حملات تیپی از نیروهای چترباز که از قوای زبده و آموزش‌دیده این کشور هستند بامداد روز اول از مناطق نزدیک مرز بلاروس به‌سمت پایتخت یورش بردند و به‌دنبال آنها ستون‌های زرهی ارتش روسیه به این قوا در حمله به پایتخت پیوستند.

قوای روسیه توانستند با استفاده از این غافلگیری به نزدیک‌ترین مناطق در غرب کی‌یف نفوذ کنند جایی که شهرهایی مانند ایرپین، گوستومل، بوچا و ورزل و زاپوچنیا قرار داشتند.

ما امروز (۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) برای مشاهده و بررسی نزدیک خط تماس قوای روس و اوکراین از طریق شهرک ایرپین که چسبیده به غرب کی‌یف و در محلی موسوم به منطقه کی‌یف واقع است و پس از عبور از ایست و بازرسی نیروهای داوطلب اوکراینی که با بازوبندهای زردرنگ مشخص هستند، وارد این مناطق درگیری دو طرف مناقشه در مجاورت پایتخت شدیم.

ایستگاه‌های بازرسی موجب تشکیل صف‌های طولانی خودروهایی شده بود که قصد ورود به این مناطق را داشتند. بلافاصله پس از عبور از ایستگاه بازرسی به یک پل رسیدیم که قوای اوکراین برای جلوگیری از پیشروی روس‌ها به پایتخت منفجر کرده بودند و کنارگذری موقت برای استفاده ساکنان بعد از جنگ ساخته شده بود.

در روزهای اول جنگ و به‌دلیل تخریب این پل مردمی که نتوانسته بودند به‌موقع خود را از منطقه خارج کنند خودروهای خود را رها کرده و از رودخانه عبور کرده بودند اما در پی درگیری‌ها بسیاری از این خودروها نابود شده بودند. اکنون که بیش از دو ماه از درگیری‌های اولیه می‌گذرد دولت اوکراین این خودروها و دیگر خودروهای نابودشده در جنگ را به پارکینگ‌های متعدد و مخصوصی منتقل کرده بود تا راه تردد مردم را باز کند.

جنگ روسیه و اوکراین ,

آثار جنگ با ورود به این منطقه به‌خوبی در همه‌جا دیده می‌شد، با وجود این‌که ایرپین تنها ۳۰ درصد دست روس‌ها افتاده بود اما به‌سبب این‌که مرکز درگیری‌ها بود، خانه‌های بسیاری از مردم بر اثر حملات هوایی،‌ توپخانه‌ای و خمپاره‌ای یا نابود شده بودند یا این‌که آسیب جدی دیده بودند، سقف بسیاری از خانه‌ها بر اثر اصابت خمپاره نابود شده بود و برخی خانه‌ها به‌طور کلی از بین رفته بودند، این امر برای آپارتمان‌های بلند نیز اتفاق افتاده بود.

از ایرپین به‌سمت ورزل و گاستومل و بوچا رفتیم که به‌طور کلی و به‌مدت نزدیک به چهل روز در تصرف روسیه بودند. در این منطقه نیز خرابی‌ها کمتر از ایرپین نبود. خانه‌های مسکونی به‌همراه خودروها سوخته بودند. از ابتدای عملیات در روز اول تا ظهر همان روز روس‌ها توانسته بودند این مناطق را در اختیار خود بگیرند. بسیاری از مردم حتی فرصت فرار نیافته بودند و در حملات هوایی اگر خانه‌هایشان دارای زیرزمین بود به‌همراه همسایگان در آنجا پناه گرفته بودند.

جنگ روسیه و اوکراین ,

نکته‌ای که در عبور از این مناطق به‌خوبی جلب توجه می‌کرد این بود که هدف اصلی روسیه در اطراف کی‌یف نابودی زیرساخت‌ها بود. همه کارخانه‌جات، ایستگاه‌های برق، مراکز تولید و همچنین همه مراکز بزرگ خرید هدف حملات بالگردی، موشکی و همچنین جنگنده‌ای قرار گرفته بود و به‌طور کلی نابود شده بود.

ساختمان‌های مسکونی اطراف درگیری‌های دو طرف بیشترین آسیب‌ها را دیده بودند. در خیابان‌ها سراسر آثار گلوله‌های خمپاره یا ترکش‌ها بود هرچند دولت در تلاش است مسیرها را ترمیم کند.

از ورزل و بوچا که به‌نسبت دیگر مناطق کمتر آسیب دیده بودند عبور کردیم و به گوستومل رسیدیم جایی که فرودگاه نظامی شهر شاهد سنگین‌ترین درگیری‌ها بود و بارها بین نیروهای روس و اوکراین دست به دست شده بود. اینجا شهری است که کارخانه آنتونوف در آن قرار دارد و تولیدکننده بزرگترین هواپیمای باربری دنیا بود که در آشیانه خود نابود شده بود.

شهرک نزدیک به این فرودگاه نیز به‌شدت تخریب شده بود، با این حال اجازه نیافتیم که از خود فرودگاه تصویربرداری کنیم چرا که نیاز به مجوزهای مخصوص داشت.

با اهالی صحبت کردیم، بیشتر کسانی که در زمان حمله روسها در اینجا ساکن بودند به یادآوری آن روزهای سخت و شرایط دشواری که بر آنها گذشته بود، پرداختند و برخی نیز از رفتار نیروهای روس به‌شدت انتقاد داشتند. آنها صحبت از غارت و بدرفتاری قوای روسی می‌کردند، بسیاری هم هنوز نمی‌توانستند باور کنند که این حمله از طرف روسیه‌ای صورت گرفته بود که بیشترین قرابت زبانی و فرهنگی را با آنها دارد، خیلی‌ها تأکید می‌کردند که “ما یک ملت هستیم و تقریباً همه اوکراینی‌ها روسی یکی از زبان‌های اصلی آنها است.”

جنگ روسیه و اوکراین ,

عده‌ای نیز بعد از دو ماه و با فروکش کردن جنگ در اطراف کی‌یف توانسته بودند بیایند تا از وضعیت محل زندگی خود اطلاع حاصل کنند، عده‌ای هم تلاش داشتند اقلامی را که هنوز قابل استفاده بود جمع‌آوری کنند و به محل دیگری ببرند که اکنون در آن ساکن هستند.

جنگ اوکراین علاوه بر آوارگی بیش از ۵ میلیون به خارج از این کشور، ۸ میلیون آواره داخلی دارد که مردم به خانه اقوام یا دیگر مناطقی رفته‌اند که از درگیری‌ها دور است.

همچنین به بازدید روستای موشون در شمال غرب کی‌یف رفتیم، شهرکی که به مقاومت در برابر روس‌ها معروف شده بود و تاوان این مقاومت تخریب بالای ۶۰ درصد مناطق مسکونی این روستا بود. شاهد خندق‌های انفرادی، کانال‌ها و استحکامات متعدد نظامی بودیم که برای دفاع از شهر درست شده بودند،
ضمن این‌که تابلونوشته‌های متعددی در طول این مسیر بود که به شهروندان هشدار می‌داد به هیچ عنوان وارد اطراف جاده‌ها نشوند چرا که خطر مین‌های کاشته‌شده هنگام عقب‌نشینی قوای روسیه به‌جای مانده بود.

این مناطقی که ما امروز از آنها دیدن کردیم سپرهای اولیه دفاعی از پایتخت بودند که هرچه مقاومت در آنها بیشتر بود، میزان خرابی‌ها نیز بیشتر بود.

 

انتهای پیام/+منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.