یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


گروه دانشگاه خبرگزاری فارس؛ شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۲۲(IranOpen RoboCup) پس از سه سال تأخیر در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد برگزار شد، در سه سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا این مسابقات برگزار نمی‌شد و امسال شاهد برگزاری این مسابقات با حضور حدود ۱۳۵ تیم از دانشگاه‌ها و مدارس داخل و خارج از کشور و حدود ۸۰۰ شرکت کننده، برگزار می‌شود.

* ربوکاپ چیست؟

روبوکاپ (RoboCup) عنوان مسابقاتی بین‌المللی در زمینه دانش روباتیک و هوش مصنوعی است که به صورت سالیانه برگزار می‌شود، نام RoboCup برگرفته از کلمات «Robot Soccer» (مسابقه فوتبال) و «World Cup» (جام جهانی) است اما این رقابت‌ها در حال حاضر در لیگ‌هایی فراتر از لیگ فوتبال برگزار می‌شود.

به عقیده کارشناسان، ربوکاپ محصول و مفهوم کامل فناوری است و تنها کاربرد علم نیست، بلکه شناخت نزدیک دانش‌آموزان و دانشجویان از تکنیک هوش مصنوعی است و مسابقات ربوکاپ می‌تواند کلاس درس مهارت‌محور باشد.

یکی از کاربردهای اصلی فن‌آوری‌های ربوکاپ جستجو و نجات در زمان وقوع بلایای طبیعی از جمله زلزله در مقیاس وسیع است.
در ربوکاپ آزاد ایران، تیم های ایرانی از سال ۱۳۸۲ از جمله فعال ترین تیم های ربوکاپ بوده‌اند  و تعداد تیم های ایرانی سال به سال رو به افزایش بوده است.

امسال که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی نامگذاری شده است، شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۲۲(IranOpen RoboCup) با شعار «یادگیری، آینده درخشان» از سوی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد قزوین، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان این دانشگاه و کمیته ملی ربوکاپ در ۹ لیگ از جمله لیگ‌های دانش آموزی، فوتبالیست، امدادگر،دموی دانش اموزی و کواسپیس و ربات های سرویس‌رسان در کار، ربات پرنده، خودرو خودران و دموی بزرگسال برگزار می‌شود.

مرتضی موسی‌خانی رئیس کمیته ملی ربوکاپ در این باره گفته است: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان حمایت از فعالیت‌های دانش بنیان و توسعه هوش مصنوعی مورد تاکید قرار گرفته، اقدامات موثر برای برگزاری شانزدهمین دوره از مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با حمایت‌های قائم مقام واحد علوم و تحقیقات، باشگاه پژوهشگران جوان، واحد قزوین و همکاران کمیته ملی ربوکاپ، صورت گرفته است.

* در افتتاحیه مسابقات چه گذشت؟

امروز مراسم افتتاحیه مسابقات ربوکاپ آزاد ایران برگزار شد.

مرتضی موسی خانی رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران در حاشیه این مراسم درباه مسابقات ربوکاپ گفت: ۱۲۰ تیم در مرحله کیفی سازی ربات‌ها در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی ثبت نام کردند و از اتفاقات جدید مسابقات امسال، وجود لیگ خودروهای خودران است که می‌تواند زمینه‌های مناسبی را در صنعت خودروسازی فراهم سازد.

بیژن رنجبر قائم مقام دانشگاه آزاد اسلامی نیز «رباتیک» و «هوش مصنوعی» را از مسائل کلیدی فناوری‌های قرن حاضر برشمرد و گفت: این مسابقات با هدف سنجش و ارتقای خلاقیت ذهنی دانش آموزان و دانشجویان برگزار می‌شود، در حال حاضر بسیاری از کشورها در کارخانجات از ربات استفاده می‌کنند که در سرعت تولید، کیفیت و دقت در خروجی نهایی تأثیر زیادی دارد و سبب ارتقای بهره وری محصولات می‌شود.
وی افزود: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری همواره تاکید دارند به گونه‌ای پیش برویم که ایران جزو ۱۰ کشور برتر در حوزه هوش مصنوعی شود بنابراین در حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان فعال حوزه ربات‌ها و هوش مصنوعی کوتاهی نخواهیم کرد.

محمد نوروزی مسوول لیگ ربات‌های پرنده شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران در حاشیه افتتاحیه این مسابقات گفت: ۹ کشور خارجی در سه مورد از لیگ‌های شبیه‌سازی مسابقات ربوکاپ آزاد ایران حضور دارند، تیم‌های خارجی حاضر در شانزدهمین دوره مسابقات ملی ربوکاپ از کشورهای ترکیه، برزیل، مالزی، چین، فرانسه، آلمان، افغانستان، کانادا و آمریکای شمالی هستند، البته این تیم‌ها حضور فیزیکی ندارند و با وارد کردن یک کد وارد فضای مجازی مسابقات شبیه سازی می‌شوند و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
به گزارش فارس، این دوره از مسابقات طی سه روز از امروز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت تا ۱۶ اردیبهشت ماه در ساختمان کتابخانه و مرکز اسناد زنده یاد دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود و بازدید از این مسابقات برای عموم افراد آزاد است.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.