دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رویکرد تشویق مشترکان خانگی برق از ابتدای دولت سیزدهم جایگاه ویژه‌ای در سیاست‌گذاری حوزه انرژی ایفا کرده است.

در همین راستا به استناد آخرین اخبار رسیده از صنعت برق، بر اساس اطلاعیه شرکت توانیر، برای ایجاد زمینه مشارکت مشترکان صنعت برق در مدیریت مصرف و پرداخت بهای برق صرفه‌جویی شده،  مشترکان بخش خانگی که الگوی مصرف را در ماه‌های گرم سال (خرداد تا شهریور) رعایت کرده و نسبت به سال قبل کاهش مصرف برق داشته باشند به ازای هر کیلووات ساعت کاهش تا مبلغ ۵۰۰ تومان پاداش همکاری مدیریت مصرف دریافت خواهند کرد. مبلغ پاداش در هر صورت حساب برق درج و از بهای برق مصرفی کم می‌شود.

بر اساس آنجه وزیر نیرو در ارتباط با تشریح دقیق پاداش ۵ برابری صرفه‌جویی مصرف برق گفت:« اگر مشترکی سال گذشته ۳۰۰ کیلووات مصرف می‌کرده و هم‌اکنون با کاهش ۵۰ کیلوواتی به عدد ۲۵۰ کیلووات برسد به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی ۵۰۰ تومان پاداش گرفته که معادل ۲۵ هزار تومان می‌شود.»

محرابیان ادامه داد: «هزینه قبض این مشترک برای مصرف ۲۵۰ کیلووات نیز ۲۵ هزار تومان است که معنای رایگان شدن قبض را می‌دهد. حال اگر این مشترک به جای ۲۵۰ کیلووات ۲۰۰ کیلووات مصرف کنند ۳۰ هزار تومان پاداش خواهد گرفت و در قالب بستانکاری یا به صورت نقدی می‌تواند پاداش خود را دریافت کند.»

*بررسی پاداش‌های تعلق گرفته به مشترکان بر اساس طرح تشویقی وزارت نیرو

با توجه به جزئیات ارائه شده اگر فرض کنیم، یک مشترک در تابستان سال گذشته در مناطق عادی مصرف طبیعی ۳۰۰ کیلووات ساعتی داشته هم اکنون به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی در ۲ منبع هزینه انرژی خود را کاهش می‌دهد و با گذر از میزان صرفه‌جویی ۶۰ کیلووات ساعتی از صنعت برق طلب‌کار خواهد شد.

بر این اساس یکی از منابع پاداش مرتبط با کاهش هزینه‌ای است که از محل صرفه‌جویی سوخت به دست می‌آید. در این راستا به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی برق هزینه این میزان مصرف از مشترک دریافت نخواهد شد.

از سوی دیگر با کاهش هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی با توجه به اینکه میزان ۳۰۰ کیلووات ساعت به عنوان عدد اوج بار مشخص شده است، ۵۰۰ تومان به عنوان پاداش صرفه‌جویی دریافت خواهد شد.

این میزان کاهش هزینه در صورتیکه مشترک مذکور ۲۰۰ کیلووات ساعت صرفه‌جویی کرده و میزان استفاده خود از برق را با راهکارهای توصیه شده به ۱۰۰ کیلووات ساعت برساند به بیش از ۱۳۳ هزار تومان در ۳ ماه خواهد رسید.

به معنای دیگر مشترکان با حداکثر صرفه‌جویی ۲۰۰ کیلووات ساعاتی در ۴ ماه اجرای این قانون  زمینه کسب سود ۵۳۲ هزار تومانی را خواهد داشت.

*قبض برق مشترکان با صرفه‌جویی چقدر می‌آید

مسئله رویکرد تشویق‌محور دولت در تعرفه‌گذاری از یک سوی دیگر قابل بررسی است، بر این اساس مطالعه هزینه برق یک مشترک خانگی با مصرف سال گذشته ۳۰۰ کیلووات به عنوان نمونه نشان می‌دهد.

اگر این مشترک خانگی فرضی با مصرف مشخص هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی کند از دو منبع با کاهش هزینه خود مواجه خواهد شد.

بر این اساس صرفه‌جویی کمتر از ۶۰ کیلووات ساعتی معادل ۲۰ درصد مصرف الگو سبب می‌شود تا قبض برق این مشترک رایگان شود.

همچنین اگر این مشترک فرضی نهایتا تنها ۱۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کند و صرفه جویی قابل توجه ۶۶ درصدی را برای خود به ثبت برساند ماهانه ۹۰ هزار تومان و در طول ۴ ماه ۳۶۰ هزار تومان از صنعت برق دریافت خواهد کرد.

*جزئیات مصرف برق خود را از برق من مطلع شوید

بر این اساس پاداش‌های صرفه‌جویی شده از ابتدای خرداد ماه سال ۱۴۰۱ بر قبوض مشترکان لحاظ شده و اگر مشترکی علاوه بر پوشش کامل هزینه برق خود مبلغی را از صنعت برق بستانکار شود، می‌تواند از طریق نرم‌افزار برق ایران (برق من) نسبت به دریافت پاداش ویژه خود اقدام کند.

بر این اساس، مشترکان صنعت برق می‌توانند، هم اکنون با مراجعه به نرم افزار برق ایران (برق من) از طریق پیوند گذاشته شده در (اینجا) نسبت به وارد کردن شناسه قبض خود و دریافت آخرین اطلاعات و جزئیات مصرف کسب اطلاع کرده و با استفاده از راهکارهای ساده صرفه‌جویی از طرح تشویقی ویژه وزارت نیرو در ۴ ماه پیش رو استفاده کنند.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.