یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مهدی باتقوا، نویسنده رمان‌های «کوچه عروس کشون» و «ارادتمند: هیچ» است که به مناسبت نزدیکی به ایام نمایشگاه کتاب با وی گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

این نویسنده در ابتدا درباره پیشنهاداتش به کودکان و نوجوانان گفت: چند سالی است به خاطر تاثیر و فروش بالای کتاب‌های ترجمه‌ی خارجی، بسیاری از نویسندگان ایرانی به گرته‌برداری از ماجراها و تم‌های اینگونه کتاب‌ها پرداخته‌اند برای همین نمی‌توانم کتاب جدیدی برای خوانش به این گروه سنی معرفی کنم جز سری کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نوشته مرحوم آذر یزدی و سری کتاب‌های «قصه‌های من و بابام» نوشته و نقاشی اریش ازِر.

باتقوا درباره عرضه کتاب‌هایش در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب گفت: در نمایشگاه کتاب امسال با نشر ثالث، چاپ دوم رمان «کوچه عروس کشون» را عرضه می‌کنیم و همچنین با نشر سوره مهر نیز چاپ دوم رمان «ارادتمند: هیچ» را قرار است عرضه کنیم که امیدوارم با استقبال خوبی همراه باشد. 

این نویسنده درباره کتاب «کوچه عروس کشون» گفت: بخش عمده‌‌ی داستان، تجربه‌های دوران کودکی و نوجوانی، تصورات، تخیلات و انتظاراتی است که من از تهران داشتم و اگر بخواهم یک ساختار برای این رمان در نظر بگیرم باید بگویم که این رمان با رویاهای سبز و روشنی شروع می‌شود و هر چقدر به تهران نزدیک می‌شویم متوجه خواهیم شد که این رویاها تاریک‌تر می‌شود. حتی زمانی که قهرمان داستان به تهران می‌رسد، در ترمینال متوجه تفاوت‌های تصوراتش و تهران می‌شود.

باتقوا درباره رمان «ارادتمند:هیچ» نیز گفت: رمان «ارادتمند، هیچ» در مدرسه اتفاق می‌افتد، در حیاط، کلاس‌ها و… که شاگردان کلاس سوم هستند، کلاس آقای اسد، معلم خوشتیپ و خاص و اهل ذوقی که دانش آموزانش را تشویق می‌کرد به نوشتن داستان. امید داشت روزی، یکی از همین بچه‌ها نویسنده شود و برای همه بگوید که اسد، مشوق او بوده است و چه کسی مستعدتر از هیچ؟ هیچ، شاگرد آرام و گوشه‌نشین کلاس بود. کتاب می‌خواند و سرش به کار خود گرم بود. با باقی دانش‌آموزها فرق داشت، درسش خوب بود، فکرش تا دوردست‌ها می‌رفت، قلمش روان می‌نوشت و با وجود این، کمتر دیده و تشویق می‌شد.

این نویسنده پیامی به کودکان و نوجوانان داد و گفت: کتاب بخوانید که صمیمی‌ترین دوست و همراه شما در تمام دوران زندگی‌تان  خواهد بود. کتابخانه شخصی‌تان را از هم‌اکنون شکل دهید. هر کتاب، دنیایی متفاوت و زیبا رو‌به‌روی نگاه ذهن‌تان می‌گشاید که ارزش گشت‌و‌گذار فراوانی دارد.منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.