دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرخمیر، ‌هرمزگان در ماه‌های اخیر روزهای سختی را تجربه کرده و زلزله‌های شدید و گاه بارش‌های سیل آسا سبب شده این استان به کانون بحران‌ کشور تبدیل شود و در ماه گذشته وقوع چند زمین لرزه با بزرگی بیش از ۶ ریشتر سبب شد دو روستا به‌کلی از بین برود و ۷ نفر نیز جان خود را از دست بدهند، این زمین لرزه‌ها بیش از ۱۰۰ مصدوم نیز بر جای گذاشت. 

امروز در حالی که کار آواربرداری از خرابی‌های زلزله‌های گذشته به انجام رسید باز هم شاهد وقوع ۳ زمین‌لرزه‌‌ شدید به بزرگی ۵٫۷ ، ۵٫۸  و ۴ ریشتر در عمق ‌۹ و ۸ ۱۰ کیلومتری زمین حوالی بندرخمیر در استان هرمزگان بودیم به نحوی که مردم در بندرعباس، قشم و بندرخمیر از منازل خود بیرون آمده و همچنان در خیابان‌ها هستند. 

زلزله هرمزگان خسارت جدی نداشت‌ ‌

مختار سلحشور مدیر عامل جمعیت هلال احمر هرمزگان در این خصوص اظهار کرد: تمامی نیروهای عملیاتی هلال احمر استان هرمزگان در مناطق زلزله زده آماده هستند و با بررسی هایی که انجام دادیم، تا این لحظه زلزله خسارت جدی را نداشته است.

‌مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان ادامه داد: تنها برخی از خانه ها دچار ترک های کوچک شده که زلزله های گذشته نیز بی تأثیر نبوده بوده است.

‌سلحشور گفت: با توجه به این که آرامش مردم در اولویت هلال احمر است، تا آخرین لحظه در مناطق زلزله زده حضور خواهیم داشت و در صورت نیاز خدمات خود را ارائه خواهیم کرد.

تاکنون گزارشی از خسارت نداشته‌ایم

مهرداد حسن زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان در گفت‌وگوی با تسنیم گفت: این زمین لرزه‌ها با قدرت ۵٫۷ و ۵٫۸ ریشتر حوالی بندرخمیر و باسعیدو در قشم به وقوع پیوست.

وی افزود: بلافاصله با هماهنگی‌های به عمل آمده ۶ تیم ارزیاب و واکنش سریع به مناطق متاثر از زلزله اعزام شدند تا خسارات احتمالی را بررسی کنند.

حسن زاده گفت: این زمین لرزه در بندرعباس هم احساس شده و سالن‌های ورزشی برای اسکان اضطراری مردم این شهر در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه مردم آرامش خود را حفظ کنند تصریح کرد: تاکنون گزارشی از خسارت نداشته‌ایم. 

هنوز آماری از خسارت‌های زلزله در دسترس نیست

مدیرعامل هلال احمر هرمزگان در خصوص آخرین وضعیت بندرخمیر پس از وقوع ۳ زمین لرزه شدید گفت: این زمین‌لرزه‌ها در نزدیکی همان موقعیتی بود که دو هفته قبل لرزیده بود.

مختار سلحشور در پاسخ به این سئوال که آیا این سه زمین لرزه شدید آیا خسارت یا تلفاتی داشته است، افزود: تا این لحظه هنوز آماری از خسارت و تلفات نداریم.

وی با بیان اینکه براساس داده‌های اولیه این زمین‌لرزه ها در بندر کنگ و بندرلنگه موجب خسارت نشده‌اند اما تا زمان تکمیل بررسی ها نمی‌توان این را به صورت صددرصد تایید کرد، ادامه داد: کانون زمین لرزه حوالی شهرستان های بندرخمیر و بندر لنگه بوده و ۶ تیم ارزیاب مسوول بررسی و ارزیابی هستند.

اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه ‌

رئیس سازمان امدادونجات هلال‌احمر با اشاره به وقوع ۳ زمین لرزه شدید در بندر خمیر اظهار داشت: به محض وقوع زلزله تیم‌های ارزیاب و خانه‌های هلال به مناطق زلزله زده اعزام شدند.

مهدی ولی‌پور با اعلام وقوع ۲ زلزله در هرمزگان گفت: ساعت ۲۰:۳۷  یک زلزله ۵٫۷  ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری و ساعت ۲۰:۳۹  زلزله دیگری با قدرت ۵٫۸ ریشتر در عمق ۹ کیلومتری حوالی بندر خمیر در استان هرمزگان را لرزاند.

وی اضافه کرد: با توجه به عمق و شدت زلزله بلافاصله با دهیاری‌ها تماس گرفته شده و طبق مختصات کانون زلزله تیم‌های ارزیاب و خانه‌های هلال برای بررسی و امدادرسانی به حادثه‌دیدگان اعزام شدند.

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

 بزرگی: ۴
 محل وقوع: مرز خلیج فارس، هرمزگان و جزیره قشم  – حوالی بندر خمیر(هرمزگان)
 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۴۰۱/۰۵/۰۱ ۲۱:۰۳:۱۵
طول جغرافیایی: ۵۵٫۳۶
عرض جغرافیایی: ۲۶٫۷۶
عمق زمین‌لرزه: ۸ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:
۳۱ کیلومتری بندر خمیر (هرمزگان)
۴۳ کیلومتری لافت (هرمزگان)
۴۵ کیلومتری کنگ (هرمزگان)
     
 نزدیکترین مراکز استان:
۱۰۳ کیلومتری بندرعباس
۴۲۲ کیلومتری شیراز

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

بزرگی: ۵٫۸
 محل وقوع: مرز خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان  – حوالی بندر خمیر(هرمزگان)
 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۴۰۱/۰۵/۰۱ ۲۰:۳۹:۰۶
طول جغرافیایی: ۵۵٫۳۵
عرض جغرافیایی: ۲۶٫۶۷
عمق زمین‌لرزه: ۹ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:
۳۸ کیلومتری بندر خمیر (هرمزگان)
۴۲ کیلومتری کنگ (هرمزگان)
۴۵ کیلومتری جزیره تنب بزرگ (هرمزگان)
     
 نزدیکترین مراکز استان:
۱۰۸ کیلومتری بندرعباس
۴۲۹ کیلومتری شیراز

 

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

 بزرگی: ۵٫۷
 محل وقوع: مرز خلیج فارس، هرمزگان و جزیره قشم  – حوالی بندر خمیر(هرمزگان)
 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۴۰۱/۰۵/۰۱ ۲۰:۳۷:۴۶
طول جغرافیایی: ۵۵٫۳۲
عرض جغرافیایی: ۲۶٫۷۳
عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:
۳۶ کیلومتری بندر خمیر (هرمزگان)
۴۰ کیلومتری کنگ (هرمزگان)
۴۷ کیلومتری بندر لنگه (هرمزگان)
     
 نزدیکترین مراکز استان:
۱۰۸ کیلومتری بندرعباس
۴۲۲ کیلومتری شیراز

انتهای پیام/شمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.