یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به‌گزارش گروه استان‌هایخبرگزاری تسنیم، روند روبه‌رشد نرخ ابتلای روزانه زیر سایه عادی‌انگاری مردم در سراسر کشور همواره ادامه دارد که کارشناسان بر این باورند که تعطیلی اخیر و برگزاری مراسم جشن‌های عروسی به‌مناسبت سیزدهمین روز از ماه رجب می‌تواند زمینه‌ساز تشدید بحران در هفته‌های آینده باشد.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تأکید دارند با درنظر گرفتن فعالیت ویروس جهش‌یافته آفریقایی در سراسر کشور و نرخ سرایت بسیار بالای این نوع از ویروس، پیش‌بینی‌ها از روند افزایشی نرخ ابتلا شده بود، اما متأسفانه هموطنان به‌دلیل عادی‌انگاری و بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی که اکنون یکی از کلیدی‌ترین راهکارهای مقابله با همه‌گیری است شرایط را به‌سمت بحرانی شدن هدایت می‌کنند.

به‌گفته این گروه اگرچه روند واکسیناسیون در سراسر کشور ادامه دارد و مسئولان وزارت بهداشت امکانات زیادی در این زمینه مهیا کرده‌اند، اما سیاست‌گذاری‌های انجام‌شده از سوی مسئولان بدون همراهی هموطنان فایده چندانی ندارد و بحران روز به روز روند افزایشی به خود می‌گیرد،
این درحالی است که براساس اظهار نظر متخصصان و کارشناسان بهداشت و درمان با درنظر گرفتن روند فزاینده نرخ ابتلا هموطنان باید درنظر داشته باشند که اکنون چیزی به‌اسم سرماخوردگی فصلی نداریم و بروز هرگونه نشانه از جمله گلودرد، آبریزش بینی، سردرد، خستگی زیاد و… را باید نشانه کرونا درنظر داشته باشند و با رعایت قرنطینه و پروتکل‌های بهداشتی به پزشک مراجعه کنند.

به‌گفته این گروه البته آن گروه از هموطنان که سه دُز کامل واکسن را دریافت کرده‌اند یا هیچ بیماری زمینه‌ای ندارند و از نظر بیماری در شرایط بدی نیستند؛ می‌توانند با استراحت در منزل و استفاده از خوراکی‌های مقوی دوره بیماری را طی کنند چون با این کار حداقل هم قرنطینه را رعایت کرده‌اند و هم استراحت دوره درمان را کاهش می‌دهد.

در این زمینه همچنین متخصصان بهداشت و درمان معتقدند ایام ماه مبارک رجب و همچنین نزدیک شدن به پایان سال باعث شده است این عادی‌انگاری هموطنان در برگزاری جشن‌ها، شب‌نشینی‌ها، دورهمی‌ها و البته حضور گسترده در بازارها بیشتر از ماه‌های گذشته خودنمایی کند تا جایی که شکل‌گیری خوشه‌های بیماری در خانواده‌ها عاملی در افزایش نگرانی مسئولان بهداشت و درمان شده است.

کارشناسان و متخصصان تأکید می‌کنند بررسی‌های علمی نشان می‌دهد در شرایطی که ویروس جهش‌یافته امیکرون در کشور فعال شده است و اغلب بیماری‌ها با این نوع از ویروس اتفاق می‌افتد لازم است رعایت پروتکل‌ها بیشتر از گذشته در نظر باشد چون شواهد علمی نشان می‌دهد هر یک بیمار می‌تواند ۱۵ نفر را به ویروس کرونا آلوده کند و اگر یک فرد آلوده به ویروس امیکرون در یک مراسم خانوادگی حاضر باشد بدون تردید کل خانواده‌ درگیر بیماری کرونا خواهند شد و شاهد مثال آن هم روند افزایشی خوشه‌های خانوادگی به‌خصوص در شهرهای صنعتی و کلان‌شهرها است.

واقعیت آماری چیست؟

در این شرایط برای اینکه واقعیت روند افزایش نرخ ابتلا در سراسر کشور را دریابیم بد نیست نیم‌نگاهی به آمارهای رسمی منتشرشده از شرایط همه‌گیری در پیک ششم کرونا از ابتدای هفته یعنی بیست و سومین روز از بهمن ۱۴۰۰ تا آخرین آمار منتشرشده دیروز داشته باشیم، آن هم درشرایطی که براساس اعلام وزارت بهداشت هیچ شهرستانی در کشورمان وضعیت آبی کرونایی ندارد و اغلب نقاط ایران هم در شرایط پرخطر قرار گرفته‌اند.

مقایسه آمارهای دو نقطه مورد نظر نشان می‌دهد از ابتدای هفته جاری نرخ ابتلای روزانه سیر صعودی خود را ادامه داده و با رشدی معادل ۳۴٫۶ درصد دیروز به ۲۵۰۳۴ مورد ابتلا رسیده است و اخبار منتشرشده مبنی بر افزایش مراجعه‌کنندگان سرپایی به مراکز درمانی هم تأکیدی براین مدعاست که هفته آینده باید منتظر جهش آمارها به سطوح بالاتری هم باشیم.

از سوی دیگر در بخش موارد بستری نیز روند صعودی در دوره موردنظر ادامه دارد و رشد ۳۳٫۲درصدی نرخ بستری در مراکز درمانی تعداد بیمارانی را که نیاز به دریافت مراقبت‌های پزشکی در مراکز درمانی داشته‌اند به محدوده سه‌هزار نفر یعنی ۲۷۶۸ نفر در روز رسانده است که این روند به‌گفته کارشناسان، در واقع دومین حلقه از تکمیل زنجیره بیماری از نرخ ابتلا تا موارد فوتی است.

در همین حال نکته اصلی اینجاست که در همین زمان موارد بیمارانی نیز که به دریافت خدمات در بخش مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا کرده‌اند سیر صعودی به خود گرفته است چون این شاخص با رشدی معادل ۴٫۳۶۷ درصد اکنون به محدوده ۳۵۰۰ نفر بستری در بخش مراقبت‌های ویژه رسیده است و در نهایت رشد ۲۵٫۵درصدی موارد فوتی نسبت به ابتدای هفته زنگ هشداری برای چهارده روز آینده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان ایلام/ روند افزایشی بیماران نگران‌کننده است

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد ۷۴ هزار و ۲۷۴ نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی ۳۹۶ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۱۴۰ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در ۲۴ ساعت اخیر ۷۶ بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها ۶۹ هزار و ۲۱۰ نفر بوده است.

کریمیان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته دو مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و ۱۸۸ نفر بوده است.

استان خراسان رضوی/ ۳۴۳ بیمار جدید شناسایی شد

محمد پهلوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدسبا بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و ۱۳۶ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی خراسان رضوی بستری هستند و سهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد از این تعداد، ۸۳۳ بیمار است خاطر نشان کرد: روند تعداد بیماران بستری و سرپایی در استان خراسان رضوی همچنان افزایشی است و بیشتر مناطق استان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی با بیان اینکه بر خلاف تصورات اولیه، اومیکرون به ویژه در افرادی که واکسن دریافت نکرده اند و یا مبتلا به بیماری زمینه ای دارند می‌تواند موجب بدحالی بیماران شود تصریح کرد: در حال حاضر ۲۵۹ بیمار بدحال در بخش‌های مراقبت ویژه استان بستری هستند که ۱۹۷ نفر از این بیماران در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه طی یک روز گذشته یک هزار و ۲۷۴ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا به مراکز خدمات جامع سلامت منتخب و یک هزار و ۵۲ بیمار به اورژانس بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه مراجعه داشتند، از عموم مردم خواست در صورت بروز علائم مشکوک به کرونا به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت منتخب کرونا و یا مراکز درمانی سطح یک و دو مراجعه نمایند و از حضور مستقیم به بیمارستان‌ها اجتناب کنند.

استان فارس/ شمار جانباختگان صعودی شد

بنا بر آخرین تغییرات اعلام شده از سوی وزارت بهداشت نیمی از شهرستان‌‌های استان فارس در وضعیت پرخطر یا قرمز قرار گرفتند، ۱۳ شهرستان نیز در وضعیت نارنجی هستند و مابقی در وضعیت زرد قرار دارند.

بر این اساس ۱۷ شهرستان شامل آباده، اقلید، خرمبید، پاسارگاد، سرچهان، ارسنجان، زرقان، بیضا، شیراز، سپیدان، ممسنی، فسا، زرین دشت، داراب، لارستان، اوز و خنج در وضعیت قرمز قرار دارند.

همچنین شهرستان‌های نی‌ریز، بختگان، خرامه، استهبان، مرودشت، سروستان، کوار، خفر، جهرم، گراش، کازرون، کوهچنار و فراشبند در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های بوانات، رستم، فیروزآباد، قیروکارزین، لامرد و مهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون دو میلیون و پانزده هزار و ۲۵۷ تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۵۸۵ هزار و ۸۰۹ بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و ۶۸۰ هزار و ۴۴۸ تست تشخیصی مولکولی بوده که ۴۹۶ هزار و ۱۶۹ مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون ۳۳۴ هزار و ۸۰۹ مورد تست سریع انجام شده و ۸۹ هزار و ۶۰۴ بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری ۲۶۹ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، هم اکنون هزار و ۲۸۸ بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۱۶۵ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷ مورد جدید فوتی کووید۱۹ در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به هفت هزار و ۶۱۸ نفر رسید.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با احتساب سه دُز، به هفت میلیون و ۶۹۸ هزار و ۹۴۲ دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و ۳۲۸ هزار و ۴۸۹ دُز نوبت اول، سه میلیون و ۳۶ هزار و ۷۹۰ دُز نوبت دوم و یک میلیون و ۳۳۳ هزار و ۶۶۳ دُز نوبت سوم واکسن بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان هرمزگان/ ۳ فوتی در ۲۴ ساعت اخیر

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در هرمزگان اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته در استان هرمزگان سه مورد فوتی داشتیم و آمار فوتی های این بیماری در استان ۲۵۰۳ نفر رسید.

وی ادامه داد: فوتی‌ها ۲ خانم و یک آقا در بازه سنی ۳۳ الی ۷۹ ساله از شهرستان‌های بندرعباس و بندرخمیر بودند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: امروز با بستری شدن ۱۱۹ نفر جدید شمار کل بستری‌های کرونا در استان به ۳۵۳ نفر رسید. 

نوروزیان تصریح کرد: اکنون ۵۸ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال ۱۱ نفر از آن‌ها وخیم است.

استان کرمان/ ۱۷۱ مورد بستری جدید در مراکز درمانی

در روزهایی که به گفته مسئولان با شیوع سویه جدید کرونا به یکباره تعداد بیماران سرپایی و بستری کرونا در استان کرمان پنج تا شش برابر افزایش داده است عادی‌انگاری و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی طی روزهای اخیر به اوج خود رسیده و این امیکرون است که در سایه بی‌توجهی‌های در سطح جامعه جولان می‌دهد.

در این شرایط سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌ پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ تا ظهر روز قبل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۴۲۱ مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد ۲۵۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۴۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۵۲ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۱۶ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۵۹ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۱۷۱ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: با فوت ۵ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان، مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۵ هزار و ۲۸۴ مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و ۲۲۹ هزار و ۷۱۷ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و ۹۶۸ هزار و ۷۴۴ مورد و در نوبت سوم ۶۹۳ هزار و ۴۳۰ دوز تزریق شده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان اصفهان/ ۲۸۰۱ مورد ابتلای جدید

پژمان عقدک در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۸۰۱ مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی ۴۰۲۳تست کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرفته شده که از این میزان ۲۸۰۱ مورد مثبت اعلام شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱۹۰ بیمار کرونایی بستری هستند، گفت: در شبانه‌روز گذشته ۲۰۳ بیمار به بیماران بستری اضافه شدند و ۲۲۹ بیمار هم ترخیص شدند.

عقدک تصریح کرد: ۱۸۵ بیمار هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال وخیم‌تری نسبت به بقیه بستری‌ها دارند.

وی ادامه داد: ۱۱ مورد فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده که ۷ مورد آن قطعی و ۴ مورد مشکوک به کرونا بودند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مجموع بیماران کرونایی بستری شده از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: ۱۹۵ هزار و ۲۵۴ بیمار در اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا بستری شدند که از این تعداد ۱۳۱ هزار و ۱۴۳ نفر بهبود و ۶ هزار و ۴۴۲  نفر فوت کردند.وی ادامه داد: به مردم توصیه می‌شود هر چه سریع‌تر برای دریافت نوبت سوم واکسن اقدام کنند و همچنین بیشتر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا بیش از این شاهد موج انفجاری این ویروس منحوس نباشیم.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

 

 

درحال تکمیل… .

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

انتهای پیام/یمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.