چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «تاریخ جهانی آجر» به قلم مشترک جیمز کمپل، مدیر مطالعات معماری و تاریخ هنر در کالج کوئینز، کمبریج  و ویل پرایس با ترجمه مائده کلانتری از سوی انتشارات ویژه نشر به چاپ رسیده است.

این کتاب به تاریخ آجر در جهان می‌پردازد. داستان آجر از خشت‌ها و آجرهای اولیه در تمدن‌های کهن آغاز می‌شود و به ترتیب زمان تغییراتی که در تولید آجر رخ داد بیان می‌شود. انواع روش‌های تولید آجر، قالب، کوره، ابزارها و روش‌هایی که برای ساخت آجر به کار رفته‌اند معرفی می‌شوند. همچنین شرایط اجتماعی و اقتصادی که در چگونگی و نحوه استفاده از آجر تاثیر داشتند. قوانین و الزام اجتماعی، تشکیل اصناف و شکل‌گیری قانونمند حرف مرتبط با ساختمان و آجرچینی مطرح می‌شوند و داستان آجر ادامه می‌یابد. در هر فصل اتفاقات مهم در نحوه تولید یا استفاده آجر و همچنین نمونه‌های شاخص بناهای معماری که با آجر ساخته شده‌اند معرفی می‌شوند. در مورد هر بنا نیز اطلاعات مفیدی در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.

آجر، این بزرگ‌ترین دستاورد بشری برای رسیدن به پایداری و قوام مکان‌های زندگی؛ به شکل حیرت‌‎انگیزی، قریب به دوازده هزار سال است که بشر ساختمان‌های آجری را ساخته و در آن‌ها ساکن شده‌ است و چنان با این ماده‌ ساختمانی سهل‌الممتنع اخت یافته که گویی همیشه بوده، هست و خواهد بود، به مانند جزء همیشگی جهان پیرامون! اعجاب و اعجاز آجر اما بسیار عمیق‌تر از اینهاست؛ از اعماق تمدن‌های بین‌النهرینی تا کاخ‌ها و معابد عظیم در میانمار، چین و یونان و روم باستان، از بناهای دوران سلجوقی و سامانی و صفوی تا سرتاسر اروپای قرون وسطی و پس‌ از آن تا همین امروز، آجر ماده‌ اصلی ساخت‌وساز در اکثر قریب به اتفاق جغرافیاهای انسانی بوده‌ است. این تنوع و گونه‌گونی مدام در انواع آجر و قابلیت منحصربه‌فردش در جای گرفتن در فرم‌ها و سبک‌های مختلف معماری، موجب شده آن‌قدر ببینیمش که از کنار تاریخش بی‌توجه بگذریم.

کتاب «تاریخ جهانی آجر» با هدف به نوشتار درآوردن و بازخوانی تاریخ مهم‌ترین ماده‌ ساخت‌وساز بشری نوشته شده که تا پیش‌ از این، تاریخش تاریخ فراموشی بوده‌ است! «جیمز دبلیو پی کمپل» با همراهی عکس‌های «ویل پرایس» با سفرهای دور و درازش به سرتاسر جهان، یک تاریخ هنر و معماری نوشته با ایستادن بر سر تاریخ‌نگاری درباره‌ آجر. این کتاب به این ماده‌ ساختمانی زیبا و به شدت منعطف، هم‌چون همراهی همیشگی نگاه کرده که تا امروز کار درست و دقیقی برای شناختش انجام نشده و به همین دلیل خواندنش، حرکت در مسیری‌ است که انسان فهمید باید مأمنی بادوام و زیبا برای زندگی روی زمین داشته باشد. تاریخ جهانی آجر، هرچند تاریخ رنج‌های پشت تولید آجر در تاریخ انسان نیست ولی نشان می‌دهد که چرا آجر چیزی‌ است مربوط به معماری ما از گذشته‌های بسیار دور تا آینده‌های دورتر.

کتاب «تاریخ جهانی آجر» به قلم جیمز کمپل با ترجمه مائده کلانتری در ۳۳۵ صفحه به بهای یک میلیون و صدوهفتاد هزار تومان در انتشارات ویژه نشر به چاپ رسیده است.منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.