یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شماری از روس زبانان مقیم آلمان روز یکشنبه در شهر «کلن» تظاهرات کردند و خواستار لغو تحریم‌های روسیه شدند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» حدود ۲۰۰۰ روس زبان روز یکشنبه در شهر کلن راهپیمایی کردند و از دولت آلمان خواستند که حمایت از اوکراین را متوقف و تحریم‌های روسیه را لغو کند.

این تظاهرات توسط گروه‌های روسی زبان برنامه ریزی شده بود. درآلمان  حدود سه میلیون نفر با پیشینه قومی روسی زندگی می‌کنند. «النا کولباسنیکووا» از سازمان‌ دهندگان این تظاهرات گفت: «آلمان در هرج و مرج است. چگونه در این زمستان زنده خواهیم ماند؟»

بسیاری از معترضان روز یکشنبه پرچم‌های روسیه یا تابلو‌هایی با حروف ناتو، اتحاد نظامی فراآتلانتیک، با خط قرمز در دست داشتند. سازمان دهندگان این تظاهرات همچنین کمک‌های مالی برای نیروهای جدایی طلب مورد حمایت روسیه در منطقه «دونباس» در شرق اوکراین جمع آوری کردند.

 

هزاران نفر از مردم جمهوری چک نیز روز شنبه با حضور در خیابان‌ها به دولت این کشور، اتحادیه اروپا و ناتو اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» حدود ۷۰ هزار نفر روز شنبه در شهر «پراگ» پایتخت جمهوری چک علیه دولت تظاهرات کردند و از ائتلاف حاکم خواستند اقدامات بیشتری برای کنترل افزایش قیمت انرژی انجام دهد. تظاهرکنندگان همچنین مخالفت خود را با اتحادیه اروپا و ناتو اعلام کردند.

 

این تظاهرات از سوی گروه راست افراطی و گروه‌های سیاسی دیگر از جمله حزب کمونیست سازماندهی شده بود و پلیس نیز ناظر این رویداد بود.  این گروه‌ها در بیانیه‌ای اعلام کردند  که جمهوری چک باید از نظر نظامی بی‌طرف باشد و از قراردادهای مستقیم با تامین کنندگان گاز از جمله روسیه اطمینان حاصل کند.

«جیری هاول» یکی از سازمان‌دهندگان این تظاهرات گفت: «هدف تظاهرات درخواست تغییر و حل مسئله قیمت انرژی به‌ویژه برق و گاز است که اقتصاد ما را در پاییز امسال نابود خواهد کرد.» (جزئیات بیشتر)

این تظاهرات در حالی صورت گرفت که  شرکت گازپروم روسیه اعلام کرده که صادرات گاز به اروپا را از طریق خط گاز «نورد استریم- ۱» به طور کامل متوقف کرد.

شرکت گازپروم روسیه جمعه اعلام کرد که صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم -۱ را پس از مشخص شدن نشتی در این خط لوله به طور کامل متوقف کرده است.  مقامات روسیه اعلام کرده‌اند که دلیل توقف صدور گاز از نورد استریم- ۱ را به مسائل مرتبط با تعمیر و نگهداری مرتبط و اعلام کرده که تحریم‌های کشورهای غربی مانع از دسترسی به تجهیزات مورد نیاز برای نصب و نگهداری خط لوله شده است.

«الیزابت بورن» نخست وزیر فرانسه، از متحدان اصلی آمریکا نیز هشدار داده که در بدترین حالت در زمستان امسال ممکن است برق منازل به مدت دو ساعت قطع شود. این  قطعی احتمال برق در بحبوحه بحران انرژی گسترده  و تشدید جنگ در اوکراین است.

بورن گفت که این وضعیت تاحدی به دلیل پیامدهای جنگ در اوکراین وهمچنین به دلیل تعطیلی برنامه ریزی شده حدود نیمی از ۵۶ رآکتور هسته‌ای فرانسه برای تعمیر و نگهداری  است. فرانسه برای حدود ۶۷ درصد از برق خود  به انرژی هسته‌ای و حدود هفت درصد نیز  به گاز متکی است.

انتهای پیام/.
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.