یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ

شهریار نیوز:

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، تراب محمدی  عصر سه شنبه در جلسه شورای سیاست‌گذاری دومین جشنواره نوآوری و فناوری دانش‌آموزی (رینوفست ۲۰۲۴)، افزود: استعداد دانش‌آموزان به واسطه برگزاری جشنواره دانش‌آموزی که اقدامات خلاقانه و نوآوری‌های زیادی در پژوهشسراهای دانش‌آموزی انجام داده‌اند، شکوفا می‌شود.

سرپرست استانداری آذربایجان شرقی گفت: دانش‌آموزان بسیار مستعدی در مدارس داریم که برگزاری جشنواره‌های فناورانه مانند رینوفست می‌تواند زمینه شکوفایی استعدادهای آن‌ها را فراهم کند.

محمدی با تاکید بر اینکه اساس شرکت‌های دانش‌بنیان از ابتکارات دانش‌آموزی ایجاد می‌شود، گفت: جشنواره رینوفست در جهت تجاری سازی  و ایجاد اعتماد به نفس در میان دانش آموزان دارای اهمیت است.

وی تاکید کرد: محصولات و تولیدات دانش آموزان باید در حوزه دانش‌بنیان باشد تا قابل عرضه در مراکز صنعتی بوده و به درد جامعه بخورد.

مدیرکل حوزه استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: امیدواریم رویداد رینوفست بهتر از سال قبل برگزار و اهمیت موضوع به دانش آموزان انتقال و باعث ایجاد خلاقیت و نوآوری شود.

عزیز جوانپور  با تاکید بر اینکه باید با هماهنگی بیشتر، نواقص برطرف شود، گفت: در تمام حوزه های استانی برای هر چه بهتر برگزار شدن این رویداد تلاش می‌کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز در این جلسه با اشاره به اثرات مثبت و امیدآفرین این جشنواره علمی، اظهار کرد: این جشنواره منطبق بر اصول ششگانه سند تحول بنیادین به عنوان نقشه راه دستگاه تعلیم و تربیت و تاکید آن بر فناوری و نوآوری است.

مسعود سعادتی خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می‌دهد سیستم آموزش و پروش دهه هاست که با تکیه بر حافظه محوری در جریان آموزش پیش می‌رود، با اقدامات و مطالعات فراوان در دوره‌های مختلف و ذکر ویژگی‌های متربیان و مربیان، تاکید شده است تا دانش‌آموزان نوآور، خلاق و مبتکر، تربیت کنیم بر همین اساس، ورود دانش‌آموزان به حوزه فناوری جزو وظایف آموزش و پرورش از طریق آموزش رسمی در مدارس و آموزش غیررسمی با اثربخشی بیشتر در قالب اوقات فراغت دانش‌آموزان است.

وی با اشاره به اینکه نخستین دوره این جشنواره با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان و سازمان ربع رشیدی به طور ابتکاری سال قبل در تبریز برگزار شد، گفت: رینوفست می‌تواند در کنار جشنواره‌های متعدد علمی دانش‌آموزی مانند جشنواره نوجوان خوارزمی در قالب برندی مشخص و به طور مستقل با تکیه بر توان درون استانی، به برندی ملی و بین‌المللی تبدیل شود.

این مقام مسئول، تحقق اهداف مذکور را نیازمند همکاری، باور و نگاه فرابخشی مسئولان استان به این رویداد ملی دانست و با اشاره به برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش در حوزه نوآوری و فناوری، اظهار کرد: آموزش هوش مصنوعی به ۱۰ تا ۲۰ هزار دانش‌آموز در هر استان در دستور کار قرار گرفته است زیرا که معتقد هستیم برای تربیت شهروندی مسئول و پاسخگو، نیاز به ورود به حوزه فناوری و نوآوری داریم و توسعه هوش مصنوعی در همین راستا جزو برنامه‌های وزارت است.

سعادتی افزود: جشنواره رینوفست می‌تواند کمکی برای رشد فناوری در استان باشد و تحقق آن، بستگی به همت و تلاش همگانی دارد.

وی با اشاره به برخی مزایای برگزاری جشنواره دانش‌آموزی رینوفست، گفت: به برکت این جشنواره، فعالیت پژوهشسراهای دانش‌آموزی در تمامی ۴۰ منطقه و ناحیه و حتی در دورافتاده‌ترین مناطق استان هم افزایش یافت؛ به طوریکه تنها ۲۰۰ پیشنهاد از منطقه کم‌برخوردار نظرکهریزی داشتیم و افزایش علاقه دانش‌آموز به حوزه رباتیک، هوا فضا و هوش مصنوعی به واسطه این جشنواره بسیار ارزشمند است.

وی با برشماری برخی از مسابقات و جشنواره‌های دانش‌آموزی و رتبه برتر استان در این حوزه‌ها، بیان کرد: آزمون‌های تیزهوشان، حوزه پزشکی و نانو همگی در جهت توسعه دانش فناوری‌ برگزار می‌ شود.

آذربایجان شرقی جزو سه استان برتر در حوزه نانو و رباتیک در بخش دانش‌آموزی است و می‌توان با حمایت مجموعه‌های موثر مانند استانداری و حمایت‌های مادی، این جشنواره را به طور شایسته و در سطح ملی، برگزار کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان متذکر شد: سال گذشته بیش از ۱۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید و فضای بانشاط علمی را در قالب رویدادی علمی شاد و مفرح، تجربه کردند.

مدیرعامل سازمان ربع رشیدی نیز در این جلسه با اشاره به جزئیات برگزاری دومین جشنواری نواوری و فناوری دانش‌آموزی و تغییرات رینوفست ۲۰۲۴، اظهار کرد: در دوره‌های گذشته، ظرفیت بزرگی در قالب بخش دانش‌آموزی وجود داشت که مورد توجه قرار نگرفته بود و با توجه به تجربه سال گذشته مقرر شد دور دوم این جشنواره نیز برگزار شود.

رضا کریملو ادامه داد: در رینوفست سال گذشته هفت هزار و ۴۵۰ ثبت نام در سامانه انجام شد و رینوفست برای نخستین بار در چهار بخش هوا فضا، برنامه نویسی، هوش مصنوعی و رباتیک در محورهای مسابقات، جزیره دانش، نمایش دستاوردها، سمینار و جلسات منتورینگ ( مشاوره ) در سه هزار و ۵۰۰ متر مربع فضای نمایشگاهی برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل استقبال بالا، مجبور به غربالگری شدیم و جشنواره با یک هزار و ۲۱۵ طرح برگزار شد که ۳۶۶ طرح ارائه شده در بخش نمایش دستاوردها و مشارکت و ۸۵۰ تیم در بخش مسابقات شرکت کردند که با انتخاب ۵۲ نفر برتر، همراه بود.

مدیرعامل سازمان ربع رشیدی، توسعه آگاهی‌های عمومی در زمینه فناوری، تقویت خلاقیت و نواوری و فرهنگ کارآفرینی و سطح دانش دانش‌آموزان در حوزه فناوری را از جمله اهداف برگزاری جشنواره نوآوری و فناوری دانش‌آموزی دانست و برخی تغییرات و اهداف آینده رینوفست ۲۰۲۴ از جمله افزایش ساعات آموزش و بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان را تشریح کرد.

وی، ارتقای توانمندی های نسل آینده، تربیت نسل کارآفزین و خلاق و استفاده بهینه از اوقات فراغت دانش‌آموزان، تربیت نیروی ماهر، ترویج نوآوری و فناوری، تقویت فعالیت‌های پژوهشی، افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان در آینده، ایجاد شهرها و مدارس خلاق و تقویت هویت ملی را از دیگر مزایای اصلی برگزاری جشنواره رینوفست، برشمرد.

در پایان این جلسه از پوستر دومین جشنواره نوآوری و فناوری دانش‌آموزی (رینوفست ۲۰۲۴) و همچنین وب‌سایت رسمی این رویداد رونمایی شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.