پنجشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری فارس، چهارمین دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی با عنوان «جهادگران و نقش آن‌ها در حل مسائل کشور» با حضور صاحب‌نظران و فعالان حوزه نوآوری اجتماعی برگزار شد.

این دورهمی باهمت ستاد نوآوری‌های اجتماعی زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برگزار شد.

محسن دنیوی، دبیر نوپیا و مسئول مرکز نوآوری ستاد پیشرفت جامع منطقه‌ای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام با اشاره به اینکه بحث درباره جهادگران و نقش آنها در حل مسائل کشور اهمیت بسیار زیادی دارد،گفت:نوآوری اجتمای مفهوم نوپدیدی است و در کشور ما نیز حدود یک دهه است که مطرح شده و تعاریف متفاوتی دارد اما آنچه روی اتفاق نظر وجود درد  مسیری برای حل مسائل اجتماعی به وسیله طرق اجتماعی است.

وی ادامه داد: در کشوری مثل هند این موضوع بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و در کشور ما نیز با روش‌ها و سنت‌های ما همخوانی دارد.نوآوری در یکی دو دهه گذشته فناورانه شده است و شرکت‌های دانش بنیان از این گروه هستند.

دنیوی بیان داشت: مردم بیشتر مصرف کننده ثمرات این نوآوری هستند و لازمه و بخش جذاب نوآوری این است که مردم باید مشکلی را حل کنند.رهبری سال ۱۳۸۷ را سال شکوفایی و نوآوری نامیدند.

دبیر نوپیا سال‌های دفاع مقدس را به‌عنوان نوآوری‌های اجتماعی، یادآور شد و اظهار داشت: اگر خوب دقت کنیم متوجه خواهیم شد که سال‌های دفاع مقدس به نوآوری‌های اجتماعی گره خورده است، آن موقع ارتش به‌تنهایی توانایی اداره جنگ را نداشت؛ این شد که مردم به صحنه آمدند. جذب نیروهای مردمی، تشکیل بسیج و پشتیبانی نیروهای مردمی خودش نوآوری اجتماعی بسیار مهمی بود.

دنیوی به تشکیل جهاد سازندگی به‌عنوان یکی از نوآوری‌ها در یک مقطع خاص اشاره کرد و گفت: طی برآورد و بررسی آمار و ارقام، عملکرد جهاد سازندگی در یک بازه ۱۰ ساله برابری می‌کند با طول عمر سه دولت. می‌دانید چرا؟ چون نحوه فعالیت جهاد این‌گونه بود که کمتر روابط بوروکراتیک در آن وجود داشت و کارها بیشتر با مشارکت مردم و داوطلبانه انجام می‌شد.

مهدی مسکنی، معاون تعاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: به نظر من هر جا که مبارزه وجود دارد نوآوری همان‌جا اتفاق می‌افتد. هرجایی اختلاف جریان فکری وجود دارد خلاقیت‌ها هم همان‌جا ظهور و بروز پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: جهادی‌ها همیشه با محدودیت‌ها و نظام مسائل مواجه بودند. کارهای جهادی همیشه این‌طور پیش رفته که باید مسائل را حل کنند. هر طور شده باید راه‌حل پیدا کنند. آموزش‌های جهادی‌ها اغلب میدانی است چون همیشه در میدان عمل هستند. پس اولین گام آن‌ها تشخیص مسئله است.

معاون تعاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: جهادی‌ها آدم‌های شهودی هستند. من معتقدم کار مردم را باید به مردم سپرد. هیچ‌کسی مسئله را آن‌طور که باید نمی‌تواند حل کند مگر اینکه جهادی‌ها خود مردم را در حل مسئله دخیل کنند و این فقط در بستر اعتمادسازی مهیا می‌شود.

وی ادامه داد:مردم فقط به خودشان اعتماد می‌کنند. چون مردم جریان متصل و جریان تپنده کشور هستند؛ اصل سرمایه کشور به دست مردم است.

مسکنی ابراز داشت: باتجربه‌ای که در کشورهای اروپایی داشتم در آنجا هم گروه‌های داوطلب کمک هستند اما این گروه‌ها کارهای کوچک را انجام می‌دهند و دولت آنها کارهای بزرگ را؛ اما در کشور ما دولت مثل مردم، کارهای کوچک را انجام می‌دهد و کارهای بزرگ روی زمین می‌ماند.

معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی افزود: گفتمان جهادی اینکه نمی‌شود و نداریم و بن بست وجود دارد، نداریم بلکه فرد جهادی می رود تا مسئله موجود را حل کند.

وی اضافه کرد: البته این روال علمی دارد.بیشتر اوقات در میدان چیزهایی را می بینیم که بچه‌های جهادی بلد هستند.اولین گام تشخیص مسئله است.ادعا داریم کار مردم باید به مردم واگذار شود و موضوع آنها توسط مردم حل شود.

وی متذکر شد: مثلا ما در تهران نشستیم و یک معاون  برای دورترین نقطه کشور می نویسد اما هیچ کسی مثل جهادی ها مشکلات و مسائل را حل نمی کنند.

مسکنی یادآور شد: نظر بنده این است که نهادهای دولتی نباید کارهای کوچک را انجام دهند و این امور را باید مردم انجام دهند.در موضوع کرونا ابتدا گروه‌های جهادی شروع به کار کردند.در دو سه روز اول جهادی‌ها به خط زدند و کارهای خود را شروع کردند. ما تا ۱۵ فروردین فعالیت کردیم و تازه سرو کله دولتی ها پیدا شد.

زهرا فرهادی، جهادگر و متخصص زنان و زایمان به اقدامات خوب نوآوران اجتماعی در بستر فعالیت‌های جهادی اشاره کرد و گفت: حدود ۱۰ سال است که در حوزه جهادگران فعالیت می‌کنم و بعد از کسب تجربه یک سالی است که گروه جهادی مستقل را ترتیب داده‌ایم.

وی ادامه داد: گروه جهادی در حوزه کارآفرینی، مسائل قرآنی، تربیتی و فرهنگی در مناطق مختلف کشور فعالیت می‌کند و در این مدت به این نتیجه رسیدیم که نقطه عطف فعالیت‌های جهادگران باید تقویت و حفظ تحکیم خانواده‌ها در شهرها و روستاها به‌خصوص شهرهای مرزی باشد.

این فعال جهادی متذکر شد: بنا را بر این گذاشتیم تا از هر مطقه خارج می‌شویم فقط ورود و خروج نباشد و ارائه خدمات مستمر ادامه داشته باشد.

حسین بحرینی، مسئول آموزش آبادانی مناطق و پیشرفت بنیاد علوی گفت: حدود ۱۲ سال است که تجربه فعالیت جهادی دارد.

وی به اشتغال‌زایی و فرهنگ‌سازی توأمان اشاره کرد و گفت: خوب یادم می‌آید که اوایل کار گروه جهادی چندین کارگاه قالیبافی دایر کردیم و در عرض چند ماه با حضور ۲۵ نفر از یک روستا توانستند چندین قالی ببافند و سود خوبی داشته باشند.

بحرینی با بیان اینکه نوآوری اجتماعی ابزار خوبی برای حل برخی مسائل نیست،افزود:وقتی من جهادی به منطقه ای می‌روم و قصد انجام کاری دارم این کار می‌تواند مدل های مختلفی داشته باشد.

جواد رسولی‌نژاد،گفت: مهم‌ترین پایگاه مردمی مسجد است. مردم برای رفع معضلات از همین مساجد پای‌کار آمدند مخصوصاً در سال‌های دفاع مقدس اگر مدیران هم از پشت میزهای خودشان بیرون بیایند و با مردم همراه شوند مطمئن باشید مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی حل خواهد شد.

ابراهیم نورمحمدی، مسئول قرارگاه تحول اجتماعی در بنیاد خاتم، به خطای تاریخی که از قبل از انقلاب تاکنون صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: ما حضور مردم را فقط در موارد خاصی مثل انتخابات تشویق کردیم و در بقیه موارد از مردم خواستیم که فقط تماشاچی باشند. گفتیم شما کنار بنشینید ما برایتان کار می‌کنیم مردم باید برای حل مسائل به جامعه برگردند. نباید به‌نظام همسایگی، خانواده و جامعه صدمه‌ای وارد شود به همبستگی اجتماعی نباید صدمه‌ای وارد شود.

وی گفت: مردم، جهادگران و نظام حاکمیت به‌عنوان سه ضلع باید کنار هم باشند تا مردم دلگرم شوند و طی سنت الهی از مال و جان و محبتشان برای حل مسائل جامعه مایه بگذارند.

 زینب اختری، مدیرکل امور زنان و خانواده در وزارت کشور با حضور پررنگش در این دورهمی به موضوع نقش زنان در جهاد اشاره کرد و گفت: در دوران دفاع مقدس، نقش زنان به‌عنوان پشتیبان مطرح شد.

اختری ابراز داشت: حالا چیزی که امروز در جنگ نرم مطرح می‌شود پیشرانی بانوان است. مثل نقش‌های تربیتی، سبک زندگی و نحوه استفاده از فضای مجازی که بسیار پراهمیت است و ظرفیت بسیار زیادی برای سوءاستفاده دشمن دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما در تعارض نقش‌هایمان مانده‌ایم. باید نقش پیشرانی بانوان را جدی بگیریم. برای حل مسئله، زاویه نگاه خانم‌ها و آقایان هر دو لازم و مکمل است چون نگاهشان به حل یک مسئله باعث می‌شود همه زوایا سنجیده شود و به بهترین شیوه حل مسئله صورت بگیرد.

محمد حیدری دبیر اجرایی نخستین رویداد ملی نوآوری اجتماعی (نوپیا) اعلام کرد:  این دورهمی چهارمین دورهمی از ۷ دورهمی قبل از این رویداد است که در ۱۲ اسفند سال ۱۴۰۰ با حمایت ستاد نوآوری‌های اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (رضوان‌الله تعالی علیه) در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.

این فعال اجتماعی در حاشیه این برنامه، با دعوت از فعالان نوآوری‌های اجتماعی برای شرکت در این رویداد گفت: در این دورهمی‌ها با عنوان دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی؛ شرکت‌کنندگان با یکدیگر به بحث و تبادل‌نظر درباره چگونگی هم‌افزایی در انجام فعالیت‌ها و یافتن راهی برای حل مسائل خواهند پرداخت.

حیدری با دعوت از فعالان و علاقه‌مندان دارای ایده برای حضور و ثبت‌نام در رویداد ملی نوپیا تأکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، دورهمی‌ها تا زمان برگزاری رویداد به شکل تدریجی برگزار خواهد شد که علاقه‌مندان می‌توانند با ورود به پایگاه اینترنتی www.noupia.ir یا صفحه مجازی رویداد به نشانی @noupia.event  نسبت به ثبت‌نام و شرکت در دورهمی‌ها و رویداد ملی اقدام کنند.

وی گفت: نوپیا، واژه ترکیبی است که از دو واژه نو و پیا که به معنای ارج، مکنت و منزلت است خلق‌شده و اشاره به آینده‌ای روشن برای ایران عزیز دارد. نوپیا، مخففی از «نوآوری و پیشرفت ایران» نیز هست که به خواست عمومی ایرانیان برای خلق نحوی دیگر از زیستن، مبتنی بر بوم و فرهنگ و تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی ما در جهان جدید اشاره دارد.

انتهای پیام/
منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.