چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس، داستان اجاره دادن خانه‌های تاریخی برای سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی ماجرای تازه‌ای نیست و حدود ۲۰ سال می‌شود که اماکن تاریخی شاخصی همچون کاخ گلستان، کاخ صاحب قرانیه و عمارت مسعودیه میزبان گروه‌های فیلمبرداری بوده‌اند و سریال‌های تاریخی معروفی همچون «معمای شاه» و «مدار صفر درجه» در این لوکیشن‌ها تصویربرداری شده‌اند.

از شکستن گلدان در کاخ گلستان تا جای رژ لب بر دیوار صاحبقرانیه

طی تمام این سال‌ها آسیب و خسارات ناشی از حضور این گروه‌ها در اماکن تاریخی کم نبوده است، برای مثال در زمان ساخت سریال از یادها رفته، دستکاری‌هایی در معماری بخشی از بنای عمارت «مستوفی‌الممالک» صورت گرفت و یا در دهه ۷۰ پس از حضور یکی از گروه‌‌های فیلمبرداری در کاخ گلستان، ۲ گلدان قدیمی در این کاخ شکست و در دهه ۹۰ هم دو گلدان در این کاخ گم شد.

حتی یکی از راهنمایان کاخ صاحبقرانیه عنوان کرده بود که چند سال پیش بعد از حضور یک گروه فیلمبرداری کل دیوارهای حوضخانه جای رژ لب بود و دستگیره‌ها هم کنده شده بود.

تعطیلی خانه طباطبایی‌ها به بهانه مرمت

البته این خسارات تنها به تهران محدود نمی‌شد، سال ۹۷ هم شهرداری کاشان حاضر شد با نصب یک بنر دروغین با عنوان «تعطیلی خانه طباطبایی‌ها به دلیل مرمت» این خانه تاریخی را که جزو جاذبه‌های گردشگری کاشان به شمار می‌رود، به صورت موقت تعطیل کند.

یک صحنه سازی برای اینکه عوامل سازنده یک سریال «بانوی عمارت» با خیال راحت بتوانند صحنه دلخواه خود را در خانه‌ طباطبایی‌ها که به «عروس خانه های ایران» شهرت دارد،‌ پیاده کنند.

همان زمان محمدحسن طالبیان، معاون وقت میراث فرهنگی کشور عنوان کرد که اجازه فیلمبرداری در بناهای تاریخی یک آئین‌نامه دارد که باید رعایت شود.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: ما یک ضابطه کلی داریم که بنا بر این ضابطه اگر کسی بخواهد در بنا مرمت یا دخالتی انجام دهد باید با اجازه میراث فرهنگی صورت گیرد.

طالبیان با تأکید بر اینکه همه باید برای حفظ بناهای تاریخی تلاش کنند و اگر در این میان پول حرف اول را بزند، خلاف است، گفت: قطعاً اگر مورد این چنینی ببینیم با آن برخورد می‌کنیم. همه چیز باید بر اساس تفاهم‌نامه و آئین‌نامه جلو برود و یکسری اصول و ضابطه رعایت شود تا اثر تاریخی صدمه‌ای نبیند. برای مثال نباید به کالبد بنا آسیبی وارد شود.

معاون میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: در واقع آئین‌نامه‌ای که از آن صحبت می‌کنیم یکسری نبایدها را مطرح کرده که باید به آنها عمل شود،‌ وظیفه کارشناسان و ناظران ما در استان‌ها هم این است که به طور مرتب بازدید خود را انجام دهند و اگر در جایی تخلفی را مشاهده کردند با آن برخورد کنند و قطعاً مالک یا بهره‌برداری که مسئول ملک تاریخی است در صورت تخلف در لیست سیاه قرار می‌گیرد.

درهای عمارت بادگیر کاخ گلستان بسته شد

این خسارات تا جایی ادامه داشت پس از فیلمبرداری سریال «معمای شاه» حضور گروه‌های فیلمبرداری در اماکن تاریخی ممنوع اعلام شد اما پس از مدتی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دستورالعملی را صادر کرد تا بر مبنای آن اماکن تاریخی در اختیار گروه‌های فیلمبرداری برای ساخت سریال قرار گیرند.

حالا به تازگی شاهد حضور گروه فیلمبرداری سریال «خاتون» در عمارت مسعودیه بودیم، ضمن اینکه هم اکنون درهای عمارت بادگیر کاخ گلستان به روی گردشگران بسته شده و این بخش از کاخ در اختیار گروه فیلمبرداری سریال «جیران» به کارگردانی حسن فتحی قرار گرفته است.

این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وجود ابزارهای جایگزین، بسیاری از فضاها در استدیو بازسازی می‌شوند.

وضع مقررات سختگیرانه برای حفاظت از اماکن تاریخی

علی دارابی، معاون میراث فرهنگی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این باره گفت: این به آن معنا نیست که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ساخت سریال‌های تلویزیونی انتفاعی داشته باشد، در واقع هزینه‌ای که دریافت می‌شود در مقایسه با درگیری و گرفتاری‌هایی که برای موزه‌ها و امکان تاریخی ایجاد می‌شود هیچ است.

وی افزود: ما در واقع به دنبال انجام یک کار فرهنگی هستیم، پیش از این شورایی وجود داشت که فعال نبود، پس از حضورم در وزارتخانه این شورا با حضور جمعی از هنرمندان همچون خانم درخشنده و آقای ورزی بار دیگر فعال شد.

معاون میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: ما مجدداً در حال باز تعریف ضوابطی هستیم تا بتوانیم در عین حال هم از این مکان‌ها برای کارهای فرهنگی و هنری استفاده کنیم و هم مقرراتی را وضع کنیم تا خساراتی به وجود نیاید.

دارابی با تأکید بر اینکه وظیفه ما حفاظت از آثار تاریخی است، گفت: ما مقررات سخت‌گیرانه‌ای را وضع می‌کنیم چون معتقدیم نباید به این آثار آسیبی وارد شود، اولین جلسه این شورا اخیراً برگزار شد و به زودی چارچوب‌ها و ضوابط آن ابلاغ می‌شود تا هر گروهی برای ساخت سریال وارد حریم موزه‌ها و اماکن تاریخی نشوند.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.