چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در افتتاح پروژه توسعه فیبر نوری (FTTx)، اظهار داشت: توسعه شبکه پهن‌باند رکن شبکه ملی اطلاعات است.

وی ادامه داد: طبق برآورد هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که در کشور شبکه ثابت بیش از شبکه سیار توسعه پیدا کرده است در حالی که نقش شبکه ثابت در توسعه زیرساخت ها بسیار حیاتی است.

فیروزآبادی گفت: از این رو به دلیل نقش شبکه ثابت در توسعه زیرساخت ها و با توجه به تکنولوژی‌ هایی که در جهان مطرح می‌ شود، چاره‌ ای جز توسعه پهن باند در کشور نداریم؛ همچنین به دلیل خصوصیت هایی که از قدیم در کشور وجود داشته است، توسعه این حوزه مهم است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع داده در دنیای امروز، گفت: برخی از اندیشمندان معتقدند که داده در اقتصاد دیجیتالی معادل نفت در اقتصاد نفتی است. یعنی اگر داده گران شود یا سرعت تبادل آن کاهش پیدا کند، در اقتصاد دیجیتال تاثیر گذار خواهد بود.

با نیروی جوانی که در وزارت ارتباطات دمیده شده امیدواریم شبکه ملی اطلاعات محقق شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به نقش شبکه فیبر نوری و دسترسی ثابت در توسعه شبکه ملی اطلاعات اظهار امیدواری کرد: با نیروی جوانی که در وزارت ارتباطات دمیده شده است و امیدواریم توسعه این شبکه انجام شود.

وی با اشاره به هدف‌گذاری شورای عالی فضای مجازی در سند اقدامات شبکه ملی اطلاعات، گفت: در این سند سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه دیده شده است؛ اما نظر ما پیش‌بینی سرعت های بیشتر بود که به دلیل نگرانی هایی که وجود داشت محقق نشد. بنابراین سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه را به‌عنوان سرعت پایه قرار دادیم اما از وزارت ارتباطات توقع داریم که سرعت های ۸۰ مگابیت بر ثانیه تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را محقق کند و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهد.

 انحصار بازار مخابراتی کشور باید حل شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازار مخابراتی کشور، گفت: انحصاری که در کشور وجود دارد باید حل شود، همچنان که آقای زارع پور وزیر ارتباطات هم در این باره دیدگاه هایی را دارند و می دانم که مخالف نگاه انحصاری در این بخش هستند.

فیروز آبادی ادامه داد: همچنین در این باره در دوره قبلی مجلس هم کارهایی برای رفع انحصار در شبکه مخابراتی انجام شد و از این رو امیدواریم که شاهد رفع انحصار در این حوزه باشیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر لزوم تدوین مدل اقتصادی در حوزه ارتباطات کشور، گفت: شکاف عمیقی در حوزه ارتباطات در کشور وجود دارد.

قسمت عمده پهن باند کشور در تهران و قم است

وی توضیح داد: همچنان که در اسلایدهای نمایش داده شده می توان دو شکاف عمیق در این حوزه را دید. مسئله نخست که همان شکاف بین استانی است و نشان می داد که قسمت عمده پهن باند کشور در تهران و قم است. مسئله دوم شکاف انحصار گونه بین بازیگران خصوصی و غیرخصوصی در این بازار است. همچنان که دیدیم در برخی از استان ها سهم شرکت های خصوصی از بازار مخابراتی استان صفر بود و مخابرات کل سهم بازار را در اختیار داشت.

برای اصلاح مدل اقتصادی در بخش ارتباطات کشور اتفاق نظر داریم

فیروزآبادی اضافه کرد: در این باره وفاق نظری بین مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد که در عین حال که به  طبقه کم‌درآمد فشار وارد نشود بتوانیم مدل اقتصادی در بخش ارتباطات کشور را اصلاح کنیم به طوری که باعث پویایی شبکه شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: امروز دیگر پول نفت مثل قبل در کشور نیست و باید مثل کشورهایی که پول نفت ندارند سیاست‌های مان را تنظیم کنیم.

وی گفت: خواسته ما این است که ضمن اینکه ARPO (درآمد به ازای هر مشترک) چندان افزایش پیدا نکند، شاهد توسعه شبکه هم باشیم که این خودش یک معما است.

 چند سال پیش انحصار قدرت داشتیم و اکنون شبه انحصار داریم

فیروزآبادی همچنین در حاشیه این مراسم هم اظهارداشت: این پروژه تعهد دولت است که این کار را انجام دهد و دیگر بخش ها هم باید کمک کنند که این پروژه انجام شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره موانعی که در اجرای این طرح پیش روی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد، گفت: همچنان که اشاره شد در این پروژه مشتاق و متقاضی برای دریافت سرویس وجود دارد و از سوی دیگر خوشبختانه صنعت داخلی هم در زمینه ساخت فیبر و تجهیزات اکتیو شبکه تقریباً به خودکفایی رسیده است، البته برخی مواد مورد نیاز باید از خارج وارد شود. قطعاً این پروژه قابل تحقق است اما نیاز است که بخش خصوصی به طور فعال وارد این بازار شود و دولت هم بتواند این بازار را مدیریت کند.

وی درباره وجود انحصار در بازار مخابراتی و اینکه سرانجام این انحصار چه خواهد شد، گفت: انشالله به تدریج از انحصار کاسته می شود. چند سال پیش انحصار قدرت داشتیم و اکنون شبه انحصار داریم. امیدوار هستیم که با توجه به ظهور و بروز شرکت های بزرگ اپراتوری مثل شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت یا FCP ها، شکاف انحصار گونه شبکه در کشور در پایان دولت سیزدهم انشاالله رفع شود یا کاهش پیدا کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: رکن اصلی اصلی شورای عالی فضای مجازی دولت است و هفت وزیر در این شورا حضور دارند. با توجه به فضایی که در کشور وجود دارد، به نظر من کشور آماده یک خیزش در حوزه اقتصادی است که یکی از این حوزه ها حوزه توسعه شبکه های ارتباطی و اطلاعاتی است.معتقدم که مصوبات لازم و اراده در این باره وجود دارد و امیدواریم موانع از جمله تحریم هم کاهش پیدا کند.

به گزارش فارس، همچنین در این مراسم پس از افتتاح پروژه امروز تست سرعت اینترنت و شبکه گرفته شد که سرعت حدود ۸۰۰ مگابیت بر ثانیه تا  ۹۰۰ مگابایت بر ثانیه به ثبت رسید.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.