یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ

شهریار نیوز:

به گزارش خبرگزاری ایمنا، احمد محمودزاده با بیان اینکه به برکت انقلاب امروز ۹۸ درصد دانش‌آموزان تحت پوشش‌تحصیلی آموزش و پرورش هستند یعنی دانش‌آموزی نداریم که به دلیل فقدان معلم و نبود مدرسه از تحصیل بازمانده باشد، اظهار کرد: با توجه به تعداد مدارس و مراکز در کشور، طی دو سال گذشته فقط با ۱۰۳۰پ رونده و اعتراض مواجه بودیم که پس از بررسی نهایی ۲۵۰ مدرسه به دلیل تخلفات به مدت یک تا چند سال تعطیل شدند و این بدان معناست که نظارت به صورت میدانی در استان‌ها و در مرکز به صورت تیمی انجام می‌شود.

وی به تعداد محدود تخلفات صورت گرفته در اندک مدارس و مراکز اشاره کرد و درباره میزان و چگونگی تعیین جرایم مدارس متخلف افزود: در گذشته جرایم شامل درج در پرونده، تذکر و تعطیلی مدارس به عنوان عامل بازدارنده بود که با بازنگری قانون مدارس غیردولتی از رویکردی دیگر مانند جرایم نقدی و کسر از حساب مدرسه استفاده کردیم، یعنی اگر مدرسه‌ای در تعیین شهریه تخلف کند، هزینه از حساب مدرسه کسر و در اختیار دانش‌آموز قرار می‌گیرد و اگر تخلفات گسترده‌تر باشد، جرایم دریافتی از مدارس متخلف به مدارس مناطق محروم تخصیص می‌یابد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در دولت سیزدهم و در راستای تحقق شعار مبتنی بر شفافیت و پیشگیری از رانت و فساد، تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌ها طبق قانون انجام می‌شودف ادامه داد: طبق ماده ۱۵ و ۱۶ قانون تأسیس مدارس و مراکز غیردولتی و شورای نظارت مرکزی (آموزش و پرورش) الگو و شاخص تعیین شهریه مشخص شده و همه مدارس غیردولتی موظف به رعایت قوانین مدون در چارچوب الگو هستند.

شهریه ۷۴ درصد مدارس غیردولتی ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان است

محمودزاده با بیان اینکه حدود ۴۰ درصد شهریه‌های مدارس کشور بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان برآورد شده است، افزود: حدود ۳۴ درصد شهریه‌های مدارس نیز بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان تعیین شده که از این میان شهریه ۱۴ درصد مدارس نیز بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان اعلام شده است.

وی با بیان اینکه شش درصد دیگر مدارس کشور شهریه‌هایی بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان دارند، ادامه داد: ۲.۵ درصد مدارس شهریه‌هایی بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان و ۱.۵ درصد هم بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان تعیین شده‌اند.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی با بیان اینکه در نمودار، نرخ شهریه کمتر از یک درصد مدارس بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان و شهریه حدود نیم درصد از مدارس پس از بررسی و توافق در سامانه اعلام می‌شود، گفت: بخشی از دریافت‌ها و هزینه‌های جانبی در مدارس غیردولتی تابع نظام نرخ گذاری ستاد تنظیم بازار و به تصمیمات انجمن اولیا و مربیان مدارس اعم از هزینه‌های پذیرایی ناهار، سرویس مدرسه و پوشش دانش‌آموزی که به هیچ عنوان با شهریه قانونی مدارس ارتباط ندارد منوط می‌شود.

محمودزاده با بیان اینکه مدارس در صورت دریافت وجه خارج از شهریه قانونی ملزم به عقد قرارداد با اولیا هستند، افزود: هرگونه هزینه تجملاتی و پذیرایی که با فرهنگ اسلامی ایرانی و رویکردهای تربیت اسلامی ناسازگار باشد، ممنوع است.

وی درباره هزینه‌های درسی و غیردرسی در مدارس غیردولتی ادامه داد: برای تنویر افکار عمومی شهریه قانونی با سایر دریافت‌هایی که از سوی مدارس انجام می‌شود، باید شفاف‌سازی و تفکیک شود تا مردم با علم و آگاهی نسبت به ثبت فرزندان خود مبادرت کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.