جمعه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ

گروه دانشگاه خبرگزاری فارس؛ واژه «کنکور» برای جوانان ایرانی یک واژه استرس‌زا است، واژه‌ای که حتی با گذشت سال‌ها از سن کنکور باز هم با شنیدن آن دچار تنش و استرس می‌شویم، اما این روزها کنکوری‌های سال ۱۴۰۱ که مجاز به انتخاب رشته شدند نیز روزهای پراسترسی را می‌گذرانند چرا که در حال انتخاب رشته و دانشگاه مورد علاقه خودشان هستند و نمی‌دانند با رتبه‌ای که در آزمون کسب کردند آیا می‌توانند در انتخاب دلخواه خود قبول شوند یا خیر.

در این میان موسساتی هستند که شعارشان انتخاب رشته تضمینی است، یعنی در قبال دریافت هزینه‌ای برای داوطلبان انتخاب رشته می‌کنند و تضمین می‌دهند که فرد در انتخاب دلخواهش قبول شود.

این هزینه از یک یا دو میلیون شروع می‌شود و تا بیش از ۱۵ میلیون تومان هم ادامه دارد به این صورت که کارگاه‌های انتخاب رشته به صورت آنلاین برگزار می‌شود و انتخاب رشته مجازی مستقیم با خود شخص مشاور صورت می‌گیرد.

درباره نتیجه اینگونه انتخاب رشته‌ها و اعتماد به اینگونه موسسات با افرادی که این کار را انجام داده‌اند گفت‌وگویی داشته‌ایم تا بدانیم آیا تضمینی برای انتخاب رشته قبولی وجود دارد یا خیر.

یکی از داوطلبان می‌گوید: کسانی که صد در صد تضمین قبولی به شما می‌دهند می‌خواهند رشته‌ها را  خودشان وارد کنند در حالیکه اصلا فرد دیگری نمی‌تواند انتخاب رشته را انجام دهد چرا که فرد دیگر از شهر و رشته مورد علاقه شما اطلاع ندارد، شاید مثلا خانواده شما برای رفتن به شهر خاصی مشکلی داشته باشند که این مسائل از سوی موسسات انتخاب رشته کننده مورد توجه قرار نمی‌گیرد، آن‌ها فقط رشته و شهری را انتخاب می‌کنند که شما در آن شانس قبولی داشته باشید، اگر درباره انتخاب رشته به شما تضمینی از جایی داده شد بدانید که هدف فقط اخاذی است.
وی افزود: نهادهای ذیربط باید دانشگاه‌ها و رشته‌ها را به ما معرفی می‌کردند تا خودمان بتوانیم انتخاب رشته را انجام دهیم، وقتی خودمان توانش را نداریم سودجویان سواستفاده مالی می‌کنند.
داوطلب دیگری می‌گوید: مشاور از من درخواست ۳ تا ۴ میلیون هزینه کرد، یک تست استعداد بگیرد و دانشگاه را معرفی کند، ۵۰ درصد هم تضمین قبولی در دانشگاه را داد.

* هزینه‌های بالای مشاوره و تضمین قبولی در دانشگاه دلخواه

به عنوان یک داوطلب کنکور با یکی از این مشاوران تماس گرفتیم.

گفت: هزینه انتخاب رشته یک ملیون و پانصد هزار تومان است، به صورت آنلاین هم انتخاب رشته می‌کنیم.
برای ۲۰ دقیقه مشاوره شصت و پنج هزار تومان دریافت کرد و گفت: با پرداخت هزینه یک میلیون و پانصد هزار تومان به صورت تضمینی با رتبه ۸ هزار رشته دندانپزشکی قبول می شوید.
به گفته وی، هزینه مشاوره حضوری نیز ۳۰۰ هزار تومان است.
در این باره با یکی دیگر از داوطلبان کنکور تماس گرفتیم، وی گفت: من یک روشن دل هستم، اولین و مهم ترین دغدغه من برای انتخاب رشته بازار کار آن رشته است، بهتر این است که نهادهای ذیربط این مسائل را برای داوطلبان اعلام کنند.
وی گفت: تلاش کردم تا مشاوره مناسب پیدا کنم اما متاسفانه مشکل اینکه افراد کلاهبردار زیاد شده اند که اطلاع کافی و مناسب ندارند و ادعا میکنند که شما با رتبه کم و رتبه حدودا پنجاه هزار میتوانید در بهترین دانشگاه انتخاب رشته کنید.
این داوطلب کنکور گفت: تشخیص افراد خبره و حرفه ای خیلی سخت شده بالعکس افرادی روی کار امدند که کلاهبردار هستند من شخصا با اعضای خانواده و فامیل افرادی که اعتماد دارم و دوستان و اشنایان انتخاب رشته  کردم.

* از سامانه انتخاب رشته مجازی استفاده کنید

در این زمینه با عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش نیز گفت‌وگو کردیم، وی استفاده از سامانه انتخاب رشته مجازی را پیشنهاد داده و گفت: داوطلبان آزمون سراسری برای انتخاب رشته توجه کنند که هیچ فردی نمی‌تواند انتخاب رشته را تضمین کند، حتی خود من هم نمی‌توانم به صورت تضمینی برای شما انتخاب رشته کنم، زیرا ما از انتخاب داوطلبان دیگر اطلاعی نداریم اما سامانه انتخاب رشته مجازی را به داوطلبان پیشنهاد می‌دهم.

وی افزود: داوطلبان می‌توانند با صرف هزینه ۲۰ هزار تومان از این سامانه استفاده کنند چرا که این سامانه با درنظر گرفتن رتبه مشابه سال گذشته و مسائل دیگر انتخاب رشته بهتر را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

به گفته پورعباس، مشاوره‌هایی نیز از طریق مدارس و مراکز مشاوره آموزش و پرورش و برخی دانشگاه‌ها انجام می‌شود که قابل اعتماد است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.