یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


ایسنا/سمنان کارشناس مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از مرمت اشیاء سفالی محوطه باستانی مرسین خبرداد.

راضیه طاهری ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۱ بااعلام این خبر اظهار کرد: تعدادی از آثار سفالی مکشوفه این محوطه باستانی توسط کارشناس حفاظت و مرمت آثار تاریخی اداره‌کل سامان دهی و مرمت شد.

کارشناس مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: مستند نگاری، تنظیم شناسنامه تخصصی، مطالعات تاریخی و هنری، پاک‌سازی رسوبات و آلودگی‌های سطحی، وصالی مجدد و استحکام‌بخشی، بازسازی بخش‌های کمبود و موزون‌سازی رنگی در این مرحله از مرمت انجام شد.

طاهری گفت: دیگر اشیاء مکشوفه از این محوطه بر اساس اندازه، ابعاد، فرم و کاربری در قفسه‌ها و کشوهای فلزی سامان دهی و طبقه‌بندی شدند.

او افزود: کاوش نجات بخشی گورستان مرسین اواسط تابستان ۱۳۹۳ آغاز شد و هدف از این کاوش نجات بخشی و بررسی باستان شناختی، شناسایی و مستندنگاری آثار تاریخی – فرهنگی و به دست آوردن اطلاعات از محوطه است.

کارشناس مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: اهداف علمی دیگری مانند: بررسی و شناسایی شیوه تدفین، شناخت ساختار و طبقات اجتماعی بر اساس هدایای تدفینی، مطالعه و بررسی ارتباطات تجاری با سایر مناطق بر اساس هدایای تدفینی انجام شده است.

به گزارش ایسنا-گورستان باستانی مرسین در شرق روستای تلاجیم و در شهرستان مهدی‌شهر قرار دارد.
مرمت اشیاء سفالین گورستان اشکانی مرسین
نمونه ای از ظروف سفالین مرمت شده در مرسین مهدیشهر
انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.