یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


ایسنا/هرمزگان “سرزورزوما” اسم منطقه‌ای در نزدیکی روستای گوران جزیره‌ی قشم است. این منطقه پر از درخت حرا بوده و جنگل‌های حرا زیستگاه کلی گونه‌ی جانوری محلی و مهاجره و خود گیاه حرا هم در کنار خواص داروییش خواص بسیار زیادی هم برای محیط زیست دارد.حالا چند سالی است که به دلایل مختلف مثل گرمایش جهانی، عبور قایق‌ها از نزدیکی درخت‌های حرا و هرس بی‌رویه‌ی این درخت‌ها، این توده‌های جنگلی در خطر نابودی هستند.

منطقه حفاظت شده حرا یک تالاب بین المللی و ذخیره گاه زیست کره، یک منطقه حساس دریایی و منطقه ویژه پرندگان کم یاب است و به طور مداوم گردشگران زیادی برای دیدن آن به این منطقه می‌روند. همچنین بازدید گردشگران از حرا و سایت سرزورزوما به یکی از جاذبه‌های مهم و توریستی و منبعی برای کسب درآمد اهالی روستا شده است.

اما در سال‌های اخیر به دلیل پیشروی آب در خشکی، گرم شدن زمین و عبور دائمی قایق‌های موتوری، این تپه ماسه‌ای را دچار فرسایش شدید کرده است. پیش بینی می‌شود در روزهای آینده گردشگران زیادی به این منطقه برای بازدید بیایند، چون هم فصل مناسبی برای سفر به جزیره قشم است و هم کرونا فروکش کرده است همچنین بیم آن می‌رود بازدیدهای متوالی و بدون چارچوب منجر به تخریب و فرسایش بیشتر این منطقه و سایت‌های دیگر جنگل حرا شود. پس باید به دنبال کمینه کردن آثار مخرب زیست محیطی ورود گردشگران به این منطقه بود.

رویداد "سرزورزوما" برگزار شد

به همین دلیل اهالی روستای گوران و فعالان گردشگری آن و متولیان شرکت تعاونی روستا با همکاری مشاوران داوطلب برای کند کردن فرسایش و زنده سازی ساحل، اقدام کرده اند.

آن‌ها پس از تحقیق و مراجعه به روش‌های مشابه‌ای که در سایر نقاط دنیا برای حفاظت از جنگل‌های مانگروو استفاده می‌شود و تحقیق درباره روش‌های سنتی احیای درختان حرا تصمیم گرفتند از تکنیک‌های کاشت و هرس سنتی درختان با همکاری اهالی روستا و داوطلبان محلی و غیر محلی، نرده گذاری چوبی و اضافه کردن بافت‌های الیافی و صدفی استفاده کنند.

هدف آن‌ها جلوگیری از پس روی ساحل، کنترل فرسایش و تثبیت ماسه در «سرزورزوما» با استفاده از راه‌های طبیعی و مصنوعی و بررسی امکان استفاده از روش‌های مشابه در نقاط دیگر جنگل حراست.

در این باره علی پوزن مدیر موزه زنده گوران و از فعالان گردشگری این روستا می‌گوید: احیای جنگل‌های حرا یکی از پروژه‌های ماست که از چند سال پیش در حال انجام است. ما در بستر گلی نهال می‌کاریم تا به ذخیره گاه زیست کره با مشارکت مردم کمک کنیم. همچنین می‌خواهیم مردم خودشان از داشته‌هایشان محافظت کنند. چون حرا درختی است که چندین برابر درختان دیگر اکسیژن تولید کرده و دی اکسید کربن جذب می‌کند همچنین مامن مهمی برای پرندگان و ماهی‌های مهاجر است و قوی‌ترین اکوسیستم جنوب کشور را تشکیل داده است.

وی ادامه می‌دهد: ما به عنوان اهالی روستای گوران تحت عنوان شرکت تعاونی برنامه ریزی کردیم که بهره وری خردمندانه‌ای از محیط داشته باشیم ضمن اینکه راهی برای کسب درآمد مردم باز کنیم. در یکی از این اقدامات ۶ هزار نهال تهیه شده تا کاشته شود ما به کودکان روستا بذرچینی را آموزش دادیم و از آن‌ها خواستیم که بذر را در گلدان بکارند. در حال حاضر نهال‌هایی که در اختیارشان قرار گرفت حدود ۶۰ سانتی متر شده اند.

رویداد "سرزورزوما" برگزار شد

پوزن می‌گوید: در این برنامه ایکوم ایران از ما حمایت معنوی می‌کند، چون پیش از این موزه زنده روستای گوران در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۱۹ رتبه اول خلاقیت را در بین موزه‌های کشور کسب کرده است. ژئوپارک جهانی، اداره کل میراث فرهنگی و سازمان منطقه آزاد و محیط زیست قشم نیز در این راه کنار ما هستند.

او که قصد دارد این طرح را در نقاط دیگر جنگل‌های حرا نیز ادامه دهد می‌گوید: درباره این پروژه چند ماه پیش در پراگ که همایش ایکوم برگزار شد، این طرح توسط یاسمن اسماعیلی به نمایندگی از روستا توضیح داد. ضمن اینکه در نظر داریم مشارکت سفرای کشورهایی که در گذشته از طریق ایران مبادلاتی داشته اند را جذب کنیم. بدین منظور کلبه‌های چوبی به نام شهرهایی که دریانوردانش با ایرانی‌ها مبادلاتی داشته اند؛ ساخته و روایت فرهنگی آن کشورها را در آن کلبه‌ها خواهیم داشت. هر کلبه حدود ۲۵۰ میلیون تومان هزینه دارد و سفرا می‌توانند در اجرای آن شرکت کنند. مردم و شرکت‌های مختلف نیز می‌توانند با ما برای کاشت نهال درخت حرا مشارکت کنند تا به نام خودشان یک نهال در حرا کاشته شود.

رویداد "سرزورزوما" برگزار شد

به گزارش ایسنا، در رویداد سرزورزوما اهالی روستا در روز ۲۱ دی ماه همچون سال‌های پیش به گسترش جنگل حرا و جلوگیری از فرسایش آن کمک کنند به همین منظور از مشارکت مردم دیگر نیز استقبال کردند.

رویداد "سرزورزوما" برگزار شد

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.