یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پایسنا/کرمان وزیر جهاد کشاورزی گفت: دشت های مغان، قزوین و جیرفت ویژه هستند که جنوب کرمان منطقه ویژه کشاورزی آزاد شود و باید مصوبه مجلس را بگیریم زیرا می تواند پشتوانه خوبی برای تولید باشد.

سیدجواد ساداتی نژاد ظهر امروز ۲۲ دی‌ماه در چهارمین جشنواره ملی مرکبات در جیرفت، کشاورزی جنوب کرمان را سفره متنوع غذایی کشور عنوان کرد و گفت: یکی از موضوعات مهم اسناد اراضی کشاورزی است که برای یک بار باید این اراضی را صاحب سند کنیم. بنابراین اگر با هم تلاش کنیم، تا پایان دولت همه اراضی کشاورزی دارای سند می‌شوند.

وی با استمداد از تولیدکنندگان، اجرای الگوی کشت را با گذشت ۶۰ سال به دور از شعارزدگی نوید داد و افزود: امسال از کشاورزان درخواست‌ داریم به نحوه کشت دقت کنند که اجاره زمین برای کشت پیاز بالا رفته و یک خطر جدی است و باید تمهیدات لازم برای الگوی کشت در دستور کار باشد.

وزیر جهاد کشاورزی از استاندار کرمان خواست تا نسبت به الگوی کشت توجه داشته باشند و اظهار کرد: همه باید دقت کنیم تا چگونه کشت کنیم که شیرینی امسال را سال آینده از دست ندهیم.

ساداتی نژاد کشت و صنعت را دارای یک  رسالت اجتماعی در برابر کشاورزان و تولیدکنندگان دانست و اظهار کرد: کشت و صنعت جیرفت متعلق به کشاورزان است و باید خدماتش را ارائه بدهد. اما مسئولیت اجتماعی را باید متناسب به نیاز روز در دستور کار قرار بدهد و به جای اجاره داری باید ایده راهبردی بدهد و اقدام به کشت پیاز نکند.

وی تاکید کرد: کشت و صنعت در زمینه صنایع تبدیلی ورود کند و ما هم  از سیاست های راهبردی حمایت می کنیم. زیرا کشت و صنعت جیرفت قدر و توانمند است که باید به میدان بیاید.

وزیر جهاد کشاورزی تولید تضمینی را یکی از  سیاست گذاری های جایگزین خرید تضمینی عنوان کرد و گفت: از خرید تضمینی به سمت تولید تضمینی پیش می رویم؛ خرید را به عنوان دولت انجام نمی دهیم و اتحادیه ها باید وارد تنظیم بازار شوند و ما حمایت می کنیم و تقویت آنها مهم است.

وی صادرات را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: دشت های مغان، قزوین و جیرفت ویژه هستند که جنوب کرمان منطقه ویژه کشاورزی آزاد شود و باید مصوبه مجلس را بگیریم زیرا می تواند پشتوانه خوبی برای تولید باشد.

ساداتی نژاد بیان کرد: امسال ۱۷۶ هزار تن مرکبات صادر کردیم و بازار چین را داریم و دنبال بازار هند هستیم. سرمایه گذاران باید  ورود کنند و بخش کشاورزی از اولویت دولت است.

وی از تفویض اختیارات به استاندار کرمان خبر داد و گفت: استان کرمان برای هیچ کاری از تهران نیاز به هیچ اذنی ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان کشت و صنعت جیرفت را ملزم به اجرای مسئولیت اجتماعی کرد و گفت: کشت و صنعت باید در زمینه ارزش افزوده ورود کند و تا سال آینده منتظر نتایج تصمیات اجتماعی کشت و صنعت جیرفت هستیم.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.