یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، زباله گردی یکی از معضلات اساسی کلانشهر تهران است. سالهاست که گونی به دوش ها بر سر سطل های زباله، پسماند ها را تفکیک و آنها را می فروشند. عده ای  معتقدند که زباله گردی توسط  شبکه های  هدایت می شود.

مدیریت فعلی شهری تصمیم گرفته با پهنه بندی شهر و برنامه‌ریزی‌های لازم زباله گردی را در شهر  از بین ببرد.  در حال حاضر در چند منطقه شهر تهران دیگر شاهد حضور زباله‌گردها نیستیم و قرار است که تا پایان سال آینده دیگر زباله گردی در تهران نباشد.

بر اساس طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران باید ۶۰ % مخازن زباله در تهران کم شود قرار است برنامه ریزی های لازم برای اصلاح و جمع آوری مخازن زباله صورت گیرد.

در خصوص آخرین وضعیت ساماندهی زباله گردی، تفکیک زباله از مبدا، آموزش شهروندی، کم کردن مخازن زباله و … با محمدمهدی عزیزی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران به گفت‌وگو نشستیم.

یکی از معضلات اساسی در کلان‌شهر تهران بحث زباله‌گردی است. قرار بود برای رفع این معضل تدابیری اندیشیده شود. به صورت پایلوت در برخی از مناطق زباله‌گردها تا حدودی جمع‌آوری شدند. توضیح دهید چه برنامه‌ای برای جمع‌آوری سراسری زباله‌گردها از سطح شهر تهران دارید و تاکنون در کدام مناطق این کار صورت گرفته است؟

زباله گرد  در ۳ منطقه نداریم/در برخی مناطق تعداد زباله گردها نصف شده است/پشت پرده‌هایی ماجرای زباله‌گردی‌ در تهران

به طور کلی می‌توانم بگویم که در چند منطقه شهرداری تهران به صورت جدی ورود کرده‌ایم و زباله‌گردی در آنها وجود ندارد. در مناطق ۲۲، ۸، ۱۲، ۴ و ۱۵ ورود کرده‌ایم و در مناطق ۴ و ۱۵ زیر ۵۰ درصد زباله‌گرد داریم.

 برخی از اتباع اقدام به زباله‌گردی کرده و عده ای هم آنها را هدایت میکردند/ هر فرد تا ۲۰۰ زباله‌گرد را ساماندهی می‌کرد/ زباله‌ها در گاراژهایی غیرمجاز کیلویی ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان به فروش می‌رسید

پشت پرده‌هایی ماجرای زباله‌گردی‌ داشت. برخی از اتباع اقدام به زباله‌گردی می‌‌کردند و عده‌ای هم هدایت آنها را برعهده داشتند. هر فرد تا ۲۰۰ زباله‌گرد را ساماندهی می‌کرد و زباله‌گردهازباله ها را جمع‌آوری و می‌فروختند. زباله‌ها به مجتمعی ارسال و در گاراژهایی غیرمجاز کیلویی ۲ هزار تا ۱۵۰۰ تومان به فروش می‌رسید.

برای رفع زباله گردی شهر را به چند پهنه تقسیم کردیم/ورود دادستانی و پلیس فراجا به ماجرای زباله گردی

قیمت ها در برخی نقاط شهر هم بسته به نوع مکان  متفاوت بود اما شهرداری تصمیم  گرفت این معضل را برطرف کند و برای رفع آن تدابیری اندیشید. شهر را به چند پهنه تقسیم کرده‌ایم و در هر قسمت هم برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است. همکاری‌هایی هم با دادستانی داشته‌ایم. پلیس فراجا هم ورود کرد تا بتوانیم این معضل را برطرف وساماندهی لازم را انجام دهیم.

در منطقه‌هایی که اجازه زباله‌گردی داده نمی‌شود زباله‌گردها چه شدند؟ آیا آنها به نقطه دیگری کوچ کردند؟

از برخی از زباله گردها در خطوط پردازش استفاده می کنیم/۹۵ درصد زباله گردی شبکه ای است و زیر ۵ درصد به دلیل اعتیاد و مشکلات اقتصادی بر سر مخازن می روند

باید شغلشان را عوض کنند. بعضا این افراد را در خطوط پردازش استفاده می‌کنیم. اما بگذارید همین  جا نکته‌ای را بگویم که تعداد قابل توجهی شبکه در زمینه زباله گردی وجود  داشت و ما نمی‌توانیم همه این افراد را به کار بگیریم. برخی می‌گویند زباله‌گردی به خاطر مشکلات اقتصادی است که این افراد بر سر مخازن می‌روند، اما من می‌گویم ۹۵ درصد زباله‌گردی شبکه‌ای ساماندهی شده است و زیر ۵ درصد معتادین و افرادی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی پای سطل‌های زباله می‌روند.

شما گفتید که در چند منطقه تعداد زباله‌گردها تقریبا به صفر رسیده است، برای سایر مناطق شهر تهران چه برنامه‌ای دارید؟

زباله‌گردها را جمع آوری نمی‌‌کنیم بلکه شرایط را به گونه‌ای مهیا می‌کنیم که دیگر آنها نتوانند زباله‌ای پیدا کنند/ نحوه واگذاری‌ها را تغییر داده‌ایم/ زیرساخت‌ها را فراهم کرده‌ایم

با دستور شهردار تهران دیگر نگاه درآمدی به بخش پسماند نداریم. به صورت هدفمند زباله‌ گردها را از منطقه خارج می‌کنیم تا بتوانیم این معضل را برطرف کنیم. ببینید! ما زباله‌گردها را جمع آوری نمی‌‌کنیم بلکه شرایط را به گونه‌ای مهیا می‌کنیم که دیگر آنها نتوانند زباله‌ای پیدا کنند. نحوه واگذاری‌ها را تغییر داده‌ایم، زیرساخت‌ها را فراهم کرده‌ایم و به دنبال تفکیک زباله از مبدأ هستیم.

یکی از معضلات اساسی که از ادوار گذشته در کلان‌شهر تهران وجود داشت، بحث تفکیک زباله از مبدأ بود و تاکنون هم این امر به درستی انجام نشده است چه برنامه‌ای برای تفکیک زباله از مبدأ دارید؟ در این باره توضیح دهید.

حدود ۶ تا ۷ درصد زباله‌های تهرانی‌ها در مبدا تفکیک می‌شود/هروندان در بحث تفکیک زباله از مبدأ مشارکت کنند/بحث تفکیک زباله از مبدأ نیاز به فرهنگسازی دارد/باید نگاه ملی به تفکیک داشته باشیم

یکی از موضوعات اصلی بحث تفکیک زباله از مبدأ است. در حال حاضر حدود ۶ تا ۷ درصد زباله‌های تهرانی‌ها در مبدا تفکیک می‌شود. باید شهروندان در بحث تفکیک زباله از مبدأ مشارکت کنند. البته عدد موجود کم است  اما با توجه به زیرساخت‌های موجود هم رقم هم قابل احترام است. ببییند! بحث تفکیک زباله از مبدأ نیاز به فرهنگسازی دارد و باید نگاه ملی به این موضوع داشته باشیم.

در کارگروه ملی پسماند هم بنده گفتم که باید برنامه مدون و پشتیبانی داشته باشیم/آموزش ها باید هدفمند شود

فقط موضوع شهرداری تهران نیست. ما یک بودجه و اعتباری برای این کار داریم. در کارگروه ملی پسماند هم بنده گفتم که باید برنامه مدون و پشتیبانی در این زمینه داشته باشیم و آموزش‌های هدفمند انجام شود. در همه کشورها آموزش‌های لازم دیده شده و همچنین باید زیرساخت‌ها برای این امر فراهم شود. البته ما اقداماتی مانند بیمه پسماند، هایپرپسماند و… را داریم.

چه زمان  دیگر شاهد حضور زباله‌گردها در تهران نخواهیم  بود؟

در ۴۵ روز تا دو ماه آینده ۱۱ منطقه شهر تهران از حضور زباله‌گردها پاک می شود/ایستگاه‌های میانی تفکیک زباله از مبدأ را ایجاد کرده‌ایم/سال دیگر ان‌شاءالله زباله‌گردی در تهران نخواهد بود

البته این ادعای بزرگی است ولی می‌توانم قول دهم که در ۴۵ روز تا دو ماه آینده ۱۱ منطقه شهر تهران از حضور زباله‌گردها پاک و یا به حداقل ممکن می‌رسد. ما در حال فراهم کردن زیرساخت‌ها هستیم و ایستگاه‌های میانی تفکیک زباله از مبدأ MRF را ایجاد کرده‌ایم. تا پایان سال فراخوان خواهیم داد و سال دیگر ان‌شاءالله زباله‌گردی در تهران نخواهد بود و تمام سعی خود را در این زمینه می‌کنیم.

قرار بود مخازن زباله در شهر اصلاح و یا اینکه جمع‌آوری شود چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؟ در این باره توضیح دهید.

 برای زیرزمینی کردن مخازن زباله هم باید برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد/۵۳ هزار مخزن زباله در سطح شهر تهران داریم که باید ۶۰ درصد آنها کم شود/خازن زباله در مناطق مرکزی شهر را نمی‌توانیم حذف کنیم/ در مناطق ۲۲، ۵ می‌توانیم اصلاحاتی در فرایند جمع‌آوری زباله داشته باشیم

مباحث مختلفی در این زمینه مطرح شده است. ما طرح جامع پسماند را داریم که باید ۶۰ تا ۷۰ درصد مخازن به مبدأ تولید زباله برود و این رقم قابل توجهی است. باید این مخازن به شرکت‌ها، ساختمان‌های بلندمرتبه، صنوف و … که شرایط لازم را دارند ارسال شود. البته برای زیرزمینی کردن مخازن زباله هم باید برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد. ما ۵۳ هزار مخزن زباله در سطح شهر تهران داریم که باید ۶۰ درصد آنها کم شود. البته مخازن زباله در مناطق مرکزی شهر را نمی‌توانیم حذف کنیم، بلکه باید اصلاح شود. اما در مناطق ۲۲، ۵ می‌توانیم اصلاحاتی در فرایند جمع‌آوری زباله داشته باشیم.

قرار بود یک دستگاه زباله‌سوز خریداری شود، کار به کجا رسید؟ آیا سرمایه‌گذار برای این کار دارید؟

در حال تهیه پیش‌نویس برای خرید زباله سوز هستیم/طراحی مدلی برای زباله سوز؛ کارها خوب پیش می رود/ ایستگاه ام. ار. اف کوهک یک  ماه است که فعال است اما افتتاح رسمی نکردیم/۳ ایستگاه میانی تفکیک زباله تا پایان سال جاری افتتاح و آماده بهره‌برداری می‌شود

بحث قرارداد زباله‌سوز را پیگیری می‌کنیم و در حال تهیه پیش‌نویس هستیم. باید مذاکرات مالی صورت گیرد و مدل خوبی در این زمینه طراحی شود. البته کارها خوب پیش می‌رود. ما تعدادی ایستگاه میانی ام‌آراف داریم. ایستگاه  کوهک یک  ماه است که فعال است و تست گرم آن انجام شده اما هنوز افتتاح رسمی نکرده‌ایم. باید خروجی کار را بررسی کنیم و ۳ ایستگاه میانی ام‌آراف هم تا پایان سال جاری افتتاح و آماده بهره‌برداری می‌شود.

 استحصال خاک و نخاله در کارخانه ۳۳۰ هزار تنی در آبعلی  تا یک ماه آینده

قطعا تا یک ماه آینده استحصال خاک و نخاله را در کارخانه ۳۳۰ هزار تنی در آبعلی افتتاح خواهیم کرد. قراردادهایی هم با سرمایه‌گذار داشته‌ایم.

یکی از مشکلات در بحث تفکیک زباله از مبدأ آموزش است. چه برنامه‌ای برای آموزش شهروندان درنظر گرفته‌اید؟

از تغییر سبک زندگی تا خروج کمتر زباله از منازل/اگر بتوانیم در مبدأ زباله را مدیریت کنیم اتفاق‌های خوبی رخ می‌دهد/نباید به محیط زیست آسیب وارد کرد

باید سبک زندگی شهروندان تغییر کند. باید زباله کمتری از خانه ها خارج شود و  زباله‌های خشک و تر را جدا کنیم. اگر بتوانیم در مبدأ زباله را مدیریت کنیم اتفاق‌های خوبی رخ می‌دهد. البته در بحث آموزش برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته. ما نباید بگذاریم که به محیط‌زیست هم آسیبی وارد شود.

کشور‌های در حال توسعه با چالش‌های زیادی مواجه هستند/کمبود آگاهی عمومی در میان جوانان و بزرگسالان به ویژه در کشور‌های در حال توسعه نقش بسزایی در شدت یافتن مشکلات محیط زیستی دارد

ببینید بگذارید یک نکته را همین جا عرض کنم با وجود رشد و توسعه فناوری در همه ابعاد زندگی، مسئله مدیریت پسماند نه تنها به شکل یکپارچه و اصولی حل نشده که به تدریج ابعاد اقتصادی و محیط زیستی آن نیز گسترده‌تر شده است.

مشکلات نرم افزاری زیادی نیز وجود دارند که کمتر به آن‌ها پرداخته شده است

کشور‌های در حال توسعه با چالش‌های زیادی مواجه هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به رشد و توسعه نامتوازن شهری اشاره کرد. اما در کنار مشکلات زیرساختی که از آن به عنوان چالش‌های سخت افزاری نیز یاد می‌شود، مشکلات نرم افزاری زیادی نیز وجود دارند که کمتر به آن‌ها پرداخته شده است. کمبود آگاهی عمومی در میان جوانان و بزرگسالان به ویژه در کشور‌های در حال توسعه نقش بسزایی در شدت یافتن مشکلات محیط زیستی و به تبع آن مدیریت پسماند دارد.

بررسی های انجام شده نشان داده است که نتیجه ناآگاهی عمومی به عنوان مسئله اصلی در این بخش را می‌توان در توسعه ناپایدار دنبال کرد که پیامد‌های آن در شکل گیری حاشیه نشینی، فقر , در آینده نزدیک آسیب رسانی به محیط زیست ملموس‌تر می‌شود. بررسی رویکرد‌ها و راهبرد‌ها در قبال مسئله مدیریت پسماند در فاصله سال‌های ۲۰۱۰  تا ۲۰۱۹ در کشور‌های در حال توسعه نشان می‌دهد مشکل در سمت بزرگسالان است.

 عدم توجه کافی به مسائل محیط زیستی در نظام های آموزشی/ آموزش‌های عملی از سوی معلمان و نظام آموزشی برای به کارگیری راهکار‌های مدیریت پسماند به جوانان عرضه نمی‌شود

 براساس اطلاعات منتشر شده در خصوص یافته‌های پژوهش سازمان ملل بخشی از این کمبود اطلاعات نشأت گرفته از عدم توجه کافی به مسائل محیط زیستی در نظام های آموزشی می باشد. اگرچه پذیرش و آگاهی بالایی در میان جوانان رده‌های تحصیلی متوسطه و حتی ابتدایی دیده می‌شود، آموزش‌های عملی از سوی معلمان و نظام آموزشی برای به کارگیری راهکار‌های مدیریت پسماند به جوانان عرضه نمی‌شود. هم چنین ارتباط میان آگاهی دانش آموزان و معلمان و رویکرد آنان به مدیریت پسماند و به کارگیری آن در جامعه تا حدی مهم است که در جوامع می‌توانداثرگذار باشد . بر همین اساس کمبود آگاهی‌های زیست محیطی در جامعه بیشتر ناشی از فقدان آن در برنامه‌های آموزش عمومی به ویژه در مدارس گزارش شده است.

قرار بود که قراردادهایی با ایتالیایی‌ها بسته شود، کار به کجا رسید؟

همکاری ایتالیایی ها با ایران در حوزه  تفکیک زباله/در بخش رفت و روب وضعیت ما خوب است البته نقدهایی هم وجود دارد

قول‌هایی دراین زمینه داده‌اند و قرار است که نمونه کارها را ارسال کنند. در حوزه رفت و روب و تفکیک زباله و… قرار است همکاری‌هایی صورت گیرد. ببینید! در بخش رفت و روب وضعیت ما خوب است البته نقدهایی هم وجود دارد اما در کل شهر تمیز است.

در خصوص سیل امامزاده داوود چه تعداد نیرو  از سازمان مدیریت پسماند شهر تهران به محل اعزام کرده‌اید؟ در این باره توضیح دهید.

در سیل امامزاده داوود ۳۵۰۰ کارگر را به محل اعزام کردیم/۱۲ هزار نیروی خدماتی داریم /خدمت رسانی ۴ روزه نیروهای خدماتی

ما ۱۲ هزار نیروی خدماتی داریم که در سطح شهر مشغول به کار هستند، بخشی از آنها ایرانی و بخشی هم اتباع هستند.  در سیل امامزاده داوود ۳۵۰۰ کارگر را به محل اعزام کردیم و نیروها به مدت چهار روز در حال خدمت‌رسانی بودند، البته از همه مناطق هم کمک گرفتیم و تجهیزات هم به محل حادثه اعزام شد.

انتهای پیام/

 

منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.