چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ ساعت ×
پ
پ


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه ارمنستانی چهارشنبه شب به وقت تهران مدعی شد که نیروهای جمهوری آذربایجان جلوی حرکت کاروان نظامی صلحبانان روس را گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» ارتش جمهوری  آذربایجان روز سه شنبه ستونی از نیروهای حافظ صلح روس را متوقف کرده وبه عقب برگرداند.

بر اساس این گزارش، ستونی از نیروهای حافظ صلح روسیه متشکل از چهار دستگاه خودروی نظامی عصر سه شنبه حین تردد در  یک ایست بازرسی ارتش آذربایجان در مسیر «عسکران – آغدره»  متوقف شد.

بنابر ادعای این منبع خبری، چند قبضه اسلحه «کلاشینکف» صلح‌بانان روس از سوی نیروهای جمهوری اذربایجان ضبط  و این کاروان به عقب رانده شد. تاکنون مقامات جمهوری آذربایجان و روسیه واکنشی به این ادعا نشان نداده‌اند.

بر اساس  قرارداد بین ایروان و باکو، ارمنستان بخش‌هایی از سرزمین‌هایی را که برای دهه‌ها تحت کنترل خود بود، واگذار کرد و روسیه حدود ۲۰۰۰ نیروی حافظ صلح را برای نظارت بر آتش‌بس شکننده در قره باغ کوهستانی مستقر کرد. شش هفته درگیری بین همسایگان قفقاز در پاییز ۲۰۲۰ بیش از ۶۵۰۰ کشته بر جای گذاشت و با میانجیگری روسیه آتش بس پایان یافت.

جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای نیکول پاشینیان ،نخست وزیر ارمنستان رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره باغ را از اشغال ارمنستان خارج ساخت.

 

این دو کشور با وجود پادرمیانی روسیه همواره در خطوط مرزی درگیری‌ دارند و  طرفین همدیگر را به نقض آتش بس و تیراندازی به مواضع هم متهم می‌کنند.

در رویدادی مرتبط با تحولات بین ایروان و باکو، وزیر دفاع ارمنستان روز چهارشنبه در بازدید میدانی از خط مقدم این کشور با جمهوری آذربایجان نسبت به افزایش امنیت مرزی و بهبود زیر ساخت‌های نظامی اطمینان خاطر داد.

 «سورن پاپیکیان» وزیر دفاع روز چهارشنبه از نیروی یگان دوم ارتش  و خط مقدم این کشور با باکو بازدید کرد. وزیر دفاع ارمنستان در بازدید از این یگان نظامی با ستاد فرماندهی آن در خصوص ارتقای آمادگی رزمی پرسنل، نوسازی زیرساخت‌ها و بهبود شرایط یگان‌ها گفت وگو کرد. وزیر دفاع ارمنستان با حضور در منطقه مرزی شرق، از مواضع رزمی و از اقدامات بهسازی خط مقدم در آنجا بازدید کرد.

 پاپیکیان به نیروهای ارمنستان اطمینان داد که تمامی مسائل مربوط به امنیت خط مقدم به درستی بررسی و حل خواهد شد. وی خطاب به نظامیان ارمنستان اطمینان داد که این ارتقا زیر ساخت‌های نظامی و وضعیت پرسنل در کانون توجه رهبری نظامی و سیاسی ارمنستان قرار دارد.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.