پنجشنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پخبرورزشی –

احسان اصولی درباره برکناری شهاب الدین عزیزی خادم از ریاست فدراسیون فوتبال گفت: هر مجموعه ظرفیتی از تحمل را دارد. ظرفیت تحملی هم که هیات رئیسه داشت، پر شد. نقاط قرمز بارها به آقای عزیزی خادم به صورت شفاهی و حضوری و حتی در کارتابل به صورت محرمانه هشدار داده شد و در نهایت این لبریز شدن اتفاق افتاد.

وی درباره دلایلی که منجر به عزل رئیس فدراسیون فوتبال شد، تاکید کرد: مهمترین موضوع همان دروغی بود که درباره تایید اساسنامه توسط فیفا گفته شد که ما را به سمت خطرناکی می‌برد. دروغ‌های زیادی گفته شد. این قسمت اولش بود. دوستان هیات رئیسه امید به اصلاح داشتند و فرصت را داده بودیم. بحث صعود تیم ملی به جام جهانی هم بود. اگر خیلی مباحث را علنی دنبال می‌کردیم، تبعاتش تیم ملی را تحت تاثیر می‌گذاشت. این رعایت هم انجام شد.

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ادامه داد: بعد از آن همه چیز با هم اتفاق افتاد. خیالمان از صعود به جام جهانی راحت شد. بعد اتفاق ناجور و ناگوار بحث تایید اساسنامه شد که می‌دانستیم فیفا تاییدیه مجلس را می‌خواهد. آن تجربه تلخ برای پرسپولیس و استقلال هم افتاد (حذف از آسیا) و تبریک‌هایی که گفتند. دیدیم که در نهایت چه اتفاقی افتاد. ترسیدیم این اتفاق برای خود فدراسیون هم رخ بدهد.

اصولی با بیان اینکه در برکناری عزیزی خادم هیچ بحث شخصی و تمایلات فردی وجود نداشته است، تصریح کرد: مجموعه ملاحظات را باید مدنظر داشت. بعضی‌ها این ماجرا را پیچیده می‌کنند؛ چه بعضی از موافقان عزیزی خادم که فضا را احساسی می‌کنند و چه بعضی از مخالفان. از نظر ما «خیر الامور اوسطها». باید توازنی را در فوتبال ایجاد کنیم. عزیزی خادم زحماتی کشید که قطعاً نقاط قوت هم داشت. وقتی یک اتوبوس حرکت می‌کند، راننده زحمت می‌کشد ولی همان راننده ممکن است اتوبوس را به ناکجاآباد ببرد. هیات رئیسه به این جمعبندی رسید که آقای عزیزی خادم ما را به مسیر نمی‌برد و راننده را عوض کرد تا به مسیر درست برگردیم.

وی با اشاره به اینکه ارکان قضایی فدراسیون فوتبال منتخب مجمع نبود، گفت: باید مجمع تشکیل می‌شد. ما این را پیگیری کردیم. حتی تاریخ هم تعیین شد ولی این اختیار را باید رئیس به هیات رئیسه ببرد. این باید در اساسنامه اصلاح شود. اساسنامه ما باید از فرد محوری خارج شود. عقل جمعی هشت نفر منتخب مجمع به یک جمعبندی رسید و یک فرد دارد تکلیف را به تعویق می‌اندازد. اساسنامه هم در این بخش سکوت کرده است. هیات رئیسه باید ارکان قضایی را پیشنهاد بدهد ولی برگزاری مجمع با رئیس است. بارها و بارها؛ سر هر سه ماه بر برگزاری مجمع تاکید می‌شد؛ حتی زمانی که منصور قنبرزاده دبیر کل فدراسیون فوتبال بود.

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال با بیان اینکه اقدام این هیات رئیسه در عزل رئیس واکنش‌های مثبتی را به دنبال داشته است، گفت: بازتابی که از اقدام هیات رئیسه گرفتیم، به عنوان یک الگو و نمونه در حوزه‌های ورزش و حتی غیر ورزشی مطرح شد! لقب ماشین امضا از هیات رئیسه برداشته شد. زمانی که می‌خواستم عضو هیات رئیسه بشوم خیلی دوستان نگران بودند و می‌گفتند در هیات رئیسه تبدیل به ماشین امضا می‌شوی. حتی یکی از نزدیکان عزیزی خادم به دوستانم در مشهد گفته بود به اصولی بگویید “جدی نگیرد و او باید بیاید و برود”.

«آیا پیش آمد که در چشمان آقای عزیزی خادم نگاه کنید و بگویید اگر کارها را اصلاح نکنید عزل می‌شوید؟» اصولی در پاسخ به این سئوال گفت: به این شکل که نه در چشمانش نگاه کنیم و بگوییم عزلت می‌کنیم. وقتی بحث جابجایی آقای نبی (دبیر کل سابق فدراسیون فوتبال) بود بنده و دو عضو دیگر هیات رئیسه در نخستین جلسه هیات رئیسه معتقد بودیم باید طبق اساسنامه پیش برویم. آن موقع داشتیم برای بازی‌های مقدماتی بحرین آماده می‌شدیم. گفتیم بگذارید یک ثبات شکل بگیرد و هیجانی عمل نکند.

اصولی که در برنامه «ورزشگاه» حضور یافته بود، در خصوص نشست روز گذشته هیات رئیسه و اینکه چطور ابتدا نام مهرداد سراجی به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال از نشست به بیرون مخابره شد؟ اظهار کرد: جلسه دیروز ۹ ساعت طول کشید. بعد از عزل آقای عزیزی خادم، وارد بحث سرپرستی شدیم. درون جلسه بحث‌ها جدی بود و ابعاد مختلفی داشت که حتی فرصت نداشتیم تلفن‌هایمان را برداریم (خبری به بیرون بدهیم).

وی در پاسخ به این سئوال که آیا برای عزل عزیزی خادم و یا انتخاب میرشاد ماجدی سفارشی صورت گرفته بود؟ تصریح کرد: هیچ سفارشی نشده بود که عزیزی خادم عزل بشود و یا ماجدی سرپرست.

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال همچنین بحث تماس عزیزی خادم با اعضای این هیات برای منتفی کردن عزل از ریاست را رد کرد و گفت: طولانی بودن نشست دیروز نشان می‌دهد که تصمیمات ما مستقل بوده است؛ در غیر این صورت نباید یک جلسه ۹ ساعت طول بکشد. درباره تمام فرصت‌ها و تهدیدها و قوت‌ها تصمیم گیری شد و اجماع صورت گرفت.

اصولی با بیان اینکه نمی‌داند بحث سرپرستی سراجی از کجا مطرح شده است، تاکید کرد: این را باید از رسانه‌ها که خبر را کار کردند بپرسید که منبعشان چه بوده است؟ منبع رسمی ما سایت رسمی فدراسیون فوتبال و اعضای هیات رئیسه هستند. کجا این خبر مطرح شد؟ سراجی جزو بهترین دوستان و همکاران ما در هیات رئیسه بوده و زحمات زیادی می‌کشد و دارای قابلیت‌های زیادی است.

اصولی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به نخستین نشست هیات رئیسه با عزیزی خادم اشاره کرد و افزود: در آن نشست از آقایان خواستیم آلبوم بودجه فدراسیون را بیاورند که با تعجب نگاه کردند و گفتند چنین چیزی نداریم. من گفتم بحث بودجه را از تیر ۱۴۰۰ آغاز کنیم تا سال مالی تیر ۱۴۰۱ را شفاف داشته باشیم اما با جملات کلی و وعده و وعید مواجه شدیم. درباره دریافتی‌ها و هزینه‌ها هم همینطور.

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: در حال حاضر اولین کاری که باید انجام بدهیم، تصویب بودجه ۲۱ تیرماه است که باید به مجمع هم ببریم. بعد از آن بررسی تمام دریافت‌ها و پرداخت‌ها که در کمیته مالی ثبت شده است. تازه فردا (شنبه) می‌خواهیم برویم ببینیم چه چیزهایی هست. تیم، ایده و فکر داریم. مصمم هستیم صورت‌های مالی و بودجه سال فدراسیون را در هیات رئیسه تصویب کنیم. در این صورت معیار هزینه ما آلبوم بودجه خواهد بود.

اصولی در واکنش به اینکه فدراسیون فوتبال در زمان شروع به کار عزیزی خادم تنها ۳ میلیون تومان در حسابش داشت، تاکید کرد: من به عنوان عضو هیات رئیسه خبر نداشتم. باید پرینت حساب را بگیریم. در آستانه دو بازی ملی و سپس دیدارهای تدارکاتی هستیم که نیاز به وفاق و پرهیز از تنش‌ها داریم. باید به سمت آرامش برویم. به عنوان کوچک‌ترین عضو هیات رئیسه دست یاری را به سمت همه دراز می‌کنیم. این فوتبال متعلق به همه مردم است. همه کسانی که علاقه مند هستند کمک کنند تا این قصه را جلو ببریم. دیروز که جلسه تمام شد، شیخ سلمان (رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا) کمتر از یک ساعت تماس گرفت و کار ما را تحسین کرد و تبریک گفت. اعضای مجمع هم پیام‌های زیادی ارسال کردند. فضای خوبی است. ما مسئول هستیم که این فضا را حفظ کنیم.

وی همچنین درباره دخالت غلامرضا رفیعی مشاور حقوقی فدراسیون فوتبال در بحث پرونده بازیکن گابنی باشگاه گل گهر گفت: یک فایل صوتی منتشر شد که جای تاسف دارد. باید به صورت مستقل و دقیق واکاوی و اگر نیاز به تجدیدنظر است اعلام شود.

اصولی در پاسخ به این سئوال که آیا فدراسیون فوتبال و یا فردی در فدراسیون با امیر اسکندری (رمال) در ارتباط بوده است؟ گفت: در فدراسیون فوتبال نه.

وی درباره ارتباط اسکندری با عزیزی خادم گفت: من از این موضوع اطلاع ندارم. فقط یک سندی منتشر شد که نام یک شرکت در آن با اسامی عزیزی خادم و آقای مهرعلی وجود داشت.

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در پایان گفت: باید مجمع فدراسیون فوتبال تشکیل شود. آنچه در هیات رئیسه تصویب کردیم، برگزاری مجمع برای اردیبهشت ۱۴۰۱ پیش بینی شده است. فقط دستور جلسه باید تغییر کند. اگر مجمع به عزل موقت رای بدهد به سمت انتخابات می‌رویم.منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.