شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


خبرگزاری فارس، گروه شهری: سازمان آتش‌نشانی ‎تهران در راستای ارتقای سطح ایمنی شهری اقدام به برگزاری همایش بین‌المللی آتش‌نشانی ‎و ایمنی شهری کرده است که از برگزاری اولین دوره این رویداد مهم حوزه ایمنی، قریب ۷ سال می‌گذرد. متاسفانه طی دو سال گذشته به دلیل شیوع پاندومی کرونا و در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی، همایش تعلیق شد اما خوشبختانه در سال جاری به همت مسئولین و مدیران مدیریت شهری و همچنین فعالان عرصه ایمنی و آتش نشانی، پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش نشانی و ایمنی شهری در تاریخ ۲۰ تا ۲۲ تی در محل هتل المپیک تهران به مدت سه روز برگزار می‌شود.

سازمان آتش نشانی با حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تعامل با دانشگاهیان، نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان سعی در ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه در حوزه ایمنی و آتش نشانی کرده است که این نگاه علمی، اقدامی ستودنی در راستای حفظ جان و مال شهروندان محسوب می‌گردد. همچنین سازمان آتش‌نشانی با تمام دغدغه‌ها و مشکلات موجود در راستای فرهنگ سازی و ایمن سازی شهر، اقداماتی مبتنی بر تخصص و دانش را در دستور کار خود قرار داده است.

درباره موضوعات مختلف در حوزه آتش نشانی با کامران عبدولی دبیر اجرایی پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش‌نشانی ‎و ایمنی شهری که معاون حفاظت و پیشگیری از حریق سازمان آتش‌نشانی است و سال‌ها تجربه فعالیت در حوزه ایمنی و آتش نشانی را در کارنامه خود دارد به بحث و گفت‌وگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است:

 همکاری دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان با حوزه ایمنی و آتش‌نشانی

 امسال پس از چند سال وقفه به دلیل شرایط ناشی از پاندمی کرونا پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش‌نشانی ‎و ایمنی شهری برگزار می شود. برگزاری این همایش چقدر در ارتقاء ایمنی و کاهش حوادث حریق و کار اهمیت دارد؟

ببینید قطعا برگزاری این همایش در ارتقاء ایمنی و کاهش حوادث حریق و کمک به موقع با حادثه دیدگان حائز اهمیت است.این برنامه کار دشواری است و همه عوامل همایش از مدت‌ها قبل کار را شروع کرده‌اند و اکنون که کم تر از ۱۵ روز کاری به برگزاری این رویداد مهم باقی مانده است، روز به روز کار پیچیده‌تر و مسیر دشوارتر می‎‌شود. اما امید داریم به حول قوه الهی و حمایت بی دریغ مسئولین و بخش خصوص، همایش در بهترین سطح و کیفیت برگزار شود و این مهم موجب ایجاد انگیزه حداکثری تمامی عوامل برگزاری همایش است.

 نیازی که برای برگزاری همایش احساس شده است، ایجاد ارتباط و نزدیک کردن دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به حوزه ایمنی و آتش‌نشانی ‎است که در سنوات گذشته این مهم دارای شکاف و خلاء بوده است. یکی از مواردی که در سنوات گذشته مورد انتقاد مسئولین و نهادهای نظارتی واقع شده است، عدم ارتباط و عدم ورود دانشگاه‌ها به موضوعات ایمنی و آتش‌نشانی بوده است. به عنوان نمونه می‌توان عملیات یک آتش‌نشان در زمان حریق را مورد بررسی و ارزیابی قرارداد که به تنهایی در فضایی بسته و درگیر حریق باید عملیات اطفا و نجات را انجام دهد، لذا داشتن اطلاعات و دانش فنی در حوزه‌های حریق، مکانیک، تهویه، شیمی، برق و سازه بسیار ضروری است.

ضرورت بازنگری و تدوین استاندارها و آیین نامه‌های آتش نشانی

برخی از کارشناسان و صاحبنظران معتقدند که استاندارها و آیین نامه‌های آتش نشانی نیاز به اصلاحات اساسی دارد نظر شما در این زمینه چیست؟

بله. در این همایش اساتید فعال و علاقمند به حوزه های ایمنی و آتش‌نشانی شناسایی و با دعوت و پیگیری این بزرگوران و تبیین اهداف همایش و سازمان آتش‌نشانی، جلسات هم‌اندیشی برگزار شدکه این موضوع با استقبال دانشگاه‌ها مواجه شد. یکی از نتایج مثبت آن، می‌توان به افزایش چشمگیر تعداد مقاله‌های ارسالی به دبیرخانه همایش اشاره کرد. یکی دیگر از خروجی‌های ارزشمند برگزاری همایش که به برکت خون شهدای آتش نشان و شهروندان مظلوم که در حوادث تلخ و ناگوار از بین ما رفتند، بازنگری و تدوین استاندارها و آیین نامه‌های آتش نشانی داخلی در دستور کار قرار گرفته است. امیدواریم در آینده نزدیک آیین نامه‌ها و استانداردهای ‎داخلی بومی سازی شده تدوین شود تا دیگر نیازی به استفاده از استانداردهای خارجی و مواردی که ممکن است با زیست بوم ما همخوانی نداشته، نباشد.

از اهمیت فرهنگسازی در حوزه ایمنی تا ‎دستیابی به علم روز ایمنی و آتش‌نشانی

 از طرفی فرهنگ‌سازی در حوزه ایمنی، مستلزم استمرار، تکرار و تداوم آموزش و بیان مطالب تخصصی و علمی است تا به مرور زمان مردم به این باور برسند و به موضوعات ایمنی و آتش‌نشانی ‎اعتماد کنند. مردم، مسئولین و متخصصین و هم چنین کسانی که با ساخت و ساز سر و کار دارند خصوصا این موضوع را باور کنند و خود جوش این اتفاق بیافتد، اما تا آن روز کار برای ما سخت و پیچیده خواهد بود. با پیشرفت‌های صنعت و تکنولوژی روز به روز کار برای آتش‌نشانی ‎ابعاد جدیدی از چالش‌ها و تجربه‌ای جدید پیدا می‌‎کند، به همین منظور باید یکی از برنامه‌های هر سازمانی مخصوصا سازمان آتش‌نشانی ‎دستیابی به علم روز ایمنی و آتش‌نشانی ‎و هم چنین موضوعات تکنولوژی‌های روز در این حوزه باشد و اگر نتوانیم خودمان را با تجهیزات، تکنولوژی، فناوری‌های روز دنیا هماهنگ کنیم قطعا در مدیریت شهر با مشکل مواجه می‌شویم.

چالش‌های مرتبط به حوادث شهری و صنعتی

چالش‌های مرتبط به حوادث شهری و صنعتی چگونه است و آیا به این چالش ها به عنوان محورهای اصلی همایش توجه شده است؟

 پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش‌نشانی ‎و ایمنی شهری در چهار پنل علمی برگزار می‌‎شود. پنل‌های مذکور به واسطه بررسی و ارزیابی چالش‌های موجود توسط کارگروه‌های تخصصی و مشورت با اساتید و دانشگاهیان به جمع بندی رسیده است. نظر به اهمیت موضوع، چالش‌های مرتبط به حوادث شهری و صنعتی به عنوان اولین محور در نظر گرفته شده است که این مهم برای اولین بار در طول دوران برگزاری همایش به وقوع پیوسته است. دومین محور همایش، ارتقاء فرهنگ ایمنی شهروندان و سلامت آتش‌نشان‌ها است. این مبحث نیز با منابع انسانی در ارتباط است و بحث فرهنگ سازی را هدف قرار می‌‎دهد که یکی از محورهایی ثابت همایش بوده و برای سازمان اهمیت بسیار بالایی دارد. ایجاد ارتباط با مردم، یک هنر و خلاقیت محسوب می‌گردد و به همین علت این موضوع در هر دوره از برگزاری همایش، به عنوان یکی از پنل‌های اصلی قرار می‌گیرد.

 مهندسی آتش موضوعی است که در جامعه بین المللی مورد توجه واقع شده و اقدامات بسیاری صورت پذیرفته است ولی متاسفانه در ایران هنوز علی رغم اقدامات مصوبه مهندسی آتش به سرانجام نرسیده، پیگیری شما به کجا رسید؟

ببینید، نظر به اهمیت موضوع از متخصصین و اساتید برجسته دانشگاه‌های کشور در خصوص نحوه‌ ‎ارتباط و ارتقای فرهنگ ایمنی آتش‌نشانی ‎در این همایش کمک گرفته شده است. محور سوم همایش بحث مهندسی آتش و فناوری‌های نوین است. مهندسی آتش موضوعی است که در جامعه بین المللی مورد توجه واقع شده و اقدامات بسیاری صورت پذیرفته است ولی متاسفانه در ایران هنوز علی رغم اقدامات و تلاش‌های که صورت پذیرفته و همچنین با توجه به مصوبه‌ ‎هیئت عمومی ‎وزیران هنوز این مصوبه به مرحله اجرا نرسیده است، در حالیکه بیش از ۸ سال از تاریخ تصویب این مصوبه می‎‌گذرد. سازمان آتش نشانی به توجه به اهمیت موضوع، نسبت به پیگیری موضوع از مراجع ذیربط اقدام که این پیگیری منجر به برگزاری و فارغ التحصیل شدن فراگیران اولین دوره این رشته در دانشگاه خواجه نصیر شده است.

یکی از مباحث رشته مهندسی حریق، رفتارشناسی حریق و کنترل سناریوهای مختلف در ساختمان‌ها است که این مهم از طریق ارتباط بین رشته‌های مکانیک برق و عمران امکانپذیر   است. یکی دیگر از مباحث مهم، مبحث فناوری‌ و هوشمند سازی بوده و با توجه به رشد تکنولوژی‌های مرتبط با ساختمان و توسعه شهر، قطعا عملیات‌های امدادی بدون فناوری نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای شهر باشد. لذا امیدواریم روزی برسد که بتوانیم از فناوری‌های روز دنیا و تجهیزاتی که می‌توانند امور ایمنی و آتش‌نشانی ‎را تسریع و تسهیل و اثر بخش کند، استفاده کنیم.

 پروژه هوشمندسازی مانیتورینگ ساختمان‌های آتش‌نشانی

همچنین با توجه به وجود پتانسیل افراد متخصص و نخبه موجود در شرکت‌های دانش بنیان، می‌توان در راستای نیل به اهداف هوشمندسازی گام‌های موثرتری برداشته شود. یکی از مصادیق موارد مطروحه در حوزه فناوری و هوشمندسازی، پروژه هوشمندسازی مانیتورینگ ساختمان‌های آتش‌نشانی از طریق سیستم اعلام حریق است که به زودی اجرایی خواهد شد و رخداد بزرگی در این حوزه تلقی می‌شود.

کاربرد فناوری‌های نوین در خودروها و تجهیزات آتش‌نشانی

 فناوری‌های نوین در خودروها و تجهیزات آتش‌نشانی چقدر حائز اهمیت است و آیا به دستاوردهایی در این زمینه رسیده‌ایم؟

محور دیگر همایش محیط زیست و انرژی است به هرحال همان طور که می‌‎دانید موضوع ایمنی و آتش‌نشانی ‎بی ارتباط با بحث‌های محیط زیست نیست از جمله موضوعاتی مانند مصرف آب که ما عمده ترین ماده اطفای آتش‌نشانی است و بحث هدر رفت انرژی‌ها این‌ها همه موضوعاتی است که در خصوص مدیریت انرژی مهم است. در نهایت یک محور ویژه امسال کاربرد فناوری‌های نوین در خودروها و تجهیزات آتش‌نشانی ‎است که امسال این موضوع به طور خاص دیده شده است و انتظار داریم خروجی‌های خوبی هم داشته باشیم.

 در پنجمین همایش آتش‌نشانی ‎و ایمنی شهری، ۱۸ کارگاه تخصصی در محورهایی که اشاره شده برگزار خواهد شد. همچنین زیر محورهایی برای هر پنل در نظر گرفته شده است. سعی شده است که زیرمحورها را متناسب با موضوعات حوزه‌های عملیات، آموزش و آموزش‌های شهروندی انتخاب و علاقه‌مندان که مخاطب این همایش است، اعم از دانشجویان، دانشگاهیان و متخصصین ساخت و ساز و متخصصین نظام مهندسی و شهرسازی و آتش نشانی‌های کشور می‎توانند از موضوعات مطرح شده استفاده کنند.

تاکنون در حدود دویست مقاله به دبیرخانه همایش واصل شده است که این موضوع، بیانگر استقبال خوب جامعه علمی و دانشگاهی کشور از این رویداد است. همچنین امید می‌رود کیفیت مقالات ارسالی در سطح بسیار بالایی واقع شود. انشالله از طریق مقالات برتر و سایر مقالات علمی واصله، سطح دانش جامعه‌ی ‎مهندسی ایمنی و آتش‌نشانی ارتقاء یابد.

تولید ۹۵ درصد تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی ‎در کشور

چند درصد از تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی ‎در کشور تولید می شود و جزئیات نمایشگاه جانبی این همایش چگونه است؟

پیگیری‌ها و حمایت‌هایی که در سازمان پیرو دستور مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید داخل داشتیم در این سال‌ها بالای ۹۵ درصد تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی ‎در کشور با کیفیت حتی بهتر از برندهای خارجی تولید می‎‌شود قیمت‌ها به شدت کاهش پیدا کرده است در بسیاری از موارد به یک سوم رسیده است.

 امیدواریم روزی برسد که نیاز به تولیدات خارجی نداشته باشیم. اما نمایشگاه در کنار بحث‌های علمی‎ ما عرضه‌ ‎محصولات شرکت‌هایی که در این سال‌ها زحمت کشیدند و اکنون وظیفه ماست که از آن‌ها حمایت کنیم تا به طور شایسته دیده شوند. چون در این همایش خیلی از مسئولین کشور از جمله وزارت صمت، سازمان استاندارد، اتاق اصناف و مسئولین با تولیدکننده‌ها ارتباط داشته باشند و فضای مناسبی برای تولیدکنندگان ایجاد خواهد شد که از نزدیک با مسئولین مشکلاتشان را مطرح کنند. همچنین این رویداد پل ارتباطی بین تولیدکننده‌ها و مصرف کننده‌ها به وجود می‌‎آورد.

مخاطبان اصلی این همایش چه کسانی هستند و به نظر شما کیفیت محصولات داخلی که در این نمایشگاه عرضه می‌شود چقدر است؟

ما در این همایش از سازنده‌های مطرح، انبوه سازان، کارفرمایان برجسته، صنعت، آتش نشانی‌های کشور دعوت به حضور کرده‌ایم. به طور کلی بازدیدکنندگان تخصصی در صنعت ایمنی و آتش‌نشانی مخاطبان اصلی ما هستند. از مدیران HSE صنایع مختلف گرفته تا فعالان اقتصادی این صنعت همگی برای بازدید از نمایشگاه و بهره بردن از همایش دعوت شده‌اند.

بنده در شرکت‌های داخلی پتانسیل بالایی را می‎بینم و معتقدم اگر همت کنند به طور کلی نیاز داخل را در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی ‎برطرف خواهند ساخت. البته نباید فراموش کنیم در این صنعت یک درصد خطا نیز قابل قبول نیست باید تمام مراحل کیفی محصول با دقت دنبال و به تایید سازمان ملی استاندارد یا مرکز تحقیقات وزارت راه برسند. 

انتهای پیام/
منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.