دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد شیخ الاسلامی، رئیس میز سبک زندگی و معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی، در برنامه «تکیه تسنیم» با اشاره به ضرورت تصمیم‌گیری به‌موقع و پرهیز از هر نوع نفاق و دورویی، اظهار داشت: یکی از نکاتی که در آیات قرآن بسیار مورد متوجه قرار گرفته، مسئله نفاق و منافق است.

ماه محرم , محرم , عاشورا , سبک زندگی , امام حسین (ع) , محمد شیخ الاسلامی , دفتر تبلیغات اسلامی , تربیت فرزند ,

او تصریح کرد: میان منافقی که در میان مردم معرفی می‌شود با منافقی که قرآن معرفی می‌کند، تفاوت وجود دارد. در ذهن ما منافق فردی زرنگ است به این معنی که باوری خاص دارد ولی چنان توانی دارد که باور خود را پوشانده و با هر گروهی به نوعی برخورد کند که گویا با آنهاست. درواقع شاید عده‌ای او را فردی توانمند بدانند که می‌تواند امور را به این صورت مدیریت کند.

شیخ الاسلامی به معرفی منافق بر طبق آیات قرآن پرداخت و گفت: طبق آیات قرآن، منافق انسانی کاملاً ناتوان است. درواقع منافق یعنی کسی که توان تصمیم‌گیری ـ به عنوان اولین ویژگی یک انسان ـ را ندارد و نتوانسته در خود ایجاد کند.

رئیس معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی به بیان برخی خصوصیات منافق از منظر آیات قرآن پرداخت و توضیح داد: منافقان در قرآن کسانی هستند که به دلیل ضعف معرفتی، تنبلی و کسالت اصلاً توان تصمیم گرفتن ندارند. در نقطه مقابل، مؤمن کسی است که توان تصمیم‌گیری دارد، از شک فاصله می‌گیرد و جرأت، جسارت و توان ریسک‌پذیری دارد.

رئیس میز سبک زندگی یکی از ویژگی‌های حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام و یاران آن حضرت را توان تصمیم‌گیری و عدم نفاق ایشان عنوان کرد و ادامه داد: آن حضرت و یارانشان باید در لحظاتی تصمیم قطعی می‌گرفتند که بمانند یا بروند. خود امام حسین علیه السلام این توان را داشت که تصمیم گرفت و تا آخر بر عزم و اراده خود استوار ماند، همان طور که لشکر و اصحاب هم همین طور بودند. چه کسانی که مانند حر لحظات آخر با امام حسین علیه السلام همراه شدند و چه افرادی که از ابتدا با آن حضرت بودند و چه کسانی که در میانه راه به حضرت پیوستند، مانند زهیر.

کارشناس سبک زندگی اسلامی به قاطعیت در تصمیم‌گیری به عنوان یکی از خصلت‌های مهم زهیر بن قین اشاره کرد و اظهار داشت: زهیر کسی بود که فرار می‌کرد تا با امام حسین علیه‌السلام مواجه نشود. اما در لحظه‌ای که فهمید باید تصمیم بگیرد، تصمیم درستی گرفت و پای آن ایستاد.

او ادامه داد: در مقابل زهیر، شخصیتی مانند عمر سعد قرار دارد که تا آخر هم تصمیم نگرفت و همیشه شک و تربص داشت، اما می‌خواست به نوعی رفتار کند که اگر امام حسین علیه‌السلام و یاران آن حضرت پیروز شدند، بهانه‌ای داشته باشد تا از گناه خود طفره برود.

شیخ الاسلامی از تشخیص لحظات تصمیم‌گیری و تصمیم‌گیری به موقع به عنوان یکی از خصوصیات مهم در سبک زندگی حسینی یاد کرد و خاطرنشان کرد: اگر ما نتوانیم تصمیم‌گیری به موقع داشته باشیم و تصمیم گرفتن ما از لحظه لازم فاصله بگیرد، مشی ما امام حسینی نخواهد بود.

او همچنین به ضرورت پرداخت به تربیت حسینی در تربیت فرزندان اشاره کرد و گفت: اگر می‌خواهیم فرزندان ما سبک زندگی حسینی داشته باشند، باید به آنها توان و جرأت تصمیم‌گیری بدهیم. در عین حال شک، خودفریبی و تعارض‌های مدام نباید در تصمیم‌گیری‌های ما اثر بگذارد.

انتهای پیام/منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.