دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرنگار فارس، از ۵ تا ۸ مردادماه حدود ۲۳.۳ میلیمتر بارش در سطح استان به وقوع پیوسته است، و این رقم نسبت به زمان مشابه سال گذشته و متوسط بلند مدت با افزایش چشمگیری مواجه بوده است.

شرایط مخازن سدهای تأمین کننده آب استان تهران آنگونه است که در حال حاضر ۵۶۵ میلیون متر مکعب آب در مخازن سدهای پنجگانه تامین کننده آب استان تهران ذخیره شده است که این حجم  در مدت  مشابه سال گذشته ۶۸۱ میلیون متر مکعب بوده است.

بارندگی‌ها و سیلاب‌های روزهای اخیر بیشترین تاثیر را روی سد ماملو داشته به طوری که وضعیت ذخیره آب این سد ۵.۵ میلیون متر مکعب بهبود یافته است.

همچنین با بارش‌های اخیر ذخایر سدهای لار ۱.۶ میلیون متر مکعب، لتیان یک میلیون متر مکعب، طالقان ۱.۲ میلیون متر مکعب  و امیرکبیر کمتر از یک میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

سیلاب‌های اخیر حدود ۹.۵ میلیون مترمکعب به ذخایر آبی استان تهران اضافه کرد

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: سیلاب‌های اخیر حدود ۹.۵ میلیون مترمکعب به ذخایر آبی استان تهران اضافه کرده است.

هرچند سیلاب توانست به شکل امیدوارکننده‌ای سدهای پایتخت را حالت بحرانی نجات داد اما از آنجایی که بخشی از حوضه آبریز محدوه تهران تبدیل به شهر شده و در واقع میزان نفوذپذیری به شدت کاهش یافته است و در برخی مناطق به صفر رسیده و این باعث افزایش پتانسیل ایجاد رواناب و  سیل خیزی شده است.

 معمولا مدیران شهری برای رفع این مشکلات سیستم جمع‌آوری رواناب را طراحی و اجرا می کنند به نحوی که موقع بارندگی رواناب‌ها توسط شبکه‌ای از کانال‌‌ها جمع‌آوری و به بیرون از شهر یا منطقه هدایت می‌شوند که این آب برای کشاورزی یا تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی یا مصارف دیگر استفاده می‌شود.

دلیل دیگر پیدایش روان آب در کلانشهرهایی مانند تهران تغییرات اقلیمی است که باعث می‌شود عناصر طراحی اولیه دچار تغییر بشوند و سیستم جمع‌آوری و هدایت روان آب‌ها به نحو مطلوب جواب ندهد. قاعدتا بخشی از این رواناب باید در خاک نفوذ کند و باعث تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی شود.

از طرفی وقتی تمام رواناب جمع آوری و منتقل شود، تغذیه آبخوان کاهش پیدا کرده و سطح آبخوان افت می‌کند، وقتی سطح آب زیرزمینی افت کند، وزن لایه‌های بالایی به لایه‌های زیرین باعث فرونشست زمین می‌شود که البته سرعت و میزان فرونشست بستگی به میزان افت سطح آب زیرزمینی و جنس و لایه بندی خاک منطقه دارد. یکی از عواملی که به شدت روی میزان نفوذ اثر می‌گذارد، شیب زمین است، یعنی مناطقی که روی شیب واقع شده‌اند، میزان نفوذ آب کمتر و میزان رواناب تولیدی بیشتر دارند و برعکس این موضوع هم صادق است.

 شهرداری لایحه مدیریت رواناب را پس‌گرفت

روز گذشته مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در جلسه علنی شورای شهر با اشاره به اینکه هنوز تهران در معرض خطر سیل است، اظهار داشت: شهرداری لایحه‌ای در خصوص رواناب ها داشته که برای انجام اصلاحات، این لایحه را پس گرفته؛ و موضوع سیلاب‌ها نیز باید به این لایحه اضافه شود.

 

پایتخت به ۷۰۰ کلیومتر شبکه آب‌های سطحی نیاز دارد اما بودجه  به ۳ کیلومتر می‌رسد

سید عبدالمهدی حسینی مدیرعامل شرکت خاکریز آب نیز گفته است: طبق طرح جامع شهر تهران، پایتخت به ۷۰۰ کلیومتر شبکه آب‌های سطحی نیاز دارد که تا‌کنون ۵۳۶ کیلومتر آن ساخته شده و ۱۶۴ کیلومتر دیگر طبق برنامه ۱۰ ساله توسعه باید احداث شود.

مدیرعامل شرکت خاکریز آب با بیان اینکه پیش بینی اولیه ما برای ساخت شبکه آب‌های سطحی شهر تهران در سال جاری ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار بود، ادامه داد: اما به دلیل محدودیت منابع مالی امسال تنها ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار به خاکریز آب تخصیص داده شده که با این بودجه تنها می‌توان حدود ۳ کیلومتر شبکه آب‌های سطحی را توسعه داد.

 استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب به منظور صرفه جویی 

اجرای طرح جمع آوری آب های سطحی و استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب به منظور صرفه جویی و مدیریت منابع آبی در خدمات شهری،از ابلاغیات بودجه شهرداری در سال جاری بوده است.

مهدی پیرهادی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس  به موضوع توسعه شبکه فاضلاب و مدیریت آب‌های سطحی تاکید کرده و با اشاره به اینکه برای مساله فاضلاب در سطح شهر تهران فکر کرده‌ایم، گفت: به همین منظور با ایجاد ۵ مجموعه فاضلاب محلی و یک مجموعه بسیار بزرگ در منطقه ۲۱ و ۲۲ است، که مشکل ۱۵۰ هزار نفر از مردم منطقه ۲۱ و ۲۲ را مرتفع می‌کند که البته چند سال زمان می برد.

وی افزود: برای اینکه مساله و مشکل چند دهه مناطق ۲۱ و ۲۲ را حل کنیم، حداقل ۴ هکتار زمین باید در اختیار آبفا قرار دهیم در این دوره شورا  آن را مطرح خواهیم کرد.

پیرهادی ادامه داد: در محدوده منطقه ۱۹ هم پیگیر هستیم که از طریق بودجه این منطقه مساله فاضلاب  منطقه را با ایجاد تصفیه خانه مرتفع کنیم.

بنابر این توافقی که شهرداری تهران با آبفا انجام داده است،  پنج تصفیه خانه در برنامه امسال مورد استفاده قرار می‌گیرد که عدد و رقم استفاده از پساب آنها ثابت و تعریف شده است که متناسب با هریک از این تصفیه خانه های منطقه ای  که با آبفا تهران توافق کرده است، قسمتی از چاه های شهرداری را در اختیار آنها برای بستن و تعطیل کردن قرار می دهند.

جلال بهرامی  معاون شهردار تهران در تشریح تلاش شهرداری تهران برای مهار روان آب‌ها و استفاده بهینه از این آب‌ها گفته است: شبکه و زیرساخت لازم برای استفاده بهینه از این آب‌ها در تهران فراهم شده است و در حال حاضر تقریبا نزدیک به ۱.۵ میلیون متر مکعب آب بارانی که می‌آید در مخازن احداث شده جمع آوری و نگهداری می‌شود و در حال توسعه و افزایش ظرفیت این مخازن برای نگهداری بیشتر این روان آب‌ها هستیم.

 آب ذخیره شده در این مخازن از محل آب باران و روان آب‌ها برای زمان هایی که در فصل تابستان استفاده از چاه ها و آب‌ های خام به مشکل برخورد می‌کند مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. این ذخیره را به شکل شبکه احداث شده که به راحتی قابل استفاده باشد.

انتهای پیام/

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.