سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ ساعت ×
پ
پ


به گزارش سرویس علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، همزمان با تغییر قیمت بسته های اینترنت ثابت و همراه در کشور، کاربران فارس من هم با ثبت سوژه در این سامانه مخالفت با افزایش تعرفه‌های اینترنت را ابراز کرده اند.

امینایی، سردبیر این سوژه درباره مطالبه خود به خبرنگار فارس، می گوید: خبرها از افزایش تعرفه‌ های اینترنت از گرانی افسارگسیخته اینترنت حکایت دارد و هر شرکت بنا بر سلیقه خود قیمت ها را بالا برده است.

وی گفت:‌ همچنین اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم بسته‌ های محبوب خود را حذف کرده اند که به معنی افزایش قیمت است.

سردبیر این سوژه توضیح داد: پیش از این بسته اینترنت ایرانسل را با شرایط ۹۰ روزه ۲۴ گیگابایت بر ثانیه یک ماهه به قیمت حدود ۶۰ هزار تومان خریداری می کردم اما اکنون دیگر این قیمت موجود نیست و باید هزینه بیشتری برای خرید بسته های دیگر بپردازیم.

سردبیر این سوژه گفت که اینترنت ثابت ندارد و فقط از اینترنت همراه استفاده می کند.

وی ادامه داد: در تماس با پشتیبانی شرکت، اپراتور پاسخگو اعلام کرد که به زودی بسته های جدید ارائه خواهد شد که قطعا ارائه بسته های جدید با افزایش قیمت همراه خواهد بود و باز به معنی گران شدن بیشتر است.

برخی از کاربران فارس من هم با ثبت سوژه در این سامانه درخواست کرده اند که جلوی گران کردن اینترنت اپراتورها گرفته شود.

*وزارت ارتباطات: اینترنت هنوز گران نشده است

در حالی که کاربران از افزایش قیمت اینترنت گلایه کرده اند، وزارت ارتباطات تاکید دارد که هنوز گرانی رخ نداده است.

صادق عباسی شاهکوه معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره، توضیح داد: هم اکنون با حذف بسته‌ های ارزان‌ قیمت مواجه هستیم، اما بسته گران‌ قیمت ارائه نشده است. بسته‌هایی که حذف شده زیر کف قیمت بوده و از ابتدا نباید ارائه می‌ شدند.

وی گفت: مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات کف و سقف قیمت را مشخص کرده است و باید به اپراتورها در قیمت گذاری آزادی عمل دهیم که بتوانند با هم رقابت کنند و رقابت در بازار شکل گیرد.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: تاکنون اپراتورها در حد یک‌ بیستم یا یک سی‌ام سقف تعرفه‌ ها، بسته ارائه کرده بودند و قرار است کمی قیمت‌ ها افزایش پیدا کند و شاید باز هم حتی در یک‌ پانزدهم سقف مصوب هم از مردم هزینه گرفته نشود.


اپراتورها اعلام می کنند که در صورت عدم افزایش تعرفه دیگر توان توسعه شبکه را ندارند

*درخواست اپراتورها برای فروش هر گیگ اینترنت تا سقف قیمت

اما در حالی که همین میزان تغییر رو به افزایش تعرفه ها با مخالفت و اعتراض کاربران مواجه شده است، گویا درخواست اپراتورها رسیدن به سقف تعرفه بوده است.

در جدیدترین اظهارنظر درباره تغییرات تعرفه های اینترنت، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که اپراتورها به دنبال تعریف بسته های جدید با تعرفه‌ های جدید در سقف همان مصوبه هستند اما وزارت ارتباطات مخالفت کرده و برای آن شرط گذاشته است.

وی گفت: از اپراتورها برای افزایش قیمت توجیه خواسته ایم و خواسته ایم که برنامه خود را برای توسعه و افزایش کیفیت ارائه کنند که اگر اپراتورها برنامه و دلیلی معقول ارائه کنند، با بسته های جدید با تعرفه های جدید موافقت خواهیم کرد. زیرا اگر افزایش قیمت منجر به افزایش کیفیت نشود با آن مخالف خواهیم کرد.

*سقف تعرفه یعنی چقدر است؟

وقتی صحبت معاون وزیر درباره اینکه تعرفه های قبلی و ارزان در حد یک‌ بیستم یا یک سی‌ ام سقف تعرفه‌ ها بوده است و آن را در کنار صحبت وزیر که می گوید اپراتورها به دنبال تعریف بسته های جدید با تعرفه‌ های جدید در سقف همان مصوبه هستند، قرار می دهیم، این سوال مطرح می شود که در بدترین حالت قیمت اینترنت چقدر می تواند گران شود و سقف تعرفه چقدر است؟

طبق مصوبه ای که کمیسیون تنظیم مقررات در سال ۹۵ داشته است، سقف تعرفه اینترنت همراه برای سیم‌کارت‌ های دائمی به ازای هر کیلوبایت، ۰٫۴ ریال یا به بیان دیگر به ازای هر یک گیگابایت حدود ۴۰ هزار تومان است.

هر گیگابایت ۴۰ هزار تومان تعرفه بالایی بود که در زمان تصویب آن در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تصور می شد هرگز به این زودی ها نیاز به رسیدن به این تعرفه نباشد و این تعرفه گذاری تا سال های زیادی نیاز به اصلاح نداشته باشد.

*شرط وزارت ارتباطات برای افزایش قیمت جدید چیست؟

اما همان طور که گفته شد نظر وزارت ارتباطات این است که در صورتی که دلیل و برنامه اپراتورها کافی باشد، مجوز افزایش قیمت صادر می شود.

وزیر ارتباطات که از شرط گذاشتن برای اپراتورها برای صدور مجوز افزایش تعرفه خبر داده است، تاکید کرده که اپراتورها باید تعهد بدهند که این شروط عملی شوند. 

در این باره این ویدئو را ببینید:

افزایش ۲ برابری سرعت اینترنت در طول ۳ سال آینده از جمله این شروط است.  

علاوه بر این، هم اکنون در ۱۵ درصد از مناطق کشور پوشش اینترنت همراه وجود ندارد که باید تا سه سال دیگر ایجاد شود.

همچنین پوشش ایجاد شبکه ۴G (نسل چهارم تلفن همراه) که هم اکنون حدود ۸۰ درصد است باید به ۱۰۰ درصد برسد.

همچنین ایجاد پوشش ۱۰ درصدی شبکه ۵G از محل افزایش درآمد ناشی از افزایش تعرفه ها از دیگر شروط وزارت ارتباطات برای افزایش قیمت اینترنت است.

در صورتی که اپراتورها بتوانند برای اجرایی کردن این شروط به وزارت ارتباطات تعهد بدهند به زودی شاهد تعریف بسته های جدید اینترنت با قیمت های جدید و باز هم بالاتر از سوی اپراتورها خواهیم بود.

انتهای پیام/
منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.