پنجشنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیروت، «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در سفر اخیر خود به لبنان اعلام کرد که کشورش آماده است پروژه ساخت دو نیروگاه برق یکی در بیروت و دیگری در جنوب لبنان را آغاز کند. در حالی که لبنانی‌ها این اقدام را به مثابه چشم‌انداز جدیدی می‌بینند که می‌تواند آنها را از تاریکی و قطعی برق نجات دهد، برخی معتقدند که این اقدام در چارچوب رقابت بین المللی درباره لبنان و موقعیت استراتژیک آن است.

 

«انور جمعه» عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت لبنان در این باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تولید ۱۰۰۰ مگاوات برق در شمال لبنان و ۱۰۰۰مگاوات در جنوب این کشور است که سه چهارم نیاز لبنان را تامین می‌کند. مشکل برخی طرف‌ها این است که درگیر محور آمریکایی هستند و منافعی در خارج از لبنان دارند.

به گفته وی، محور آمریکایی با محاصره لبنان و تنگ کردن عرصه بر آن تلاش می‌کند تا لبنان به یک کشور ضعیف در برابر رژیم موقت اسرائیل تبدیل شود.آنها می‌گویند قبل از آنکه به شما چیزی بدهیم و از انرژی و ثروت‌ها و نفت و گاز بهره ببرید، باید با این رژیم موقت(اسرائیل) سازش کنید تا قدرتمند شوید.

در سایه تحریم‌ها و شرایط خفقان‌آوری که غرب بر لبنان تحمیل کرده بسیاری از ناظران معتقدند، پیشنهاد وزیر امور خارجه ایران به مثابه چالشی جدید برای سیاستمداران لبنانی پیش از انتخابات پارلمانی اخیر این کشور بوده که در شرایط حساس داخلی و منطقه‌ای و بین المللی برگزار شده است.

«غسان جواد» فعال رسانه‌ای لبنانی در این رابطه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: این پیشنهاد ایران می‌تواند منجر به تولید برق مورد نیاز لبنان و بازار مصرف کننده برق این کشور آن هم با پول ملی شود. تحول مهمی نیز در این زمینه رخ داده و یکی از مقامات لبنانی اخیرا به نقل از امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفت، زمانی که مذاکرات وین به نتیجه برسد و توافق حاصل شود نگرانی برخی از مقامات لبنانی برطرف می‌شود و امکان همکاری در این زمینه (پروژه تولید برق بین ایران و لبنان) فراهم می‌شود.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی ایران در کنار لبنان می‌ایستد و همواره در تلاش برای بازگرداندن لبنان به موقعیت استراتژیک و اقتصادی خود بوده و کمک‌های مالی و پروژه‌های زیادی برای توسعه همکاری‌های دو جانبه با این کشور ارائه کرده است.

«زیاد ناصرالدین» کارشناس مسائل اقتصادی لبنانی به خبرنگار تسنیم می‌گوید: در صورت اجرای این پروژه، حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت برق در هر روز تولید و تقریبا ۲٫۵ میلیارد دلار در گازوئیل، ۱٫۵ میلیارد دلار در سوخت و ۱٫۲ میلیارد دلار در ژنراتورهای برق صرفه جویی می‌شود.

به گفته وی،اگر این طرح اجرا شود، سالانه حدود پنج میلیارد دلار در لبنان در زمینه ضایعات و هزینه‌های برق به شکل مستقیم و غیر مستقیم صرفه جویی می‌شود. این پروژه همچنین یک جهش کیفی برای اقتصاد لبنان برای رهایی این کشور از وابستگی و محاصره اقتصادی است که آمریکا به شکل مستقیم و با سیاست‌های مالی و اقتصادی خود به لبنان تحمیل کرده است.

با توجه به افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی و تنگ‌تر شدن عرصه اقتصادی بر لبنان، پیشنهاد وزیر امور خارجه ایران به معنای عصای نجات لبنانی‌ها از غرق شدن در تاریکی است و دولت لبنان هم باید این پروژه را اجرا و در مسیر شکستن محاصره کشور حرکت کند.

انتهای پیام/منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.