یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


خبرگزاری فارس، گروه شهری:  روز گذشته در هفتاد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، اعضای شورای شهر تهران برای دومین جلسه متوالی طرح نظام‌نامه مدیریت محله را مورد بررسی قرار دادند و اصلاحات طرح را به تصویب رساندند. با بررسی این طرح دوباره موضوع سرانجام فعالیت شورایاری‌ها داغ شد.

ماجرا از این قرار بود که حدود ۳ سال پیش پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها در ۴ مرداد ۱۳۹۸ برگزار شد. قبل از برگزاری این انتخابات ناصر سراج رئیس وقت سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد که انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است.بعد از مدتی دیوان عدالت اداری هم در رسیدگی به شکایت سازمان بازرسی کل کشور رای به ابطال مصوبه شورای شهر تهران درباره برگزاری انتخابات شورایاری ها داد. برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها باید مصوبه‌ای در مجلس تصویب شود تا برگزاری این انتخابات به صورت قانونی انجام شود. در دوره‌های قبل برای برگزاری انتخابات مصوبه‌ای از مجلس دریافت نشد و در دوره پنجم هم با دستور معاون اول رئیس‌جمهور وقت انتخابات برگزار شد.در زمان برگزاری پنجمین انتخابات شورایاری‌ها بیش از ۷۰ نماینده مجلس هم برگزاری این انتخابات را غیرقانونی عنوان کردند و خواستار لغو آن شدند. اما سرانجام انتخابات برگزار شد. 

شورایاری ها به اعتقاد من قانونی هستند

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره فعالیت شورایاری‌ها گفت: شورایاری ها به اعتقاد من قانونی هستند اما با مدیریت محله متفاوت است.

وی بیان داشت: انتخابات شورایاری‌ها محلی بوده و بر اساس قانون اساسی، شورای محل قانونی به شمار می‌رود. ما می‌توانیم انتخابات محلی و قانونی برگزار کنیم که در این رابطه نامه‌ای به قوه قضاییه ارسال و درخواست کردیم که در خصوص این مساله تدبیری اندیشیده شود.

چمران گفت: مردم همان محل نه به عنوان انتخابات سراسری بلکه در انتخابات محلی می توانند معتمد محله خود را انتخاب کنند.

شورایاری یک ظرفیت انکار ناپذیر در تهران است

پرویز سروری نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم درباره وضعیت شورایاری‌ها گفت: شورایاری یک ظرفیت انکار ناپذیر در تهران است که در عرض ۲۰ سال شکل گرفته و ماهیت مردم پایه دارد و در دوره‌های قبل با حمایت شورای شهر شکل گرفته و در دوره‌های قبل نیز مسائل قانونی شورای شهر وجود داشت اما شورا به خصوص آقای چمران با قدرت با قوه قضائیه و مجلس رایزنی می‌کرد و موضوع حل می‌شد اما ما به شورای قبل انتقاد داریم. چرا که هیچ پیگیری نکردند و منجر به انحلال شورایاری‌ها شد.

وی ادامه داد: هر چند که  آقای چمران یک نامه محکم به رئیس قوه قضائیه نوشته تا به نوعی در این زمینه تجدید نظر شود، اما بر اساس قانون، شورایاری‌ها نمی‌توانند فعال باشند و شهرداری برعکس عمل کرده و تحت عنوان محلات، تلاش کرده نیروهای موثر شورایاری‌ها را تا حل موضوع در کنار خود داشته باشد.

پرویز سروری  همچنین درباره طرح نظام نامه محلات تهران با تأکید بر اینکه از ظرفیت های انقلابی شورایاران در این طرح استفاده کرده‌ایم، گفت: یک سوم از این ظرفیت در هیات امنا استفاده خواهد شد که به اعتقاد من مشارکت شورایاران نسبت به دوره قبل، افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ستاد هماهنگی این طرح در حوزه نظارتی فعال خواهد بود، خاطرنشان کرد: بعد نظارتی طرح با حضور ناظران تأمین می شود. افرادی که در هیات امنا حضور دارند سالها تجربه در بخش های مختلف دارند که می توانند کاستی ها را برطرف کنند. شهرداری نیز افرادی را باید معرفی کند که در زمینه های مختلف تخصص کافی داشته باشند.

سروری در ادامه با اشاره به فعالیت های مورد نظر در طرح نظام نامه مدیریت محله، یادآور شد: بیشترین فعالیت‌ها در مدیریت محلات، محوریت فرهنگی است.

وی همچنین تصریح کرد: اینکه صدور حکم مدیر محله بر اساس امضای رئیس هیات امنا باشد و یا با حکم شهردار منطقه باشد، باید مورد بررسی و توجه قرار بگیرد.

 تضعیف شورایاری ها در دوره گذشته مدیریت شهری

احمد علوی، عضو شورای شهر تهران با اشاره به تضعیف شورایاری ها در دوره گذشته مدیریت شهری بر اساس نظرات برخی شورایاران، خاطرنشان کرد: نظام نامه مدیریت محلات و ایجاد سرای محلات بدون توسعه تشکیلاتی و اضافه شدن نیروی انسانی انجام خواهد شد.

 باید به سرمایه های اجتماعی در محلات رسمیت ببخشیم

وی ادامه داد: ما باید به سرمایه های اجتماعی در محلات رسمیت ببخشیم و قانون به ما اجازه نمی دهد که شورایاران با سمت های قبلی به فعالیت خود ادامه دهند. 

علوی با بیان اینکه بر اساس ماده پنج این طرح، مدیر محله هیچ گونه ارتباط استخدامی با شهرداری تهران نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: نظارت و رسیدگی به تخلفات در این زمینه بر اساس تعین دستورالعمل مشخص، انجام خواهد شد.

شورای ششم به دنبال حل و فصل موضوع شورایاری‌ها است

همچنین جعفر شربیانی افزود: شورای ششم شهر تهران به دنبال حل و فصل موضوع شورایاری هاست و موضوع نظام نامه محله‌ها در برابر شورایاری ها قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: طرحی که در بحث مرتبط با محله و مشارکت مردمی و موضوعات مرتبط با محله ها تدوین می شود چند خصوصیت باید داشته باشد نخست آنکه مشارکت مردمی را محقق کند و در حد اعلی آنچه در دوره قبل با عدم حمایت و بی توجهی به حداقل رسیده بود؛ برساند

نایب رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر ادامه داد: طرح نظام نامه محله‌ها  باید معضلات و چالش های مدیریت محله که در گذشته وجود داشته را حل و فصل کند. اکنون در ۳۵۳ محله شهر تهران ساختمان مدیریت محله وجود دارد که اگر به قیمت روز ما بخواهیم بر فرض مثال این املاک را به فروش برسانیم به طور قطع مشکلات مترو پایتخت را می توانیم با منابع مالی حاصل از آن رفع کنیم.

وی با بیان اینکه سرمایه ویژه ای در بحث مدیریت محله در تهران وجود دارد، یادآور شد: این در حالی است که در شرایط کنونی این مجموعه ها تعطیل شده اند و کمتر از ۵ درصد مردم تهران از این امکانات استفاده می کنند.

شربیانی با اشاره به اینکه طرح نظام نامه محله ها باید امکان استفاده مردم تهران از ظرفیت های موجود را به حد اعلی برساند، بیان کرد: موضوع سوم این است در مقابل بحث هایی که در رابطه با شورایاری ها مطرح می شود که در زمان فعالیت خود نیز با موانع و چالش هایی همراه بود و باید همه این مشکلات رفع شود.

نرگس معدنی پور، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه در جریان تبلیغات قول دادیم که از هر اقدامی خارج از قانون خودداری کنیم، گفت:  بایدبا تعامل با مسئولان عالی رتبه تکلیف شورایاری ها را مشخص کنیم.

وی افزود: در دروه قبل مدریت شهری انتخابات شوراریاری ها برگزار شد اما دیوان عدالت اداری، انتخابات شورایاری‌ها را ابطال کرد. البته آنها به برگزاری انتخابات انتقاد دارند نه به نحوه فعالیت شورایاری‌ها. البته در قانون می‌توان به جای شورایاری‌ها انجمن‌های شهر داشته باشیم.

ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در خصوص شورایاری‌ها می گوید: اغلب شورایاران انسان‌های دلسوزی هستند، ولی نبود یک سیستم شفاف برای هزینه‌های مدیریت محله و دوستانی که در شورایاری‌ها فعالیت می‌کنند اشکالات زیادی ایجاد کرده است. 

وی ادامه داد: با ابطالی که در دیوان عدالت اداری صورت گرفته است، هر هزینه‌کردی که با عنوان شورایاری‌ها صورت پذیرد می‌تواند به عنوان اعتراض نهادهای نظارتی مورد بررسی قرار گیرد. 

وی تأکید کرد: تلاش می‌کنیم تا این مشکل را برطرف کرده و اعتبار خاصی برای شورایاران پیش‌بینی شود و آنها براساس دستورالعمل‌های مناسبی تکالیف خود را بدانند. 

به اعتقاد عضو شورای شهر، می‌توانیم با گذراندن یک مصوبه در شورا و در صورتی که فرمانداری ابطال نکند، نحوه هزینه‌کرد و پشتیبانی از شورایاران و مدیران محله را تعریف کنیم تا دیگر شاهد بده بستان‌های احتمالی نباشیم. البته که باید به دنبال رفع مشکل فعالیت شورایاری‌ها هم باشیم. 

شورایاری‌ها بازوی اصلی محلات

شورای ششمی‌ها می گویند فعالیت شورایاری ها قانونی است  و به دنبال حل و فصل موضوع شورایاری‌ها  هستیم و طرح نظام‌نامه مدیریت محله منافاتی با فعالیت شورایاری ها ندارد.حالا باید منتظر ماند و دید سرانجام فعالیت شورایاری ها به عنوان بازوی اصلی محلات چگونه خواهد شد و مدیریت شهری جدید چگونه از این بخش برای احصای مشکلات محلات تهران بهره مند خواهد شد.

انتهای پیام/ ت ۳۲
منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.