پنجشنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مخاطبان سامانه فارس من با ثبت پویشی خواستار حذف الزام چاپ مقاله ISI و جایگزینی آن با ایده‌های دانش بنیان را داشته‌اند.

اما ISI چیست؟ ISI مخفف حروف اول موسسه Institute for Scientific Information  به عنوان بخشی از موسسه تامسون رویترز است که یک مرجع تعیین استاندارد و تائید اعتبار نشریات علمی در سراسر جهان است و مقاله‌ای که در این موسسه به چاپ برسد معتبر محسوب می‌شود.

در ایران دانشجویان دکتری برای دفاع باید ۲ مقاله ISI از نوع Q۱ داشته باشد که این مسأله مورد انتقاد دانشجویان دکتراست چرا که بسیاری از نشریات ISI Q1 در خارج از کشور هستند و بر اساس نیازمندی کشورهای خارجی طراحی می‌شوند.

سردبیر سوژه فارس من در این باره می‌گوید: با توجه به اینکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی ما باید بر اساس نیازهای کشور خودمان پروژه تعریف کنند بنابراین بهتر است الزام انتشار مقاله ISI حذف شده و به جای آن ایده‌های دانش بنیان جایگزین شود.

 

وی معتقد است: تائید برخی مقالات در ISI زمان‌بر است و متناسب با نیازهای کشور ما نیست بنابراین از مسوولان می‌خواهیم این الزام را حذف کنند.

در این زمینه محمدرضا دلیری معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت می‌گوید: مقاله به عنوان شرط دفاع دکتری مطرح است اما لزوما ارزیابی‌ها با مقاله انجام نمی‌شود یعنی مقاله اصل نیست بلکه برای ما ارتباط با صنعت مهم است.

مهدی گلشنی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف هم با بیان اینکه نفوذ خارجی اجازه نداده که مقالات ISI کنار برود، می‌گوید: ما منکر ارائه مقاله نیستیم و خودمان هم برای مجلات خارجی مقاله ارسال می‌کنیم اما اینکه قید داشته باشیم که حتما برای تز دکتری باید مقاله ارائه شود درست نیست.

وی می‌گوید: مقام معظم رهبری فرمودند مقالات و کارهای پژوهشی یا باید در راستای رفع نیازهای کشور باشد یا در راستای نوآوری؛ بنابراین الزام در ارائه مقاله ISI برای دفاع دکتری با فرمایش مقام معظم رهبری مغایرت دارد زیرا مقاله‌ای که برای رفع نیازهای کشور ما باشد در ISI چاپ نمی‌شود، مقاله‌ای که دارای نوآوری باشد هم یک ساله انجام نمی‌شود بنابراین بهتر است ایده‌های دانش بنیان جایگزین ارائه مقاله ISI شود.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.