پنجشنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ ساعت ×
پ
پبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آسترید لیندگرن، از نویسنده‌های سرشناس معاصر داستان‌ کودکان در سوئد است. از مشهورترین نوشته‌های او می‌توان «پی‌پی جوراب‌بلند»، «میومیو جان» و «دره گل سرخ» را نام برد. او در کتاب «دره گل سرخ» که با ترجمه دکتر عزیزالله قوطاسلو و در انتشارت سوره مهر منتشر شده، کوشیده با دیدی عمیق و زبانی کودکانه به تفسیر دنیای پس از مرگ و پروش روحیه مبارزه‌طلبی علیه ظلم و ستم بپردازد.

داستان این کتاب از زبان کودکی به نام کارل شیر است که در دو سالگی، پدرش به دریا می‌رود و هیچ وقت برنمی‌گردد بنابراین او همراه مادرش، زیگرد و برادرش، یوناتان زندگی می‌کند. کارل به علت بیماری نمی‌تواند به مدرسه برود و در بستر به سر می‌برد. او منتظر لحظه مرگ خود است اما در کمال ناباوری در یک آتش‌سوزی برادرش فوت می‌کند. به دنبال از دست دادن برادر و بی‌تابی‌های بسیار، او نیز از دنیا می‌رود.

دو برادر در دنیای پس از مرگ یکدیگر را پیدا می‌کنند و داستان‌های کتاب از اینجا شروع می‌شود. هنگامی که آن‌ها پابه‌پای هم و با درایت می‌توانند در جنگ حق علیه باطل پیروز شوند. در ابتدا و در چاپ‌های قبلی نام اصلی کتاب «برادران شیردل» بود، زیرا داستان در مورد رشادت‌های این دو برادر است که برای حمایت از مردم سرزمین نانگیالا که در آن زندگی می‌کنند از جان و مال خود گذشته تا به پیروزی برسند. سرزمینی افسانه‌ای که بعد از مرگ، روح انسان به آنجا می‌رود. در چاپ جدید نام این کتاب به «دره گل سرخ» تغییر پیدا کرده است.

لیندگرن در این کتاب سرزمین پس از مرگ را با توصیف بسیار زیبا از دشت‌ها، دره‌ها، رودخانه، باغ و … به خوبی، تصویر کشیده است که همین موضوع، قدرت تخیل و مهارت کامل نویسنده در ساختن موقعیت‌های خاص را نشان می‌دهد. او در تمام داستان سعی دارد روحیه از خودگذشتگی و وفاداری را به مخاطب بیاموزد و این نکته را یادآور شود که انسان‌ها در هر شرایطی و در هر جا که باشند، دائما در حال نبرد بین حق علیه باطل هستند.

دره گل سرخ، اثری است الهام‌بخش درباره‌ی مردان و زنان و نوجوانانی که می‌کوشند تا با شفقت و گذشت و خودباوری با اهریمن زمان مقابله و مردم را از ظلم و ستم نجات دهند.

این رمان ما را در راهی پیش می‌برد که پر است از ماجراهای گوناگون و پرشور که هم مایه سرگرمی‌اند و هم آگاهی‌بخش. البته تصویرسازی‌های کتاب هم طبیعتا جذاب بوده است و در همراهی بیشتر با داستان‌ها نقش پر‌رنگی دارند.منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.