چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ ساعت ×
پ
پبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مراسم اختتامیه نهمین دوره جایزه کتاب مهر با انتخاب و معرفی برترین کتاب رمان منتشرشده در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در حوزه نوجوان، در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های هنری توسط موسسه نیکوکاری مهر طه برگزار شد.

در ابتدای مراسم زهره زارع مدیرعامل موسسه مهرطه هدف اولیه جایزه کتاب مهر را ترویج کتاب‌خوانی برای آشنایی دختران نوجوان با جهان‌های مختلف و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس و مهارت‌های آنان عنوان کرد و افزود: در طی این سال ها میزان تاثیرگذاری آن باعث شد تا برگزاری آن با فرم مسابقه و اهدای جایزه همراه شود.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۹۰ اولین جرقه‌های پیشنهاد جایزه کتاب مهر توسط علی‌اصغر سیدآبادی نویسنده و مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی _ مطرح شد و در بستر موسسه‌ی مــهــرطه جای گرفت و پرورش این ایده به‌واسطه‌ی حمایت «امراللهی» و «میرزانژاد» دنبال شد.

زارع با تاکید بر اینکه جایزه کتاب مهر برای افزایش سطح آگاهی نوجوانان و در راستای تشویق آن‌ها به کتاب‌خوانی مطرح شده تصریح کرد: در تمام ادوار گذشته در قالب یک فعالیت فرهنگی با همکاری نهادهای مدنی و موسسات مرتبط با فعالیت‌های اجتماعی برگزار شده و به‌مرور گروه‌های مختلفی به این جشنواره اضافه شدند. در بستر جایزه‌ کتاب مهر، نوجوانان علاوه بر مطالعه، بررسی و نقد کتاب‌های دیگر، ارتباط موثر و فعالیت گروهی برای انتخاب بهترین کتاب را نیز تجربه می‌کنند.

مدیرعامل موسسه مهرطه ادامه داد: خدا را شاکرم که بعد از یک دوره برگزاری مجازی این جایزه در سال گذشته به دلیل محدودیت کرونا، امسال توانستیم به صورت حضوری آیین اختتامیه را برگزار کنیم و پایدار و مصمم به مسیرمان ادامه دهیم. امید دارم جایزه کتاب مهر که پرتو نوری در سپهر فرهنگ کتابخوانی است، در سال‌های آینده بیش از پیش در سطح ملی گسترش پیدا کند و با حمایت شما از این نهال نوپای فرهنگ و ادب، بتوانیم در راستای اعتلای آگاهی و دانش دختران نوجوان این سرزمین قدم کوچکی برداریم.

سپس شیدا رنجبر دبیر علمی جایزه کتاب مهر، در مورد نحوه داوری و تعداد کتاب‌های خوانده شده طی یکسال توضیحاتی ارائه داد. به گفته وی، دختران نوجوان داور، در این دوره ۸۱ عنوان کتاب رمان نوجوان از انتشارات هوپا، افق، پیدایش، ایران بان، چشمه، شهر قلم و پرتقال و … را در ۷گروه مورد نقد و داوری قرار داده‌اند.

مراسم با اعلام کتابهای برتر و تقدیری در حوزه تالیف و ترجمه توسط داوران نوجوان ادامه یافت و داوران نوجوان ضمن نقد و بررسی و خواندن بخش هایی ازکتابها برگزیدگان خود را معرفی کردند. در این جشنواره کتاب «آساره و ماغ ماه» نوشته «حمید اباذری» به عنوان کتاب برگزیده تالیفی و کتاب «تکه هایی که من شدند» ترجمه «شروین جوانبخت» به عنوان کتاب برگزیده ترجمه توسط داوران انتخاب شد.

همچنین کتاب «گورشاه» نوشته «سیامک گلشیری» و کتاب «دیو» به ترجمه «شیدا رنجبر» به ترتیب عنوان کتاب تقدیری تالیف و تقدیری ترجمه این دوره را کسب و نشان جایزه کتاب مهر را دریافت کردند.

نهمین دوره جایزه کتاب مهر یک تقدیر ویژه نیز از «حمزه خوشبخت» مروج کتاب و کتابخوانی ایران و قصه‌‌گوی جوان بندرعباسی داشت. نهمین دوره جشنواره کتاب مهر، روز پنجشبه ۲۲اردیبهشت ماه به پایان رسید.منبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.