دوشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۴۰۲ ساعت ×
پ
پ

شهریار نیوز:

ایسنا/لرستان رئیس کل دادگستری لرستان گفت: ۱۶ آذر نماد عدالت طلبی و فریاد خداباوری ملت در پرتو اسلام است.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهواری، شانزدهم آذرماه در مراسم تحلیف کارآموزان وکالت سال ۱۴۰۲ کانون وکلای دادگستری لرستان، ضمن تبریک روز دانشجو، اظهار کرد: روز دانشجو فرصتی است برای تکریم مقام و منزلت پویندگان دانش و علم که همواره نقش مؤثری در پیشرفت‌های علوم داشتند.

وی افزود: دانشجو جوان و عامل است و نیروی تولید یک کشور بوده و باید آگاه باشد تا سنگر ایستادگی را در مقابل زیاده خواهان و فرصت‌طلبان تقویت کند.

شهواری اظهار کرد: جنبش دانشجویی در کشور ما همیشه ضد استکبار و عدالت‌خواه بوده و ۱۶ آذر نماد عدالت طلبی و فریاد خداباوری ملت در پرتو اسلام بوده و روحیه عدالت خواهی دانشجو پیوند مبارکی با مراسم تحلیف کارآموزان وکالت برای احقاق حق و اجرای عدالت است.

این مقام قضایی در ادامه گفت: وکیل عضوی از جامعه عدالت بوده و واضح است وکالت از دیگر مشاغل متفاوت است، برای دسترسی ثبت عدالت باید خود را از هوا و هوس خالی کرد.

وی با بیان اینکه سوگندی که می‌خورید برای رسیدن به عدالت است و تمام کار شما باید مطابق قانون باشد، اضافه کرد: وکیل نباید پرونده هر شخصی را بدون مطالعه قبول کند، برای پذیرش وکالت ابتدا موکل خود را محاکمه و مدارکش را بخواهید.

رئیس کل دادگستری لرستان تصریح کرد: یک وکیل خوب باید نتایج نامطلوب دعوا را به موکل خود بدهد و احتمال شکست را بدهد و خاطرنشان کند که تمام سعی خود را برای پیشبرد پرونده به کار ببرد اما در مورد نتیجه تضمین نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه تعهدات دو نوع است، تعهد به نتیجه و وثیقه، خاطرنشان کرد: در تعهد به نتیجه متعهد تحقق نتیجه را تضمین می‌کند ولی در تعهد به وثیقه فرد تعهد می‌دهد از تمام توان خود برای رسیدن به نتیجه استفاده کند.

شهواری بیان کرد: رعایت امانت و حفظ اسرار موکل در وکالت مهم است، وکیل مانند قاضی در حالی که مجری قانون است باید حافظ اسرار موکل خود باشد، در رابطه با موکل خود، دادگاه و اجتماع جانب انصاف را نگهدارد.

وی افزود: بین وکیل و موکل رابطه اخلاقی وجود دارد و موکل باید در مقابل زحمتی که وکیل می‌کشد به او حق‌الوکاله بدهد که دو طرف باید انصاف را رعایت کنند.

این مسئول با بیان اینکه پرونده‌های معاضدتی زکات علم شماست و سعی کنید دقتی که در دیگر پرونده‌ها دارید را در این پرونده‌ها نیز داشته باشید، گفت: هر فردی دو وجهه خصوصی و اجتماعی دارد حرمت و شأن وکالت را حتی زمانی که در محل کار نیستید رعایت کنید.

رئیس کل دادگستری لرستان اضافه کرد: قاضی و وکیل دو بال پرواز برای یافتن حقیقت هستند، وجود وکیل رقیب قاضی نیست بلکه همکار اوست، وجود وکیل توانمند و قاضی دانا می‌تواند به حل پرونده کمک کند.

شهواری گفت: در باب عدالت دو هدف مهم است، دفاع از حقوق موکل و اجرای عدالت، کارآموزان سوگند یاد می‌کنند که بجز عدالت و احقاق حق کاری نداشته باشند.

وی اظهار کرد: عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای در رابطه بین وکیل و اهداف وکالت چهره وکیل را در جامعه منفور می‌کند، رعایت اخلاق حرفه‌ای بین وکیل و قاضی این است که احترام او را در آشکار و نهان نگهدارد و به او در کشف حقایق کمک کند و قاضی نیز وظیفه دارد شأن وکالت را حفظ کند.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.