یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ ساعت ×
پ
پ


به گزارش خبرگزاری فارس، لیلا زمانی مدیرکل دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به انتشار شاخص عملکرد زیست محیطی(EPI) سال  ۲۰۲۲  توسط دانشگاه ییل، اظهار کرد: در این نسخه از گزارش، ۱۸۰ کشور در ۱۱ طبقه موضوعی با استفاده از ۴۰ شاخص عملکردی در سه حوزه تغییرات آب و هوا، سلامت محیط زیست و سرزندگی اکوسیستم رتبه بندی شدند.

وی با بیان اینکه  این شاخص ها در مقیاس ملی میزان نزدیکی کشورها به اهداف تعیین شده سیاست زیست محیطی را ارائه می دهند، افزود: شاخص های EPI راهی برای شناسایی چالش ها، تعیین اهداف، ردیابی روندها، درک نتایج و شناسایی بهترین اقدامات سیاستی کشورها را فراهم می کند.

مدیرکل دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پیشرفت های گزارش نسخه  ۲۰۲۲ نسبت به نسخه های پیشین، گفت: این نسخه نسبت به ۸ نسخه قبلی، بیشترین تعداد شاخص را ارائه کرده است و نسبت به نسخه ۲۰۲۰، در این گزارش ۸ شاخص اضافه شده است.  در این نسخه یک شاخص جدید در موضوع تغییر اقلیم ارائه شده که پیشرفت کشورها  به سمت انتشار خالص صفر در سال  ۲۰۵۰ را پیش بینی می کند.

همچنین از جمله پیشرفت‌های دیگر، چهار شاخص جدید در موضوع کیفیت هوا است که قرار گرفتن در معرض دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، مونوکسید کربن و مواد آلی فرار را  نشان می دهد. سنجه های جدیدی که بازیافت و آلودگی پلاستیک اقیانوس‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند به دسته موضوع مدیریت پسماند اضافه شده‌اند و تلاش‌های کشورها برای دستیابی به اقتصاد حلقه بسته را مشخص می‌کند. نظر به  نقش حیاتی کشاورزی در ارتقای جوامع سالم، نسخه ۲۰۲۲ شامل یک شاخص آزمایشی در مورد استفاده پایدار از آفت‌کش‌ها نیز  است.

زمانی از امتیاز ۳۴٫۵۰  و رتبه ۱۳۳ ایران در این نسخه از گزارش و با شاخص های جدید، خبر داد و تصریح کرد: این کاهش امتیاز و تغییر رتبه نشان می دهد که ایران در شاخص های جدیدی که در نسخه ۲۰۲۲ نسبت به نسخه ۲۰۲۰ اضافه شده، امتیاز خوبی نداشته است. لازم به ذکر است در نسخه ۲۰۲۰ امتیاز و رتبه ایران در وضعیت بهتری قرار داشت  ولی به دلیل تغییرات در شاخص ها و روش محاسبه این دو نسخه قابل قیاس نیستند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تقریبا از سال ۲۰۰۶ که گزارش های شاخص عملکرد محیط زیست هر دو سال یکبار  منتشر شده اند، تقریبا در هر دوره تغییراتی در ساختار، شاخص ها، وزن شاخص ها، نحوه محاسبه و تعدادکشورها وجود داشته است. بنابراین تهیه کنندگان گزارش بارها اشاره کرده اند که نسخه های متوالی گزارش ها قابل مقایسه نیستند و در عوض از روش های برگشت به گذشته در برخی نسخه ها، روند ۱۰ ساله را محاسبه نموده اند که در نسخه ۲۰۲۲  روند ۱۰ ساله عملکرد محیط زیست ایران ۶٫۹۰ است.

مدیرکل دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست، افزود:  شاخص هایی که روند منفی قابل توجهی در طی ۱۰ سال داشته اند عبارتند از شاخص از دست رفتن مرتع (۳۹٫۶۰-) ،شاخص انتشار CO(20.80-) و روند شدت گازهای گلخانه ای(۲۴٫۴۰-) و  شاخص ها با بهترین روند عملکرد مربوط به شاخص های نرخ رشد کربن سیاه(۶۳) ، نرخ رشد دی اکسید نیتروژن (۸۷٫۳۰)  در طبقه سیاست های اقلیمی، نرخ رشد ناکس(۵۵)، نرخ رشد دی اکسید گوگرد(۴۰٫۷۰)، اسیدی شدن دریا (۴۷٫۹۰) و وضعیت ذخیره ماهی(۲۰٫۶۰) در طبقه سرزندگی اکوسیستم.

 

زمانی، تاکید کرد:  با وجود اینکه تهیه کنندگان گزارش  پیشرفت های زیادی در مورد داده ها داشته اند ولی هنوز شکاف داده های شدید وجود دارد که دامنه تحلیلی رتبه بندی را محدود می کند. شکاف های موجود به ویژه در زمینه های کشاورزی، منابع آب و تهدیدات تنوع زیستی مشهود است. ناتوانی در گرفتن اثرات زیست محیطی فرامرزی به عنوان محدودیت چارچوب فعلی EPI باقی مانده است. در ضمن گزارش ها از اطلاعات چند سال اخیر استفاده می نمایند و اطلاعات صرفا مربوط به سالی که گزارش تهیه شده، نیست.

به گفته وی، شاخص عملکرد محیط زیست EPI داده های خود را از منابع شخص ثالث قابل اعتماد مانند نهادهای حاکم بین المللی ، سازمان های غیردولتی و مراکز تحقیقاتی آکادمیک ( مقالات دانشگاهی) تهیه نموده است.

مدیرکل دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اشتباهاتی در داده های این گزارش ها در نسخه های مختلف وجود داشته که رتبه و نمره عملکرد را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: با در نظر گرفتن اشکالات موجود و همچنین توجه به این نکته که انتخاب شاخص ها بر اساس اولویت های جهانی است، نتایج این گزارش در کشور مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای تهیه گزارش شاخص های پایداری ملی بر اساس میزان تحقق سیاست های کلی محیط زیست و اولویت های ملی، اقداماتی در حال انجام است که نتایج آن به زودی منتشر خواهد شد.   

در جدول ذیل وضعیت رتبه ، روند، امتیاز ایران، همچنین تغییرات تعداد شاخص ها در نسخه های متوالی گزارش عملکرد محیط زیستEPI قابل مشاهده است.

 

 انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.